Kemény vita, egységes szavazás – Tudósítás a Mazsihisz április 22-i közgyűléséről
Kemény vita, egységes szavazás
Tudósítás a Mazsihisz április 22-i közgyűléséről
A közgyűlésén meglepő módon zsúfolásig megtelt a díszterem: a hátsó sorokban, eddig szokatlan módon vagy 25-30 fiatal foglalt helyet. A nyitóima után a hagyományok szerint Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató, a hitközség erős embere olvasta föl beszámolóját. Egymás után sorolta föl a Mazsihisz felügyelete alá tartozó intézményeket és adott számot az ott folyó intenzív munkáról, újabb és újabb eredményekről. A hetvenes évek stílusát idéző beszámolóban külön hangsúllyal említett néhány (korábban a Szombat által bírált) területet. Így a Rabbiképző Intézet könyvtáráról (melyet hivatalosan már két éve átadtak, de azóta is zárva tart) megtudhatták a jelenlévők, hogy pályázatokon újabb pénzeket nyert, így „megkezdődött a könyvek átcsoportosítása”. Elkészült a Mazsihisz teljes körű ingóságleltára is (melyet a Szombat áprilisi számban megjelent riport készültekor még egyetlen választott tisztviselő sem látott). Elmondása szerint úgyszintén elkészült a Zsidó Múzeum festményeinek teljes számítógépes nyilvántartása. A beszámolóhoz Hajabács Júlia gazdasági főtanácsadó fűzött számszaki kiegészítést.
Sessler György, a Mazsihisz és a BZSH közös számvizsgáló bizottságának elnöke (továbbá a Mazsihisz kárpótlási bizottságának elnöke, a Mazsök gazdasági vezetője és a Magyar Antifasiszták és Ellenállók Szövetségének alelnöke) méltatta az alapos leltárt és a vezetés együttműködési készségét. Ezután bírálta a Mazsihisz vezetőségét, amely a zsidó hitközség és az állam közötti megállapodást úgy írta alá, hogy arról előzetesen sem az elöljáróságot, sem a közgyűlést nem tájékoztatta. Különösen Tordai Pétert, a Mazsihisz elnökét illette szemrehányásaival, aki úgy nyilatkozott, hogy az állam és a zsidóság százötven éve nem kötött ilyen jó megállapodást. És mindezt akkor – folytatta Sessler – amikor az osztrák állammal kötött kárpótlási egyezmény értelmében öt éven át összesen húszmillió dollár kártérítés folyósítása várható a magyar zsidóság számára. Ha olyan jó a helyzetünk, mivel támasszuk alá a kárpótlási követeléseket? Egyes hitközségi vezetők mértéktelen ambíciói az egész kárpótlási folyamatot veszélyeztetik – zárta Tordai felé irányított kritikus szavait. Ezután a zsidó szeretetkór- házban történt néhány hónappal korábbi betörés furcsa történetét ismertette. Az ellopott pénz fele megkerült, a rendőrség a vizsgálati anyagot átadta az ügyészségnek, amely azonban mégsem tett büntető feljelentést. A kórház igazgatója pedig jutalommal nyugdíjba vonult – zárta, sejtelmesen homályban hagyva, hogy kit is kell e nyilvánvaló anomáliáért felelőssé tenni.
Ezután Feldmájer Péter, a Mazsihisz korábbi elnöke emelkedett szólásra és tartott dörgő vádbeszédet az antiszemitizmus ellen. A profasiszta pártnak újságja, rádiója van és nemsokára tévéje is lesz. Ez ellen szólni kell, nem úgy, mint eleink tették annak idején. „És ha hetenként támadnak, hetenként kell válaszolni” – zárta nagy tapssal jutalmazott beszédét.
Ez itt most a költségvetés vitája – emlékeztetett Olti Ferenc alelnök, aki ezután azt ismertette a jelenlévőkkel, miért fog a költségvetés ellen szavazni. Kifogásolta, hogy a büdzsében nem látja viszont az általa beterjesztett javaslatokat, így egyebek közt az antiszemitizmus elleni küzdelem sem szerepel külön tételként. Ezután fölolvasta azt a nyilatkozatot, amelyet a holocaust emléknap alkalmából ő maga adott át a sajtó képviselőinek, és amelytől a hitközségi vezetés még aznap finoman elhatárolta magát. (Ennek oka az a mondat volt, amelyben fölkérték a köztársasági elnököt, hogy ne fogjon kezet a MIÉP képviselőivel.) Sokkal profibb módon kell képviselnünk érdekeinket, „amire még ma néhány tízmillió forintot dedikálni kell” – zárta szavait.
Ledniczky András szegedi küldött szerint az idézett nyilatkozat éppúgy az elöljáróság megkerülésével jutott el a sajtóhoz, mint ahogy az állammal is hasonlóképp kötöttek megállapodást. Ezután a vidéki hitközségek minden közgyűlésen újra fölhangzó sérelmeit hallhatták tőle a jelenlévők: a Kádár-korszak centralizációs hulláma óta a vidéki hitközségek tulajdonviszonyai rendezetlenek, pénzügyi helyzetük roppant nehéz.
Schweitzer József főrabbi, az ominózus nyilatkozatra visszatérve maga sem tartotta szerencsésnek, hogy a köztársasági elnököt instruálni próbálták, kivel fogjon kezet és kivel nem. Még szerencse – folytatta – hogy Mádl Ferenc nem sértődött meg és a Parlamentben tartott holocaust-megemlékezés után felhívta őt (Schweitzer Józsefet) telefonon és meleg hangon elbeszélgetett vele. A főrabbi, aki az említett megemlékezés egyik szónoka volt, nagyon fontosnak tartotta az eseményt és sajnálta, hogy ezt a közgyűlésen meg sem említették. Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató erre röviden vázolta az előzményeket: a megemlékezésért felelős Pokorni Zoltán miniszter kabinetje úgy állította össze az ünnepség forgatókönyvét, úgy kérte föl Schweitzer Józsefet, hogy arról a hitközséget előre meg sem kérdezték. Ő a maga részéről igenis jónak vélte a vitatott nyilatkozatot: a MIÉP-nek végre meg kellett adni a magáét.
Heisler András elöljáró megismételte a BZSH közgyűlésen elhangzott javaslatot: a terven felüli bevételeket elkülönített számlán kezeljék és csak a közgyűlés fölhatalmazásával költhessék el. (Ekkor bejött a terembe vagy harminc, a cionista szervezetek kék ingét viselő fiatal.) Pollák Jenő támogatta az előtte szólót, majd megjegyezte: valóban nem volt bölcs dolog a köztársasági elnöknek címzett intés.
Radnóti Zoltán rabbi a költségvetéssel kapcsolatban tett föl kérdéseket. Miféle ingatlanbevételeik vannak a vidéki hitközségeknek? Mekkora támogatást kap az ortodox hitközség? Mit takar az „egyéb közösségek” címszó alatt feltüntetett hatmillió forintos támogatás? A Zoltai Gusztáv beszámolójában említett 120 ezer látogatóra számolva a Zsidó Múzeumnak legalább 60 millió forintos bevételt kellene fölmutatnia, miért szerepel a beszámolóban mindössze 18 millió? Hajabács Júlia válaszolt: a vidéki hitközségeknek, önálló jogi személyek lévén, nincs elszámolási kötelezettségük. Az ortodoxiának nyújtott évi támogatás 60 millió forint. A Zsidó Múzeum alacsonyabb bevételeinek oka az, hogy nem csupán 500, hanem 100 és 200 forintos jegyek is vannak, továbbá a bevételeket megosztják a Dohány utcai templommal, mivel a múzeumi belépő ide is érvényes. Feldmájer Péter erre megjegyezte: ez biztos igaz, kár, hogy a beszámolóban nincs leírva.
A közgyűlés ezután szavazott: egy menetben, nyolc tartózkodással és egy ellenszavazattal, elfogadták a tavalyi mérleget és az idei költségvetést. A módosító javaslatokról nem esett szó.
Ezután a terembe csöndben bevonult fiatalság aktivizálódott: egy sokszorosított röplapot kezdtek osztogatni, melyben az ifjúsági szervezetek helyiséggondjaira hívták föl a figyelmet Az elnöklő Tordai Péter föl is olvasta annak szövegét, amelyet a jelenlévők illően megtapsoltak. Fehérvári András fiatal Páva utcai küldött, aki az ifjúság képviseletét fölvállalta, elmondta: azért folyamodtak ehhez a feltűnő módszerhez, mert e tárgyban írott leveleikre hónapokon át nem kaptak választ. Zoltai Gusztáv azonnal elmagyarázta, hogy a korábban visszakapott (azelőtt a Gyógypedagógiai Főiskolának otthont adó) Bethlen téri épületet szánták az ifjúságnak, ettől azonban, különböző ellenjavallatok következtében elálltak. Azt javasolta, keressen magának minden szervezet helyiséget, amit majd a hitközség finanszíroz. Önálló épületet szeretnénk – válaszolta erre Fehérvári, valamint Verő Tamás ifjúsági rabbi. Tordai Péter elnök támogatta e kívánságukat, javasolván számukra a hajdani óbudai zsinagóga épületét. (Ennek visszavásárlása az elnöknek régóta szívügye.) Ölti Ferenc alelnök felolvasott egy régebbi elöljárósági határozatot, amely épp az ifjúsági ház ügyében utasította lépésre az ügyvezetést. „Valóban mulasztottunk, önkritikát kell gyakorolnunk” – válaszolta erre az ügyvezető igazgató, majd nagyvonalú ígéretet tett: augusztusra megoldja az ifjúsági ház problémáját. Streit Sándor BZSH-elnök kételyeit fejezte ki, hogy egy ingatlan rendelkezésre bocsájtásának minden gondját meg lehet-e oldani néhány hónap alatt. A tárgyban folyó jó negyvenperces vita végül konkrét ígérettel zárult: Zoltai Gusztáv egy-két héten belül bemutat az ifjúság képviselőinek egy használható épületet.
Címkék:2001-06