Kelet-európai zsidó kárpótlás
Amerika vigyázó szemei
Az amerikai kormány diszkréten „beszállt” a kelet-európai volt szocialista országok zsidó kártérítési ügyeibe. Megbízottat is kinevezett ez ügyben Stuart Eizenstat személyében, aki „főállásban” az Egyesült Államok nagykövete az Európai Közösségnél Brüsszelben.
Richard Holbrooke közép-kelet-európai ügyekben illetékes amerikai külügyminiszter-helyettes, Eizenstat felettese rendkívül fontosnak nevezte, hogy végre megnyugtatóan rendezzék a II világháború ezen utolsó, lezáratlan fejezetét. A különleges megbízott, aki az elmúlt két évben már járt a kelet-európai államok többségében s most készül a Baltikumba, fontosnak tartotta kijelenteni a Forward című New York-i zsidó lap olvasói számára, hogy nem egy amerikai tervet kíván a kelet-európai tárgyalófelekre ráerőltetni, hanem „katalizátorként” szeretne közreműködni az ügy előmozdítása érdekében. Ezért litvániai és lettországi útja során tudatja ezen országok illetékeseivel, hogy „az amerikai kormány és az amerikai nép rájuk szegezi tekintetét”, és fontosnak tartja a háború alatt elpusztított vagy elüldözött zsidók vagyonának visszaszolgáltatását.
Kelet-Európa szovjet uralom alá került országaiban korábban szó sem lehetett az elrabolt zsidó tulajdon visszajuttatásáról, hiszen mindenre a kommunista állam tette rá a kezét. Így a témát csak 1989 után lehetett fölvetni. A politikai súllyal rendelkező zsidó csoportosulások (elsősorban természetesen Izrael Állam valamint a nagy amerikai zsidó szervezetek) a World Jewish Restitution Organization-t (WJRO) bízták meg, hogy tárgyaljon a kelet-európai kormányokkal. A tárgyalások tétje igen nagy (Megfelelő és legmegfelelőbb kárpótlás – Szombat, 1995. szeptember), hiszen a zsidóktól elorzott vagyon milliárdos nagyságrendű volt: az amerikai külügyminisztériumban terjengő hírek szerint például Szlovákia esetében a nemzeti vagyon 40 százalékára rúgott.
Az érintett országok nem egyformán reagálnak a zsidó igényekre. Az ügyben jelentős szerepet játszó World Jewish Congress (WJC) egyik vezetője szerint Magyarország Románia Szlovákia és Bulgária kormányai „kellő érzékenységről” tettek tanúbizonyságot, míg Csehország és Lengyelország mutatkozott a legkevésbé együttműködőnek. (Ismeretes az amerikai kongresszus intő levele a kelet-európai kormányokhoz a zsidó kárpótlás ügyében,
melyre a cseh parlament indignálódott hangon válaszolt, mondván: nem értik az amerikaiak ez irányú buzgalmát, hiszen ők sem avatkoznak bele az amerikai indiánoknak fizetendő kártérítés dolgába.)
Kié legyen a kormányok által majdan fizetendő kárpótlás? Ez a következő – a magyarországi tárgyalásokból már jól ismert – kérdés. Izrael Államé, amely a világ (hajdan élt és ma élő) zsidósága legfőbb képviselőjének taraja magát? A helyi (gyakran töredéknyi) zsidóságé? Részesüljenek belőle azok az amerikai, kanadai stb. zsidók is, akiknek felmenőit a Vészkorszakban elüldözték, vagyonuktól megfosztották vagy megölték? Részesüljön belőle a kelet-európai zsidókat évtizedek óta támogató Joint Distribution Committe? Az utóbbi időben fölerősödött az ortodox, illetve a haszid közösségek hangja, amelyek arra hivatkoznak, hogy a nácik által elpusztítottak legnagyobb része hagyományhű zsidó volt, így nekik is nagyobb beleszólás jár a majdan visszatérítendő javak felosztásába. „Ki választotta meg őket? Ők beszélnek demokráciáról és meg sem kérdik, ki szavazott rájuk?” – méltatlankodott egy ortodox aktivista a WJRO-ról szólva, amely a világ zsidóságának nevében tárgyal. Régóta ismert probléma merül föl itt újra: az amerikai zsidóságnak nincs egységes szervezete (a szekularizáció előrehaladtával egyre mélyül a szakadék egyfelől az ortodoxok, másfelől a konzervatívok és reform-zsidók között), a világ zsidóságának pedig még kevésbé. „Jogos kérdés, hogy hogyan osztjuk föl azt a pénzt, de egyelőre az a fontosabb, hogy megkapjuk” – mondta erre a WJC fent nevezett képviselője.
Címkék:1995-11