Kárpótlási fejlemények
Kárpótlási fejlemények
Február 16-án tartott sajtótájékoztatót Budapesten a „Holocaustkorszak Biztosítási Igényeinek nemzetközi Bizottsága” (ICHEIC) nevű szervezet alelnöke, Geoffrey Fitchew, aki bejelentette a nevezett szervezet negyvenegy országot érintő tájékoztatási kampányának kezdetét. A kampány célja elérni a nemzetiszocialista üldözés mindazon áldozatait, illetve azok örököseit, akiknek még a háború előttről kifizetetlen biztosítási kötvényük maradt.
A bizottságot a nemzetközi nyomás hatására öt nagy biztosítótársaság hozta létre: az Allianz AG, az AXA, a Generali, a Winterthur Leben és a Zürich Financial Services, valamint ezek leányvállalatai. Míg ezek a cégek adták, illetve adják a kártérítéshez szükséges pénzügyi alapot, a bizottságban helyet foglaló zsidó szervezetek, Izrael Állam képviselői, valamint az amerikai és több európai állam biztosításfelügyeleti szervei az igények pártatlan elbírálására felügyelnek.
A sajtótájékoztatón – amint a médiakampány során is történni fog – ismertették, hogy kik léphetnek föl kárigénnyel és milyen eljárásra számíthatnak. Mindenkinek javasolják, kérjen igénylőlapot, ha úgy tudja, hogy neki vagy felmenőinek a háború előtt volt valamilyen biztosítása. Mivel az egykor kiadott biztosítási kötvény az esetek nagy részében valószínűleg nincsen már meg, az igényeket a „mérsékelt szigorúság” elve szerint bírálják el – vagyis mindenféle tárgyi bizonyítékot elfogadnak, így például az egykori üldözött naplóbejegyzését is arról, hogy biztosítást kötött. (Kárpótlási igény azonban dokumentumok nélkül is beadható.) Az igény bejelentése után a bizottságra, illetve az érintett biztosítóra hárul a feladat, hogy archívumában utánanézzen: megtalálható-e ott az érintett személy neve.
Amennyiben az eredmény pozitív, a biztosító ajánlatot tesz az igénylőnek, és megegyezés esetén a kötvényt mai áron (tehát az inflációt és a kamatot beszámítva) kifizeti tulajdonosának vagy az örökösnek. Kedvezőtlennek tartott döntés esetén az igénylő fellebbezhet a bizottsághoz. A bizottság rögzített szabályai szerint az igénylőnek 14 napon belül értesítést kell kapnia, hogy kérelme beérkezett, 90 nap elteltével pedig – ha eredmény még nem született – tájékoztatást kap a kutatás állásáról. Két nagy biztosító, a Generáli és az Aliianz azt is vállalták, hogy az 1945 után Kelet-Európában államosított kötvényekért is fizetnek kártérítést. A kutatások nyomán összeállítandó alvó biztosítások listáját a bizottság az interneten is közzé fogja tenni.
Az ICHEIC arra is biztatja az érintetteket, hogy igényüket akkor is jelentsék be, ha az nem a fönt említett öt biztosító egyikét illeti. A bizottság ekkor továbbítja az igényt a szóban forgó biztosítónak, de a kifizetést garantálni nem tudja. Amennyiben egy igénylő kérelmére negatív választ kap, még jogosult lehet a bizottság által fölállított Humanitárius Alap támogatására.
Az igény benyújtásának módjáról az alábbi helyeken lehet tájékozódni: ingyenes telefonszám 06-800-13908 honlap www.icheic.org postacím PO Box 1163 Wall Street Station New York HY 10268, USA Tájékoztatást és segítséget ad az ügyben a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány is.
Volt kényszermunkásoknak fizetendő kárpótlás
Lapzártánkkor eredménytelenül értek véget azok a tárgyalások, amelyeket a német cégek és a német állam által fölállított tízmilliárd márkás alap elosztásáról folytattak a fent említettek valamint a zsidó szervezetek és azon kelet-európai országok képviselői, melynek állampolgárait a nácik kényszermunkára hurcolták. A zsidó szervezetek – elsősorban a Claims Conference – ahhoz ragaszkodnak, hogy egymilliárd márkát az egykori „árjásítások” (zsidók vagyonának kényszerű átírása nem zsidók nevére) még föl nem mért kárvallottjainak juttassanak. További egymilliárdot egy ún. „Jövőalap”-ba kívánnak helyezni, amely hosszú távú kulturális és szociális programokat finanszírozna. Ezt az elképzelést a német fél is támogatja. Technikai költségekre és az ügyvédek tiszteletdíjára 300 millió márkát irányoztak elő. A kelet-európai országok képviselői szerint viszont 9 milliárd márkát kellene a közvetlen kifizetésekre fordítani.
A lapzártánkkor elérhető információk szerint 15 ezer márkát szánnak az egykori zsidó rabszolgamunkások kárpótlására, a volt kelet-európai kényszermunkások pedig ennek 35-40 százalékát kapnák. A tárgyalások következő fordulóját március 5-re tűzték ki Washingtonba. Az itt megkötendő – remélhetőleg végső – megállapodás alapján készül el az a törvényjavaslat, amelyet ez év nyarán terjeszt a Bundestag elé a német kormány.
Címkék:2000-03