Jólétben elszigetelve egy gazdag országban
Beszélgetés a St. Gallen-i rabbival
NÉHÁNY SZÁZ MÉTERRE a St. Gallen-i apátságtól, amelynél kalandos kedvű magyarok ezer évvel ezelőtt tettek először látogatást, kitűnően karban tartott épület áll a házak sorában. Ezzel ugyan nem különbözik szomszédaitól, de színes ornamentikája, héber betűs saccója már mutatja, hogy hol található a zsinagóga. A templom sötétre pácolt bútorzata, fehér tóraszekrénye, színes üvegablakai, az ápoltság tiszteletet és jómódot áraszt. Pénteken-szombaton tucatnyian vesznek részt a minján, a főünnepeken hatvanan- hetvenen gyűlnek össze. A rabbi, a magyarországi vallási vezetők körében is jól ismert Schmelzer Hermann Imre, aki a budapesti szemináriumban kezdte tanulmányait és Londonban, Párizsban fejezte be. Gyakran látogat magyar szülőföldjére. A zsinagógával szomszédos hitközségi irodában beszélgetünk városa és Svájc zsidóságáról.
-Negyedszázada sincs, hogy St. Gallenben él, de azért kérdezhetem a Svájcban élő zsidók múltjáról?
-Szenvedélyes kutató vagyok, természetes volt tehát, hogy első tennivalóim között megismertem népem itteni történetét. St. Gallenben először a XIII. században telepedtek le zsidók – vesztükre! A megérkezésük utáni években ugyanis pestis pusztított e tájon és őseinket okolták érte. Máglyán enyésztek el. Bizonyára ennek rémítő emléke miatt csak a XIX. század elején kezdtek átszivárogni Ausztria szomszédos tájairól, Voralbergből. Az első világháború előtt sokan Oroszországból jöttek, majd jelentős számban érkeztek a harmincas-negyvenes években a fasizmus elől menekülők. Abban az időben 1300-1400 hittestvérünk élt itt. A menekültek jó része a háború után elment és főként ezért az ortodox zsinagóga elárvult. Jelenleg a városban és a kanton más helységeiben 600 zsidó él, és ezeknek fele tagja a hitközségnek.
Nem egyenjogú vallás
-Hány zsidó él Svájcban?
-Húszezren vagyunk. A zsidóságukat szervezetileg is vállalók nyolc nagy és négy kis vallásilag és gazdaságilag autonóm hitközségbe tömörülnek. Az autonómia azt jelenti, hogy önállóan határozzák meg például a szertartások időtartamát, a rabbi kiválasztását, a zene használatát. A közelmúltban is több helyen szólt az orgona, ma már csak egy zsinagógában hangzik fel. Mindegyik hitközség önállóan teremti meg működésének anyagi feltételeit, maga dönti el annak felhasználását,
meghatározza a hitközségi adó alsó és felső határát.
-Kapnak-e állami támogatást?
Sem a központi kormánytól, sem a kantontól egyetlen frankot sem kapunk, a hitközségi adóból és a hívők adományaiból tartjuk fenn magunkat. Az adóhivataltól megkért hivatalos jövedelembevallás alapján számítják ki a közösségnek járó összeget. St. Gallenben többen évi 6500 frankot (hozzávetőlegesen 300 ezer forint – a szerk.) adnak.
-Hogyan jellemezhető közösségi életük?
-Ez a vallás köré csoportosul. Havonta tartunk kidust, összejövünk széderestére, együtt vigadunk purimkor, évente néhány kulturális estet rendezünk, működik a Chevra Kadisa, képviselőket küldünk a helyi zsidó-keresztény társaságba …
-Milyen céllal hozták létre ezt a társaságot és kik a tagjai?
-A keresztények közül főleg baloldali, liberális értelmiségiek vannak benne, így egyetemi oktatók, művészek és néhány pap. Ők a mieinkkel együtt fellépnek az olyan antiszemita megnyilvánulások ellen, mint például temetőnk nyár elejei megrongálása. Összejöveteleinken vitatkozunk, magyarázzuk a teológiai témákat, és főként igyekszünk lebontani a köztünk levő láthatatlan, de vastag falat.
Visszatérve vallási életünkre: fontos dolgunk a hitoktatás megszervezése, Svájcban ugyanis vallásunk nem azonos jogú a római katolikuséval és a protestánséval, ezért az iskolákban gyermekeink számára hittanóra nincs. A hitközségnek a tiszteletbeli megbízásából tevékenykedő elöljárói döntenek az Izraelnek rendszeresen küldött támogatásunkról és a szociális segélyekről.
-E gazdag országban is vannak szociális segélyre szorulók?
-Igen. Ők azonban nem létfenntartási gondokkal küszködnek, hanem magasabb igényeiket nem tudják kielégíteni. Segélyt az kaphat például, akinek nincs támogató családja, s a maga nyugdíjából nem tudna nyaralni menni. És persze van, aki nem vagy nehezen tudja ellátni háztartását Ilyen esetben takarítónőt, gondozót biztosítunk.
Nem szeretik az „idegeneket”
-Milyen a kapcsolatuk a többi hitközséggel?
-A tevékenységek összehangolására, a közös képviseletre jött létre a hitközségek szövetsége, az Izraelitisches Gemeinden Bund. Ez működteti nyaranta a gyerektáborokat az iskolákat, megbízza a metszőket hollandiai és németországi vágásra – mert itt az állatvédők elérték a négylábúak rituális vágásának tilalmát -, állást foglal az ország egész zsidóságát érintő ügyekben, például az antiszemitizmus ellen.
-Az antiszemitizmus másodszor hangzik el rövid beszélgetésünkben, pedig Svájc demokratikus hagyományairól ismert.
-Hagyomány az is, hogy a legközelebbi, szomszédos kantonban, Appenzellben még mindig népgyűlésen döntik el a legfontosabb közügyeket, s ugyanakkor a nőknek nincs szavazati joguk. A zsidó egyenjogú svájci állampolgár ugyan, de nem svájci! Ahogy mondani szokták: a három lépés távolságot betartják…
-Ezt a tartózkodó magatartást nem lehet a svájci zárkózottságnak betudni?
-Nem, mert ez erőteljesen tapasztalható az idegenekkel szemben, még azokkal szemben is, akiknek családja 100 éve él e tájon.
-Milyen a zsidók társadalmi helyzete?
-Sem a tudományos, sem a kulturális életben nem volt és nincs olyan szerepük és hatásuk, mint például Magyarországon. Alacsonyabb a diplomások aránya is. Itt a többség kereskedő. Akadnak ugyan zsidó gyárosok, bankárok, de Svájcban a nagytőkét nem lehet a zsidókkal azonosítani. Sok közülük a kishivatalnok, ügyvéd, orvos, mérnök, újságíró, akadnak persze egyetemi oktatók is, sokan jól érvényesülnek a művészeti világban, közhivatalt azonban alig viselnek. Így kivételesnek számít, ha egy zsidó diplomáciai pályára lép, katona- vagy rendőrtiszt lesz belőle. Magas állami rangot ért el szövetségünk első embere, Michel Kohn, aki azelőtt a Svájci Atomügynökség élén állt.
Biztató azonban, hogy a fiatalok már inkább védettek az előítéletekkel szemben, s mint mindenütt a világon, itt is összetartanak, fellépnek minden diktatórikus, militarista megnyilvánulás ellen, közösen óvják a környezetet. A fesztelenebb barátkozás, a társasági élet következménye, hogy növekszik a vegyes házasságok száma.
-Ezért viszont csökken a zsidók száma…
-Nem, mert többen veszik fel a mi hitünket, mint ahányan azt elhagyják.
-Milyen erős Svájcban a cionista mozgalom?
-Valamelyik irányzatához szinte minden fiatalunk csatlakozott. Idősebb testvéreinkhez hasonlóan gyakran járnak Erecbe. Európában azonban itt a legmagasabb az életnívó, a lakásprobléma ismeretlen, jelentéktelen a munkanélküliség, így hát, szívük ugyan hazahúzza őket, de kevés kivételtől eltekintve – maradnak …
Címkék:1990-10