Kárpótlás, iskola a láthatáron, ingatlan az ingoványon
A Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) képviselőtestületi ülése 1995. december 14-én
Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató üdvözölte a megjelenteket, megállapította, hogy a közgyűlés szavazóképes (a 80 küldöttből 47 volt jelen), némi nehezteléssel a hangjában észrevételezte, hogy a rabbikar jelentős része nem tartotta szükségesnek a megjelenést, megemlékezett a meggyilkolt Jichak Rabinról és az elhunyt tizenkét képviselő-testületi tagról, „Nem erővel, nem erőszakkal, hanem a Te szellemeddel” – idézte a Szentírást Fröhlich Róbert rabbi nyitóimájában.
Dr. Korn József, a BZSH elnöke vette át a szót. „Sok fárasztó ülést tartott a BZSH elöljárósága” – tért rá a lényegre – „gyakran a Mazsihisz vezetőségével együtt, ha a dolog természete ezt megkívánta.” Gyakran voltak határozatképtelenek – említette ezután, amit az elöljáróság ebben ludas tagjai akár kritikának is tekinthettek.
Kárpótlás: eltérő koncepciók
A kárpótlási tárgyalásokról szólva megemlítette, hogy a Zsidó Kárpótlási Világszervezet (WJRO) az amerikai kormány támogatását élvezvén nagy nyomást tud gyakorolni a magyar kormányra – akár a magyarországi zsidókkal együtt akár nélkülük. Amennyiben a jeleknek hinni lehet – folytatta az elnök – a kormány szándéka az, hogy a tárgyalásokat záros határidőn belül befejezze és hozzákezdjen a kárpótláshoz. Persze ahol két zsidó van, ott négy a vélemény – tért rá Feldmájer Péter Mazsihisz-elnökkel való vitáira. Nem csekélyek ezek az ellentétek, de nem személyes, hanem koncepcionális jellegűek – mondotta és meggyőződését fejezte ki, hogy egyikőjüknek sem célja ártani a zsidóság egészének. A körzetek, küldötteik révén majd demokratikusan eldöntik ezt a vitát és a többségi döntés a demokratikus vezetésre kötelező érvényű – utalt feltehetőleg a budapesti küldöttek abszolút többségére a Mazsihisz küldöttgyűlésében.
Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató a fent említett vitáról szólván megerősítette, hogy a két elnök között vita van a kárpótlási tárgyalásokon való képviselet tárgyában. A budapesti elnök elfogadta azt, hogy a fővárosi zsidóság szervezete nem hozhat az országos szervezetre nézve kötelező érvényű határozatot, bárha utóbbiban övé az abszolút többség.
Iskola koncepció nélkül vagy koncepció iskola nélkül?
A hitközség Ungvár utcai óvodájába jelenleg 92 gyerek jár – tért át Zoltai Gusztáv az oktatás témájára. A „bombahír” ezután következett: a kormány másfél milliárd forinttal járul hozzá az Anna Frank Gimnázium új épületének fölépítéséhez (remélhetőleg a mindenkori inflációs rátával korrigálva az összeget), továbbá egy telket is fölajánlott (ennek elfogadásáról még nem döntött a vezetőség). Az építkezés a tervek szerint 1998-ra fejeződne be. Amíg az új épület (melynek főhomlokzata a régi épületnek – a jelenlegi Radnóti gimnáziumnak – pontos mása lesz majd az ahhoz oly mélyen ragaszkodó öregdiákok kedvéért) elkészül, a gimnázium már az 1996-97-es tanévtől a gyógypedagógiai főiskola Bethlen téri épületébe költözik (ezt az épületet is visszakérte a BZSH). Mivel a főiskola költözését az állam csak 1998-ban tudná finanszírozni, ezt a hitközség (a Zsidó Világkongresszus által fölkutatott mecénás közreműködésével) megelőlegezi. A gimnázium végleges épületének elkészültével a Bethlen téri épületet a zsidó vallástanárok képzését végző Pedagógium foglalja majd el, így a József körúti épületet végre teljes egészében visszakaphatja a Rabbiképző Intézet, amely ott jelenleg csak egy termet birtokol. A fentiek megvalósításához kérte ezután az ügyvezető igazgató a közgyűlés fölhatalmazását.
Streit Sándor, a nagyfuvaros utcai körzet elnöke kért ekkor szót. Először csodálkozásának adott hangot, hogy az elöljárósági üléseken minderről eddig semmit sem hallott Az építkezéssel kapcsolatos technikai jellegű aggályai (költségek, határidő) után arról érdeklődött: milyen pedagógiai koncepció előzte meg a tizenhárom osztályosra tervezett gimnázium építését. A Bethlen téri épület és a felépítendő új gimnázium méreteit hallván egy másik hozzászóló aggályának adott hangot: vajon megtelnek-e majd ezek az épületek diákokkal? Hiszen már ma is van olyan zsidó iskola, amelybe a vártnál kevesebb diák jelentkezik.
A Bethlen téri épület tényleg igen nagy, de szükség esetén az idősek számára is le lehet választani belőle egy jókora részt – válaszolta Zoltai Gusztáv. Azon aggályra, hogy lesz-e elég diák, aki megtölti az iskolákat, a Wesselényi utcai iskolát hozta föl példának: ide nem azért jár 220 gyerekkel kevesebb, mint induláskor, mert túl sok az iskola és ide már nem jut diák, hanem azért, mert az intézményben pedagógiai problémák mutatkoznak. A Pedagógiummal kapcsolatos aggályokra azt felelte, hogy az intézményben képzett vallástanárok nem csak zsidó iskolákban taníthatnak, a szintén itt képzett szociális munkásokból pedig nagy a hiány – nem kell tehát amiatt aggódni, hogy senki sem akar majd ide jelentkezni. Valóban nem biztos, hogy a Bethlen téri épület egészére szükség van a pedagógiai munkához, de felelőtlenség lenne elszalasztani az alkalmat, ha a hitközség egy ilyen nagy és jól karbantartott épület birtokába juthat.
Olti Ferenc, a hitközség oktatási munkacsoportjának tagja a híreket hallván szintén az oktatási koncepciót hiányolta. Egy nagy, tizenhárom évfolyamos iskola elindításával kész tényeket teremtünk – mondotta -, miközben már létezik két hasonlóan teljes vertikumú zsidó iskola. Ezek egymással nem kommunikálnak, terveiket, gondjaikat, eredményeiket nem beszélik meg, ennek híján pedig egy új zsidó iskola indítása esetleg a meglévő bajok (vallástanárok hiánya, a jól működő oktatói kar megteremtésének gondjai) bővített újratermelését eredményezi. A hozzászóló ezért a három zsidó iskola együttműködését javasolta egy oktatási koncepció és rendszer kidolgozása terén.
Korn József, a kritikát elutasító álláspontnak vélvén, föltette a kérdést: ki vállalja annak a felelősségét, ha ezzel az állam által most felkínált lehetőséggel nem élnek? Oktatási koncepció kidolgozásának akkor van értelme – szögezte le ingerülten -, ha a materiális kérdések már rendezve vannak. Szavai feltehetőleg tömör és hív összefoglalóját adják a hitközségi vezetés felfogásának a praktikus és a teoretikus kérdések viszonyát illetőleg.
Végül Zoltai Gusztáv ismételten és nyomatékkal kérte a közgyűlést: járuljon hozzá, hogy az iskolaépület ügyében a fent leírt ajánlatban az állammal megállapodjanak. Ezzel semmi nem dől el visszavonhatatlanul – hangsúlyozta -, hiszen még az épület terveire sem kértek ajánlatot. A közgyűlés a felhatalmazást megadta.
Házeladás – értékbecslés nélkül?
Ezután Korn József elnök két ingatlanügyet terjesztett elő. Az első kissé tragikomikus: az államosítások során a Hegedűs Gyula utca 3. szám alatti ingatlant (amelyben a zsinagóga is található) de facto elvették ugyan a hitközségtől, ám de jure nem: a telekkönyvben a tulajdonos személyét elfelejtették átírni, így ma az épület tulajdonosa a BZSH. A ház igen leromlott állapotban van, a BZSH szeretné eladni vagy elcserélni, mert így jövedelemhez juthat, míg ha megtartja, csak terhet vesz a nyakába – ismertette a helyzetet Korn József. Az eladáshoz kérte a közgyűlés felhatalmazását és elrendelte a szavazást. Hozzászólásra formálisan nem adatván meg a lehetőség, Streit Sándor közbekiabált: – „Történt értékbecslés!” Kiderült, hogy egy igazságügyi szakértő szemrevételezte az épületet, de konkrét értéket az elnök nem tudott mondani. Akkor mire alkuszunk? – kérdezte Streit Sándor, aki legalább három, egymástól független szakértő becslését tartotta szükségesnek. Zoltai Gusztáv ekkor helyesbítette a BZSH- elnök szavait: nem az eladásra, csupán az ezzel kapcsolatos tárgyalásokra kér felhatalmazást az elnökség. Tárgyalni lehet, de eladni nem – szólt ismételten Streit Sándor. Beer Iván (az előző ciklusban a BZSH alelnöke) kifogásolta, hogy erről az ügyről nem értesülhetett a beterjesztett dokumentumok alapján. Végül a közgyűlés a tárgyalásokra megadta a felhatalmazást. A másik ingatlan, egy 34 m2-es lakás ügyében a közgyűlés felhatalmazta a vezetőséget, hogy belátása szerint döntsön.
Ezután a Mazsihisz részéről érkezett ideiglenes határozatot terjesztette az elnök a közgyűlés elé az országos vezető főrabbi címmel kapcsolatos jogokról és feladatokról. Ez élénk vitát váltott ki, elsősorban azért, mert a javaslattal a küldötteknek és a rabbiknak (!) korábban nem volt módjuk megismerkedni. (Zoltai Gusztáv takarékossággal indokolta, hogy a közgyűlés témáival kapcsolatos iratokat nem küldték ki postán, csak helyben osztották ki a küldöttek között.) Heisler László, a Dohány utcai körzet elöljárója méltatta, hogy Schweitzer József a Dohány utcai templomban fog tevékenykedni (amit a javaslat 8. pontja előír). A templom jelentőségét emeli, hogy két rabbija lesz, mint hajdan volt. Zoltai Gusztáv szintén e véleményének adott hangot, méltatva Schweitzer professzor érdemeit. A meleg dicsérő szavakból egyértelművé vált, hogy az országos főrabbi titulus és Schweitzer professzor személye nehezen választható el egymástól. (Három nappal később, a Mazsihisz közgyűlésén Löwy Tamás rabbi éppen a szétválasztás iránti kívánságának adott hangot.) Beer Iván csodálkozását fejezte ki a javaslat hallatán, hiszen Landeszman György vezető főrabbi távozása után a vezető főrabbi titulust és a Dohány utcai templom ezzel kapcsolatos kitüntetett szerepét a közgyűlés korábban megszüntette.
Zoltai Gusztáv felhívta a figyelmet, hogy az országos főrabbit a rabbitanács javaslata alapján választja a közgyűlés. A rabbitanács azonban gyakorlatilag nem funkcionál, a rabbik ma már csak akkor hajlandók összejönni, ha ő maga, mint a munkáltatói jogok gyakorlója adminisztratív úton hívja őket össze. A rabbitestület fejének hívó szavára többségük nem reagál. Saját körzetükben lelkiismeretük szerint elvégzik munkájukat, de ezen kívül nemigen kívánnak tevékenykedni – így többségük az Anna Frank gimnáziumban sem óhajtott tanítani.
Streit Sándor, aki a Mazsihisz alelnökeként sem ismerte az előterjesztést, Fröhlich Róbertét, mint érintettért (a Dohány utcai templom rabbiját) javasolta meghallgatni. Utóbbi nem kívánt érdemben állást foglalni, de határozott neheztelésének adott hangot, hogy most kell megismerkednie az őt oly közelről érintő javaslattal. Ezt követően a Dohány utcai körzet elnöke terjesztette elő javaslatát Fröhlich Róbert főrabbivá történő kinevezésére. A két határozati javaslatot azonban a közgyűlés már nem tudta jóváhagyni, mivel időközben határozatképtelenné vált.
Részletek dr. Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök írásos beszámolójából
…részemről elképzelhetetlen az, hogy egy 10 tagú hitközség jelentős vagyonokat kapjon vissza azzal, hogy csinál vele, amit akar és amit tud. Ugyanakkor a többség ahol használni kéne, nem elhasználni ezt a vagyont, ez által kevesebbet kap. (Korn József BZSH-elnök szavai)
…a MIOK idejében a központ magának szerezte meg a vidéki hitközségek tulajdonosi jogosítványait és a több száz év alatt összegyűjtött vagyont elkótyavetyélte, az ellenértéket pedig nyom nélkül elherdálta.
Az az álláspont, hogy kis hitközségeknek nem lehet nagy vagyont adni, a korábbi gyakorlat folytatását jelenti, és ezt nem lehet támogatni, mert az a visszakerült vagyon ismételt elherdálásához vezetne és megsértené a demokrácia alapvető elveit.
Különös súllyal kell értékelni ezt a nézetet annak tükrében, hogy a magyarországi zsidóságra is úgy tekintenek a külföldi zsidóság egyes tényezői, hogy itt nem várható hosszabb távon zsidó élet, ezért felesleges „ennek a kis magyarországi zsidóságnak” nagy vagyont adni. (Feldmájer Péter álláspontja)
Részletek dr. Korn József BZSH-elnök és dr. Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök levélváltásából
Kérem, hogy a Párizsi Békeszerződés, illetve bármely a zsidóságot érintő kárpótlási, kártalanítási ügyben a hitközség képviseletében eljárva ne folytass külön megbeszélést, tárgyalást a többi vezetővel történt előzetes egyeztetés nélkül…
…a zsidó tárgyalópartnerek közötti egyeztetés során ne folyjanak külön megbeszélések, egyeztetések anélkül, hogy azon a három vezető ne lenne jelen, vagy annak tárgyát előzetesen ne egyeztették volna. (Dr. Korn József leveléből)
…a Mazsihisz alapszabálya egyértelműen meghatározza a demokratikus választások eredményeképpen megválasztott tisztségviselők hatáskörét…
…Az elnököt a közgyűlés választja meg és a munkáját a közgyűlés és a vezetőség határozatainak megfelelően kell elvégeznie.
Semmiféle olyan rendelkezés nem található, amely kötelező konzultációt, vagy előzetes vélemény-kikérést követelne meg bármely taghitközség vezetőjével…
A Budapesti Zsidó Hitközség természetesen minden kérdésben rá tudja kényszeríteni akaratát a MAZSIHISZ elnökére, hiszen abszolút többséggel rendelkezik a vezetőségben…
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a BZSH elnöke egy személyben felügyeletet gyakorolhatna, és kötelező határozatokat hozhatna a Mazsihisz elnökére nézve. (Dr. Feldmájer Péter válaszleveléből)
Címkék:1996-02