Kárpótlási fejlemények
Kárpótlási fejlemények
■ A Svájc és a zsidó szervezetek által közösen kialkudott 1.25 milliárd dolláros kárpótlásról szóló felhívást lapunk közli. A Mazsök augusztus utolsó hetében megkezdte a kérdőívek kiküldését mindenkinek, aki a szervezet holocaust-túlélőkről szóló nyilvántartásában szerepel. A kárpótlásról szóló sajtótájékoztatón hangsúlyozták, hogy a kérdőívet annak is érdemes kitölteni és visszaküldeni, aki nem tud arról, hogy a deportálásban végzett kényszermunkájából vagy elrabolt vagyonából svájci cégek haszonhoz jutottak, mert a kárpótlási jogosultság feltételei még nem tisztázottak, erről jövő tavasszal dönt az az amerikai bíróság, amely előtt a kárpótlási eljárást megindították. Az 1.25 milliárd dolláros összeg egyaránt szolgálja a közösségi és az egyéni kárpótlás céljait Az igények beérkezte után ugyancsak az amerikai bíróság határoz arról, hogy az 1.25 milliárd elegendőnek tekinthető-e. Ezután tisztázzák majd az elosztás elveit, így a közösségi és az egyéni kárpótlás arányát is. 2000 tavaszán dönt a bíró az elosztás módjáról, és 2000 őszén kezdődhetnek meg a kifizetések a jelenlegi ütemterv szerint.
■ A Németországban a náci időszakban kényszermunkát végzettek kártalanításáról nyári számunkban írtunk, úgy néz ki, hogy ez esetben – a kárpótlások történetében először – a hajdani vasfüggöny két oldalán élő zsidók egyenlő feltételekkel juthatnak majd kártalanításhoz. Ennek kiharcolásában nagy szerepük volt a magyar kényszermunkásokat képviselő ügyvédeknek is. Az e célt szolgáló alapba feltehetőleg a német állam is beszáll majd, hogy az állam és a községek által dolgoztatott kényszermunkások se szenvedjenek hátrányt. A legutóbbi híradások szerint az ügy húzódik, mert a kárpótlás céljait szolgáló alapítványba eddig beszállt 16 cég valamint az állam nehezményezi, hogy több vállalat nem akar az alap céljaira pénzt áldozni. Miután az ügy húzódik, az alapítvány élére kinevezett Otto Lambsdorff már nem akart a kifizetésre sem milyen határidőt mondani, csupán annyit közölt: igyekeznek, hogy „ne sírhantok, hanem élő személyek kapják meg a kárpótlási pénzt”. 1999. szeptember 1-re, a II. Világháború kitörésének évfordulójára valamilyen látványos eredményt szeretnének elérni, bár ez a cél egyre elérhetetlenebbnek tűnik.
■ Az életüktől és szabadságuktól jogtalanul megfosztott zsidóknak fizetett 30 ezer forintról és az ezt követő tiltakozásokról hírt adott a sajtó. Nyár elején Tordai Péter, a Mazsihisz elnöke és Schweitzer József országos főrabbi találkoztak Orbán Viktor miniszterelnökkel, és elvben megállapodtak, hogy az érintettek zsidók által méltatlannak tekintett összeget felülvizsgálják. Az összeg nagysága és kifizetésének időpontja azonban homályban maradt Tordai Péter úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a labda a kormány térfelén van, ám ez évben aligha várható pozitív fordulat, mert a nyári vízkárok súlyosan próbára tették az ország pénzügyi teherbíró képességét, így feltehetőleg a jövő évig várni kell. Tordai Péter továbbra is a 300 ezer forintos kárpótlást tartaná méltányosnak.
■ A német állam által fizetendő 250 márkás havi járadék ügyintézése igen lassan halad, a beérkezett mintegy kétezer kérelemből hírek szerint havi 50-60-at intéz el a Claims Conference (CC) frankfurti irodája. További rossz hír, hogy ez az összeg sem életjáradékként, hanem csupán 3 évre, „méltányossági” alapon jár, noha a CC állítólag igyekszik a feltételeket újratárgyalni a német kormánnyal.
Az „alvó biztosítások” ügyében lapzártánkig nem fejeződtek be a tárgyalások a károsultakat képviselő World Jewish Congress képviselői, valamint az öt érintett biztosító holding között. Október végére várható megállapodás. Miután az Állami Biztosító a holland AEGON tulajdonában van és az AEGON-t is bevonják a megállapodásba, van esély a megoldásra.
Címkék:1999-09