Jó reggelt, lódzi gettó!
Újabb holocaustfilmmel gazdagodtunk: a magyar születésű francia rendező, Pierre Kassowitz elkészítette a Hazudós Jákobot, amelyben – Roberto Benigni nagy közönségsikert aratott (és Oscar-díjat nyert) Az élet szép című filmjéhez hasonlóan – humort próbált csempészni a holocaust témájába.
Jurek Becker nálunk is megjelent kisregénye Jákob Heym lengyel kávéház-tulajdonosról szól, akit Lódz többi zsidó polgárával együtt a németek gettóba zárnak. A lódzi zsidók sorsukat megadva várják a halált, mígnem egy napon Jákob bejelenti: közelednek a felszabadító szovjet csapatok. Hogy honnan tudja? Hát a rádióból. Természetesen nincs rádiója – azt a többi értéktárgyával együtt a németek már rég elkobozták -, de a rendőrőrsön sikerült elcsípnie néhány hírfoszlányt. Jákob egy csapásra a gettó megbecsült polgárává válik. A többiek felnéznek rá és mindennap újabb és újabb hírmorzsákat várnak tőle. Ő pedig nap mint nap kénytelen szolgáltatni a jó híreket annak ellenére, hogy fogalma sincs arról, mi a valós katonai helyzet. A hírforrást még a németek is keresik. Jákob szeretné abbahagyni a lehetetlen hazudozást, de egy zsidó orvos felvilágosítja: most már nem lehet kiszállni: amióta „javul a helyzet a fronton”, a zsidók között megszűntek az azelőtt aggasztó mértékben elharapózó öngyilkosságok. Jákob hírei újra bizakodással töltötték el a már végleg kétségbeesett emberek szívét.
A történetet egyébként 1974-ben az NDK állami televíziója egyszer már filmre vitte. Kassowitz a filmet részben Lengyelországban, részben Budapesten forgatta. A film 15 millió dolláros költségvetéssel készült, és a neves és kevésbé neves színészek vállalták, hogy csak akkor veszik fel a gázsijukat, ha a film nyereséget hoz. Ez erősen kétséges, hiszen a film eddig Amerikában mindössze 5 millió dollárt hozott az alkotóknak. A filmet egyébként 1999 szeptemberében mutatták be a torontói filmfesztiválon.
A címszereplő Jákobot Robin Williams személyesíti meg. A zsidó orvost az az Armin Müller-Stahl játssza, aki egyszer már szerepet vállalt holocausttémájú filmben (A zenedoboz), amelynek egy részét szintén Budapesten forgatták. (Érdekesség, hogy Müller-Stahl már a keletnémet tévéfilmben is szerepelt.)
A 61 éves Kassowitz megpróbálja élethűen visszaadni a lódzi gettó embertelen körülményeit. Robin Williams javára legyen mondva, ő ebben a filmben sikeresen visszafogja magát, sutba vágva komédiási allűrjeit – amit bizonyosan Kassowitz remek rendezésének köszönhetünk.
Mindezek ellenére a kritikusok erősen fanyalognak, igaz, Kassowitznak nehéz dolga volt: nemcsak Benignit kellett túlszárnyalnia (a kritika szerint ez nem sikerült neki), hanem a Schindler listájával is meg kellett mérkőznie. Kassovitz hiába mondja el mindenkinek, hogy filmje előbb kész volt, mint Az élet szép – mégis mindenki azt hiszi, hogy Benigni műve volt az első. (Kassovitz filmjét azért nem mutatták be előbb, hogy ne ütközzön két másik Robin Williams-filmmel, a Patch Adams és a Csodás álmok jönnek címűekkel.)
Kassowitz keserűen mondja: „A Hazudós Jákob egyáltalán nem hasonlít Benigni filmjére, amelyben a főhős úgy csetlik-botlik a gettóban, mintha tévedésből egy francia komédiába tévedt volna. Benigni nem is fogja fel a holocaust lényegét. Filmjét szeretem ugyan, de csak úgy, mint egy abszurd olasz fantáziát. Meglep, hogy a filmemet egyáltalán az övéhez hasonlítják.”
Kassowitz – aki gyermekként Budapesten vészelte át a holocaustot úgy, hogy egy család bújtatta – 1990-ben olvasta először Becker kisregényét, amikor szüleinél járt, Budapesten. A film alapjául szolgáló kisregény szerzője, Jurek Becker, aki lengyel gyermekként maga is a lódzi gettó lakója volt, meg járta Ravensbrück és Sachsenhausen táborait, majd az NDK megbecsült írója lett. A hetvenes években azonban összerúgta a port a keletnémet hatóságokkal, és ekkor áttelepült az NSZK-ba. 1977-től haláláig Frankfurtban élt. Kassovitz és Becker több alkalommal is találkoztak és igen jól megértették egymást. A német írónak a keletnémet tévéjáték is tetszett, csak a valódi gettóatmoszférát hiányolta belőle. Ezért a rendező és az író elhatározták, hogy az új film kedvéért a lódzi gettónak a lehetőség szerinti leghűbb mását építtetik fel. Becker 1997-ben, 59 éves korában hunyt el. Már nem láthatta a filmet és nem bírálhatta volna meg azért, hogy a filmben egy szó sem hangzik el a korabeli áldozatok anyanyelvén (azaz jiddisül), sőt erre a tényre még a gettó feliratai sem utalnak. A gettó mását Lództól harminc kilométernyire, a Piotrków nevű lengyel városkában építették fel. Piotrków egyébként arról nevezetes, hogy a németek 1941-ben itt építették fel az első gettójukat. Kassowitz minden jelenethez igyekezett korhű hátteret és ruhákat találni, s ezért minden elérhető levéltári fotót felkutatott.
A forgatás a téma és a helyszínek hangulatától befolyásolva folyt, és a rendezőnek minden igyekezetére szükség volt, hogy a színészeket „vidámságra” serkentse. Sajátos módon ez a zsidó színészeknél inkább sikerült, mint a nem zsidó Robin Williamsnél.
„Mi zsidók minden helyzetben megtaláljuk a dolgok humoros oldalát – magyarázza Kassovitz -, hiszen a porba taposott emberi méltóság így tovább fenntartható, még a legszörnyűbb körülmények között is.” A lódzi gettóban, amíg lehetett, ugyanúgy élt a humor, mint a varsóiban és a többiben. De ezt egy amerikai nem zsidó színésznek nagyon nehéz elmagyarázni. Robin Williams mélyen humanista meggyőződésű ember, aki bűntudattal küzd annak ellenére, hogy neki aztán semmi oka sincs rá. Folyton azt hangoztatta, hogy az amerikaiaknak is volt bizonyos felelősségük.
A fanyalgó kritika és az alacsony bevételek ellenére Kassowitz úgy véli, hogy erről a témáról nem ez az utolsó filmje. „A holocaust az emberiség történelmének fontos mérföldköve – mondja – nem hiszem, hogy az emlékezés csak a túlélők előjoga lenne.”
A Jerusalem Report nyomán:
Rajki András
Címkék:2000-01