Kallus aranya Purimban
KALLUSNÁL VALÓBAN pörög az élet trenderlije. Forog rajta a négy betű, mint napjai sorsában is a vidámság és a szomorúság, egymásba fonódnak, mint életben a sorsok, jön a kezdet, majd a vég, benne az öröm és a bánat. Ez a négy betű trenderlin – alef, bét, gimmel és dalet.
Kallus Lászlónak az élet nagy ABC-jéből eddig minden kijutott.
Nem ő pörgette sohasem a búgó-forgó trenderlit, hajtotta azt bőven, buzgó erővel maga az élet, Kallus sorsa. Emlékszem, hogy örült, amikor sikere volt, kijött a tévéstúdióból és nyakamba borult, boldogan mondva, odabent a stúdióban szép volt a mai est, a vonalak kirajzolták a gondolatomat és ezt látta az egész ország. Bánatos volt, amikor elvesztette édesanyját, akit imádott, könnyes szomorúság fogta el, amikor eltávozott testvére, de utánanyúlt lánytestvére gyermekének, tenyerébe vette és ápolta, egyengette útját, olyannyira, hogy meg sem állt vele Amerikáig. Ott rátette a jövő útjára, és amikor úgy érezte, hogy a gyerek révbe jutott, felnőtté vált, akkor hagyta, hogy visszapörgesse őt a trenderli a Duna két partjára, a Manhattan sarkáról.
ISTENEM, ISTENEM. Mondta néha-néha, amikor belészorult a fájdalom, csak úgy tudott megszabadulni tőle, hogy felrajzolta érzéseit a papírra, jellegzetes nőalakját, mindenki pesti Mancikáját, írt hozzá szellemes mondatokat, csattanó poénokat, s ezek megjelentek az újságokban, mosolygott, nevetett rajta az egész város. De ő füstölgött magában, fekete szemüvege mögött néha könnybe lábadt a szeme, rágyújtott pipájára, magába szívta jó ízű füstjét és vidám volt köztünk a szerkesztőségben, éltető elemében, a redakcióban.
Most Kallus aranyát keresem. Amikor fekete bársony terül a pesti háztetőkre, egészen biztos, hogy a Duna-parton egy sárga ablakszem nézegeti magát a folyó tükrében, mert azon túl a szoba sápadt lámpafényében Kallus, a karikatúra-művész hajlik rajzlapja fölé, egyenes és görbe fekete vonalakat húz fehér papírra, hogy reggelre elkészüljön a karikatúra, menjen a redakcióba, vigye a művész gondolatát, mondandóját az olvasónak.
Napközben megtalálni lehetetlen. Időt, találkozót egyeztetni vele hiábavaló próbálkozás. Éjfél után egy órakor léptem át a karikaturista lakásának küszöbét, de az előszobából csak a falhoz simulva, előre lépegető araszolgatással jutottam műtermébe – rajztömbök, papírhalmok, műveket őrző dobozok rengetege között.
– Az óra éjfél után kettőt mutat: most min dolgozol, miközben alszik a város?
– Nemrég jelent meg a Magyar Posta kiadásában a világ első két karikatúrabélyege. Latabár Kálmánt és Chaplint ábrázolták. Mindegyik bekerült az év legjobb 12 bélyege közé. Most Benny Hill és Alfonzó következik. Éppen ezen dolgozom.
Amikor a trenderli négy betűje pörgött és éppen az örömnél állt meg, akkor Kallus a világhírességek pódiumán, a lámpák fényébe került, minden reflektor rámeredt, és élesen látta a nagy idők nagy tanúit, mert világhíres emberekkel találkozott, előkapta a mindig nála lévő rajztömböt és a tustollat, annak éles hegyével rögzítette a vele szemben ülő művészek arcélét – rajzolni kezdett. Most itt a pesti éjszakában, a szoba sárga, tompított lámpafényében az éles vonalakkal született karikatúrák néznek rám, a világhíres emberek portréi tekintenek le a falról, úgy ahogy Kallus látta, láttatta őket. Greta Garbót, Sammy Davist, Woody Allent, Luciano Pavarottit, Peter Falkot, Brigitte Bardot-t, Liza Minellit, Gina Lollobrigidát – és a többieket. És ami nincs a képeken, az benne van Kallus maga mögött hagyott életében. Vidám percek, boldog pillanatok, hangulatos órák, amiről csak ő tudna sokat mesélni.
- Göncz Árpád köztársasági elnökkel is találkoztál…
- Igen és mind a mai napig nem tértem magamhoz, csak akkor hiszem el azt a napot, hogy mindaz nem álom, hanem valóság volt, ha ránézek fénylő kitüntetésemre és annak feliratára: „A Magyar Köztársaság elnöke Kallus László karikaturista-művészt életművéért Köztársasági Elnöki Aranyéremben részesítem.”
Nehezen, fájdalmasan jön a világra a karikatúra, de ha már itt van, akkor tisztán szól és igazat mond. Ezt ismerte el az elnöki kitüntetés, ettől csillog szebben Kallus aranya. Szimcha ez a javából.
Címkék:1995-03