Karl Abraham és az Engesztelőnap pszichoanalitikus értelmezése
Karl Abraham és az Engesztelőnap pszichoanalitikus értelmezése
A következő oldalakon olvasható írás Karl Abraham (1877-1925) berlini pszichoanalitikus munkája. Abraham, az alapító Sigmund Freud és Ferenczi Sándor mellett a pszichoanalízis első nemzedékének egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Brémában született egy hagyományhű zsidó család második fiúgyermekeként. Hazulról elkerülve elhagyta a vallásgyakorlatot, a zsidóság azonban – mint azt a jelenlegi írásból is láthatjuk – továbbra is foglalkoztatta. Ebből táplálkozhat a monoteizmus keletkezése iránti érdeklődése is, melynek egyértelmű jele a tudománytörténeti szempontból mindenképp jelentős, 1912-ben publikált Echnaton- tanulmány – Amenhotep IV. (Echnaton). Pszichoanalitikus adalék személyisége és a monoteista Aton-kultusz megértéséhez mely témáját tekintve Freud Mózes-tanulmányát előlegzi meg.
Abraham családi indíttatásra orientálódik az orvosi pálya felé, eredetileg inkább a humán stúdiumok – leginkább a nyelvek – érdekelték. Jól tudott ógörögül és latinul – egyszer pszichoanalitikus kollégáit meg is lepte egy latin nyelven tartott előadásával -, az élő nyelvek közül pedig anyanyelvén kívül angolul és spanyolul tartott analíziseket, és csaknem további fél tucat nyelvet használt. Egyetemi tanulmányai végeztével (1901) a pszichiátria irányába specializálódott, és több évet töltött a Bleuler és Jung neve által fémjelzett, Zürichben működő Burghölzli pszichiátriai klinikán. Itt ismerkedett meg Sigmund Freud írásaival, akivel 1907-ben személyesen is felvette a kapcsolatot. Ugyanebben az évben visszatért Németországba, és a pszichoanalízis terjesztésébe kezdett. 1910-ben megalapította a Berlini Pszichoanalitikus Egyesületet és Intézetet. Az Intézetben kidolgozott képzési rend később a pszichoanalitikusok képzésének mintájául szolgált a világ minden részén. Abraham egészen 1925-ben bekövetkezett váratlan haláláig Freud belső munkatársa, és az ifjú pszichoanalitikus mozgalom egyik vezéregyénisége maradt.
Kari Abraham irodalmi munkássága a klinikai írások mellett, a pszichoanalízis technikai kérdéseire, elméleti fejtegetésekre – azaz az úgynevezett metapszichológiai problémákra -, továbbá az alkalmazott területekre – mítoszértelmezésekre. művészet- és vallástörténeti elemzésekre – is kiterjed.
„Az Engesztelőnap” című cikke ez utóbbi kategóriába tartozik. Mint azt az írás alcíme is mutatja valójában egy másik szerző gondolatmenete kapcsán megfogalmazott kritikai reflexióról van szó. Abraham Theodor Reik valláspszichológiai írásokat tartalmazó kötetének két fejezetét – a Kol Nidréről és a sófárról szólót – kommentálja. Reik első analízisét Kari Abrahamnál végezte 1914 és 1915 között (abban az időben még a kiképző analízisek ilyen kurták voltak!), 1928 és 1934 között pedig Berlinben, az Abraham által alapított pszichoanalitikus intézetben tevékenykedett. Mindezek miatt méltán tekinthetjük az itt olvasható írást egy mester-tanítvány viszony intellektuális termékének. És valóban. A hangnemet végig meghatározza egyfajta atyáskodó-tanítói attitűd. Ennek megfelelően az olvasó „több legyet is üt egy csapásra”. Egyrészt megismerkedik Reik gondolatmenetével, másrészt láthatja, hogy mi az, amivel a gondolatmenet kiegészíthető. Mindeközben pedig közvetlen tapasztalatot szerezhet arról, miképpen dolgozik a pszichoanalízis, mint alkalmazott diszciplína: Hogyan használja a páciensek gyógyítása közben szerzett közvetlen tapasztalatot általánosabb szellemtörténeti kérdések megvilágítására. (Az út természetesen fordítva is járható: szellemtörténeti jelenségek ismerete sokszor hasznos segítőtárs a mentális problémák eredetének megértésében és a problémák hatékony kezelésében.)
Abraham írását a pszichoanalízis egyik módszertani alapfeltevése ihlette, nevezetesen az, hogy az egymás mellett felbukkanó jelenségek valójában össze is tartoznak, és ennek megfelelően egy jelenség valódi értelmét csak az egymás mellett álló részjelenségek összeolvasásától remélhetjük. Ennek megfelelően – érvel Abraham – a Kol Nidré ima által hordozott tudattalan motívumokra csak akkor deríthetünk fényt, ha az imán kívül a szertartás mikéntjére, valamint az azt megelőző és követő rítusokra is kiterjesztjük az elemzést. Ezáltal viszont az egész Engesztelőnap pszichológiai jelentőségére derülhet fény. Abraham elemzi tehát a Kol Nidrét megelőző Káppárá szertartást, magát a Kol Nidrét – annak nyelvi és szokásbeli sajátságaival együtt -, továbbá a másnapi Tóra és Háftárá olvasást, majd a papi áldást (duchenolás), és végül a záróima (Neilá) utolsó sorait. Röviden kitér a sófárfúvás rítusának sajátosságaira is. Mindezzel az egész Jom Kippur ünnepének pszichoanalitikus elemzését adja.
Abraham pszichoanalitikus elemzése Freud 1912-ben közzétett Totem és tabu című írására épül. Freud elmélete szerint az emberi közösségek alapját képező erkölcsi szabályok ősformája a totem (azaz valamilyen állat kiemelt tisztelete) és a tabu, mely elsősorban az incesztus tabuját jelenti, azaz a férfiaknak a klánhoz – szorosabb értelemben a családhoz – tartozó asszonyokról való lemondását. A tisztelet és a lemondás pedig bűntudat eredetű, ugyanarra az „ősbűnre” megy vissza: Az emberiség őskorában a közösség tagjai összefogtak az apa ellen – aki a nőket mind birtokolta – megölték, és felfalták őt. A bűn azonban nem hagyta őket nyugodni, lelkükben és szokásaikban újrateremtették az apát, immáron legyőzhetetlen totemállat képében, az apa törvényét – azaz az incesztus tilalmát – pedig önmagukra nézve kötelezőnek ismerték el. A freudi elmélet szerint az Isten-képzetek, továbbá az eredetmítoszok és rítusok – és ezzel az emberi kultúra -, valamint az Oidipusz-komplexus – és ezzel a neurotikus megbetegedések – közös forrása ez. A bűnben fogant közös törvényt mindenki betartja, a lelki feszültség pedig, ami ebből származik, szabályozott rítus formájában kanalizálódhat: A totem tisztelete, a törvény szentsége időről időre felfüggesztődhet. Ekkor az apagyilkosság szublimált – vagy néha kevésbé szublimált – formában megismétlődik. Totemlakomát ülnek, vagy a törvények által szentesített háborút vívnak. Mindezt a bűnbánat és a törvények újbóli szentesítése követi. Kari Abraham értelmezése szerint az Engesztelőnapban egyértelműen nyomon követhetők a most ismertetett archaikus mozzanatok.
Freud csaknem két évtizeddel később közzétett Mózes-tanulmánya jól kiegészíti az eddig elmondottakat. Freud gondolatmenete szerint a zsidó monoteizmus kialakulásának döntő mozzanata az, hogy a törvényadó Mózes áldozatul esik a törzsek lázadó haragjának. Ezzel a történelem előtti őskorban elkövetett bűn a Biblia történeti idejében megismétlésre kerül. Az ismétlés a törvénynek új erőt ad. A törvény alapú zsidó monoteizmus ezzel megszületik. Freud utal a monoteista Echnaton fáraóra, ezzel a korábban említett Echnaton-tanulmány felé is megteremti a kapcsolatot. Mindezekből következik, hogy a pszichoanalízis első nemzedékének monoteizmus értelmezéséről teljesebb képet kapunk, ha a két Freud-írást (Mózes, Totem és tabu) és a két Abraham-tanulmányt (Az Engesztelőnap, Echnaton) egyfajta tetralógiaként olvassuk. Annál is inkább így van ez, mert tudható, hogy Abraham és Freud többször leveleztek a Totem és tabu, valamint az Echnaton-tanulmány tárgyában.
Elöljáróban fontos még hangsúlyozni, hogy Abraham értelmezése a pszichoanalízis első nemzedékének elméleti alapállását tükrözi. A modern pszichoanalízis már távol áll attól, hogy a vallási jelenségeket csak kritikai módon közelítse meg. Az újabb pszichoanalitikus elméletek (a tárgykapcsolat- elméletek, a szelf pszichológia, a kötődés elmélet és az erre építő interszubjektív megközelítés) mind-mind alkalmasak arra, hogy a vallási rítusokat és a vallási érzületet, mint önálló emberi szükségletet, és mint pozitív jelenséget értékeljük. Ilyen szemléletű munkák olvashatók mind a monoteista, mind a nem monoteista vallások vonatkozásában is. (Csak példaként említem Epstein és Spero könyvét.1) Ugyanakkor fontos, hogy a vallási jelenségekkel kapcsolatban – mint egyébként bármi mással kapcsolatban is – megfogalmazható elemző-kritikai attitűdöt életben tartsuk. A pszichoanalízis mellett a zsidó hagyományból is azt tanuljuk, hogy egy jelenségnek több értelmezése lehetséges, és ezek egyáltalán nem zárják ki egymást. Ellenkezőleg: a jelenség és a ráirányuló – néha látszólag egymást kizáró – interpretációk együtt alkotják a jelenségre vonatkozó emberi tapasztalat egészét. Így az elemző-kritikai reflexió csak a rest számára lehet gátja a pozitív értékelésnek és/vagy a hitnek.
Irodalom
Abraham, K. Psychopanalytische Studien 2 vols. Ed. Johannes Cremerius. Psychosozial-Verlag, 1999.
Alexander, F. et al. (ed.). Psychoanalytic Pioneers. New York, London: Basic Books, 1966.
Epstein, M. Thoughts without a Thinker: Psychotherapy írom a Buddhist Perspective. Duckworth, 1996.
Freud, S. (1912). Totem és tabu. Ford. Pártos Zoltán. Budapest: Göncöl, n.d.
Freud S. (1937-1939). Mózes. Ford. F. Ozorai Gizella és Kertész Imre. Budapest: Európa, 1987.
Spero, M. H. Religious Objects as Psychological Structures: A Crtitical Integration of Object Relations Theory, Psychotherapy, and Judaism. Chicago, London: The University of Chicago Press, 1992.
1 Lásd: irodalom.
Címkék:2005-11