Kell-e negyven év, mielőtt az ígéret földjére lépünk
A népszámlálás és a zsidóság
Körkérdést intéztünk a szellemi élet néhány fontos szereplőjéhez a közelgő népszámlálás kapcsán. Kérdéseinket és a beérkezett válaszokat közöljük.
Mint bizonyára Ön is tudja, 2001-ben népszámlálásra kerül sor. A kérdések között a válaszadók vallási, etnikai hovatartozására vonatkozó kérdések is szerepelnek.
Bár nem kötelező a válaszadás, úgy gondoljuk, hogy fontos lenne, ha a zsidó közösség tagjai félelemmentesen fejeznék ki hovatartozásukat.
Első ízben jelölhetik meg nemzetiségként „egyéb” kategória alatt a válaszadók a zsidóságot, ha ilyen értelemben kötődnek származásukhoz.
Kíváncsiak volnánk a megkérdezett írók és társadalomtudósok között az Ön véleményére is:
van-e oka bárkinek is félni az adatközléstől;
fontos-e Ön szerint a minél nagyobb számú válaszadó pozitív állásfoglalása;
kíváncsiak volnánk, mit gondol a zsidóság nemzetiségi-etnikai meghatározásáról: joglemondás ez, vagy éppen az önazonosság tabumentes kifejezésének lehetősége, célszerű- e a magyar zsidó közösség és kultúra fennmaradása szempontjából (ennek költségvetési vonzatát is figyelembe véve), avagy sem;
végül: növelheti-e a zsidóság biztonságérzetét mentális és jogi szempontból az etnikai kisebbség státusa és képviselete, avagy sem?
Van-e oka bárkinek is félni az adatközléstől? – kérdezi a Szombat a küszöbönálló népszámlálásnak a vallásra és az etnikai hovatartozásra vonatkozó adatgyűjtése kapcsán.
Az én válaszom nagyon rövid: nincs.
A globális világban, a fejlett euroatlanti országokat egyesítő integrációs szervezetek tagjaként, öt percre az EU-csatlakozástól Magyarország egy olyan közösség része, amelyben a faji megkülönböztetés – legalábbis a 2001-ből belátható évtizedeken belül – nem emelkedhet állami szintre. Miként a szégyenletes XX. században oly sok helyen történt, a hitleri Németországtól az állami antiszemitizmust a személyi igazolványok hírhedt 5. pontjában intézményesítő Szovjetunióig.
Ahhoz azonban, hogy 2001. Magyarországán valaki átérezze: nincs oka félni, kétségtelenül vennie kell a fáradságot, és következetesen végiggondolni Magyarország mai állapotát s benne a saját helyzetét. Csak ennek alapján döntheti el, hogy a jövőjét ne a múlt, hanem az annak tanulságaiból is építkező jelen határozza meg. Hogy életének hátralévő részét nem a fél évszázaddal ezelőtti – természetesen mindmáig a zsigereinkben élő – genocídium görcsében vergődve élje le. Hogy a futballmeccseken vagy másutt hallott zsidózást – amire a világ fejlett országaiban is bőségesen van példa – ne keverje össze az állami szinten érvényesített diszkriminációval. Hogy ne dőljön be bármely ma működő politikai párt propagandájának, amely többek között úgy akar hatalomra jutni, hogy a szélsőjobboldallal való titkos szövetséggel vádolja a másikat. Nem gondolva rá és még kevésbé törődve vele, hogy milyen súlyos traumának teszi ki ezzel a hasonló politikai trükkökben járatlan, sokat szenvedett zsidóságot – amelynek a nevében kéretlenül fellép.
Nem vezet jóra, ha fortélyos félelem igazgat mindet. Bár néha kétségtelenül kényelmes elbújni mögé a döntések elől. A válaszadók minél nagyobb száma – és itt már a második kérdésre felelek – éppen ezért nem a választ kérőknek, hanem a magyarországi zsidóság tagjainak fontos. Semmiképpen nem ösztönöznék valakit olyan állásfoglalásra, amely álmatlan éjszakákat okoz. De úgy hiszem, a fiatalabb nemzedékek körében úgy tapasztalom, hogy egyre többeknek szellemi és lelki örömöt szerez, méltóságtudatot ad zsidóságuk nyugodt, szabad megélése.
Mózes negyven évet várt népével, mielőtt az ígéret földjére lépett. Arra várt, hogy kihaljon a rabság pszichózisában felcseperedett, félelemtől gúzsba kötött nemzedék. Nekünk talán hamarabb sikerül. Tíz esztendő már mögöttünk van. Remélhetőleg sokaknak elég a belső felszabaduláshoz.
Gereben Ágnes
történész
Címkék:2001-02