Deszka és szögesdrót
Január 17-én, a Parlament előtt emlékezett meg a magyar- országi zsidóság a budapesti gettó felszabadulásának évfordulójáról,
A nyomtatott és az elektronikus média, protokolláris beszámolókon túl nem foglalkozott az eseménnyel. Túl az aktualitásokra koncentráló felszínességen, nem lehet nem észrevenni a jobboldali, a baloldali és a liberális politikai sajtó egyöntetű tendenciózusságát. Ki-ki csak a számára hasznos nézőpontból reagált a rendezvényre, a pártpolitika felett álló üzenetet, melynek csak értéke van, használati értéke nincs, nem hallották meg, így arról a szélesebb nyilvánosság is csak az utólagos reflexiók nyomán szerezhetett tudomást.
A rendezvény azonban létrejött, az üzenet elhangzott.
Könnyen lehet, hogy a XX. század végének, a XXI. század elejének magyar-zsidó történetírója úgy emlékezik majd az eseményre, hogy ha egy évtizednyi késéssel is a rendszerváltás után, de kezdetét vette a zsidó közösség politikai nagykorúvá válása.
Számos olvasónk jelezte, szívesen látná nyomtatásban a megemlékezésen elhangzott szónoklatokat. Az alábbiakban elhangzásuk sorrendjében olvashatják Kardos Péter főrabbi, Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke (levélben küldött), Martonyi János, a Magyar Köztársaság külügyminisztere, Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere és Szántó T. Gábor író, a Szombat főszerkesztője beszédének szövegét.
Kardos Péter
Ribajnaj sel ajlom! Világnak Ura!
Hozzád fohászkodom ez ünnepi órán, hogy elmondhassam mindazt, amit reám bíztak…
Reám bíztak kórházi vagy otthoni betegágyon sínylődök…
Reám bíztak azok, akik egykor lakótársaim voltak a budapesti gettóban de már nem tudnak szólni: mert betegek, mert leépültek – de nem annyira, hogy ne látnák, ne hallanák mindazt, ami körülöttük történik.
Soérit gettó – a budapesti gettó maradéka.
Az egykori 70 ezerből talán néhány száz…
Az ő nevükben kérdezem: amikor évtizede folyik a nemes és kevésbé nemes vetélkedés: ki a jobb, ki az igazi magyar. Valóban: ki a jobb?
Azok-e, akik utódainak vallják magukat mindazoknak, akik ebből a házból indították el a magyar holokausztot, vagy azok, akik túlélték, elveszítették szeretteiket – és mégis itt maradtak.
Már csak néhány száz az egykori 70 ezerből…
Mi nem megemlékezünk, mi emlékezünk a gettóra!
Mi vagyunk azok, akiknek a Schindler listája című film vetítése előtt az egyik tévécsatorna a következő feliratot mellékelte: „Kép és hanghatások megzavarhatják egyes nézők nyugalmát.” Sajnos, hogy ez a felirat nekünk szólt, és nem azoknak, akiknek kellene, hogy szóljon.
Már csak néhány száz az egykori 70 ezerből…
Akik nem megemlékezünk, hanem emlékezünk.
Emlékezünk a magyar nyilasra, aki karszalagján a tiltott önkényuralmi jelképpel, mindkét kezében fegyverrel terelt bennünket a Duna-part felé…
Emlékezünk arra a szovjet katonára, aki sapkáján a tiltott önkényuralmi jelképpel, egyik kezében fegyverrel, a másikban kenyérrel jelent meg a pince kapujában, és meglátva a pokol bugyrának élő képét, a reményüket és szeretteiket vesztett nyomorultakat, csillogó szemmel így kiáltott felénk: Fasiszti káput!
Én, a galíciai jöttment, a Jordán partjáról ideszalasztott, az idegenszívű és idegenlelkű – mit mondjak erre?
Tévedés ne essék! Tudom, mi történt később! Itt éltem! Sokak számára börtön és akasztófa, útlevélmegvonás, az 56-os forradalom eltiprása, a család kiirtásával való fenyegetés és zsarolás – némelyiknek magam is szenvedő alanya voltam. De a tény az tény marad! Nem a szabadságunkat, az életünket köszönhetjük nekik.
Két, jelképes koszorúval kívántam adózni a budapesti gettó áldozatainak.
Az egyik deszkából és szögesdrótból készült. Abból a deszkából, amellyel ott körülvettek bennünket. Abból a szögesdrótból, amely az auschwitzi tábort vette körül.
A másik koszorú a kegyelet és az emlékezés virágaiból készült.
Ribajnaj sel ajlom! Világnak Ura!
Hozzád fohászkodom e gyászos órán: Csak, e második koszorúra legyen szükség!
Hogy megvalósuljanak ezen megemlékezés céljai: hogy egy szabad, öntudatos, demokratikus, gyűlölettől mentes, európai Magyarország polgárai egyenlő jogokat élvezzenek, tartozzanak többséghez vagy kisebbséghez.
Így legyen! Ámen.
Címkék:2002-03