Jelentés a Magyar Zsidó Levéltár rendezési munkálatairól
Napjainkban jelentősen megnövekedett az igény a magyarországi zsidóság történetére vonatkozó, megmaradt iratok összegyűjtése és kutathatóvá tétele iránt. Ezért Landeszman György főrabbi úr, a levéltár igazgatója támogatásával a Magyar Zsidó Levéltárnak az Országos Rabbiképző Intézetben őrzött iratanyaga rendezésére 1990 nyarán egy levéltárosokból álló csoportot alakítottunk Szögi László vezetésével. A csoport tagjai valamennyien képzett, jórészt többéves levéltári tapasztalatokkal és rendezési gyakorlattal bíró levéltárosok voltak: Kiss József Mihály, Bognár Krisztina és Újvári Gábor, az ELTE, Zsidi Vilmos a Közgazdaságtudományi Egyetem szaklevéltárából, valamint Kiss Márton, aki korábban a Műszaki Egyetem Levéltárában dolgozott. Szögi László csak az iratanyag felmérésében és a munkálatok beindításában vett részt, a későbbiekben tanácsaival áll a csoport rendelkezésére.
A Soros alapítvány anyagi segítségével 1990 augusztusában kezdtük meg a Levéltár tényleges rendezését. Landeszman György főrabbi úrral, a levéltár igazgatójával mindvégig szoros kapcsolatban álltunk, a különböző részfeladatok elvégzése után pedig Komoróczy Géza professzor úrral, a MTA Judaisztikai Kutatócsoport vezetőjével beszéltük meg a további teendőket. A szaklevéltár iratanyagának töredékéről a korábbi rendezés során cédulakatalógus készült, s bár ez a hiányzó levéltári és állagjegyzéket nem pótolhatja, ennek alapján a gyűjtemény kutatható volt. Éppen ezért a katalógussal ellátott irategyüttest, valamint a házassági, születési és halotti anyakönyveket – a Komoróczy professzor úrral történt előzetes megállapodás szerint – nem is rendeztük.
Rendkívül lehangoló volt számunkra a Levéltárba rendezetlenül beszállított, nyilván a szorító helyszűke miatt is összekeveredett, sokszor fertőzött (nedvesség, baktérium) hagyatékok és irategyüttesek látványa. Első lépcsőben ahol erre egyáltalán lehetőségünk volt a levéltári forrásokat választottuk szét a nagyszámú könyvtári nyomtatványtól és múzeumi tárgytól. Az iratanyag rendkívüli kevertsége miatt szinte minden egyes iratot egyenként kellett átnéznünk, hogy származását megállapíthassuk. Ahol tudtunk, ragaszkodtunk a levéltári rendezés alapjához, a provenienciához, a kiállító intézmény elvéhez, ám az iratanyag igen heterogén jellege miatt gyakran el kellett térnünk ettől, és a pertinencia (címzett intézmény) elvét alkalmaztuk. Először a legnagyobb levéltári egységeket, a fondokat különítettük el, s csak aztán alakítottuk ki és raktuk általában időrendbe a fondokon belüli kisebb egységeket, az állagokat és sorozatokat. Az iktatószámmal ellátott iratok esetében – bár az iktató- és mutatókönyvek nagyobbrészt nem álltak rendelkezésünkre – az eredeti rendet állítottuk vissza.
A fennmaradt iratok típusai a következők: 1. a magyarországi zsidóság országos szervezeteinek és tanintézeteinek, 2. az egyes hitközségeknek, valamint 3. a jelentősebb közéleti szerepet vállalt személyeknek irathagyatéka.
-
Az országos jelentőségű szervezetek iratanyaga (pl. Magyarországi Izraeliták Országos Irodája, Magyar Zsidók Szövetsége, Magyar Cionista Szövetség) rendkívül töredékesen maradt fenn. Teljesebb sorozatokat csak a segélyszervezeteknél (DEGOB, MIPI, OMZSA) találtunk. A tanintézetek közül kétségkívül a legjelentősebb a Ferenc József Országos Rabbiképző Intézet mondja, amely a kezdetektől (1877) kisebb megszakításokkal az intézmény második világháborúig terjedő teljes iratanyagát felöleli. Jelentős értéket képvisel az Országos Izraelita Tanítóképző Intézet mennyiségre kisebb irategyüttese is. A hitközségek közül kiemelkedik a szentesi (1829-től) és a bajai (1862-től) anyag. A személyi fondok között feltétlenül külön említést érdemel Zsoldos Jenő, Grünwald Fülöp, Szemere Samu, Pásztor József, Kápolnai József hagyatéka. A Rabbiképző Intézet tanárai közül például Blau Lajos, Lőwinger Sámuel és Scheiber Sándor kisebb iratanyagát találtuk meg. A személyi hagyatékok sorában összevontuk a kevésbé jelentős, csekély történeti értékkel bíró, illetőleg rendkívül kis mennyiségű hagyatékokat. A vegyes iratok fondja igen heterogén, eltérő történeti értékkel bíró, természetesen szubjektív módon kialakított irategyüttes. Ebben helyeztük el a különböző visszaemlékezéseket, kéziratokat, tanulmányokat, a népbírósági perek iratait, a bizonytalan provenienciájú fényképeket, üres nyomtatványokat, a héber nyelvű iratokat, a térképeket és a nagy mennyiségű sajtókivágatot, az újságokat, folyóiratokat is.
A feldolgozott iratok döntő többségükben magyar nyelvűek.
Német nyelvű iratok inkább csak az egyes hitközségek múlt századi hagyatékában találhatók, héber nyelvű iratok pedig ebben az anyagban alig kerültek elő, mert a Rabbiképző Intézet ezt az anyagot külön tárolja.
Az 1991. november elején lezárt rendezés során igyekeztünk betartani a Rabbiképző Intézet belső szabályait. Az intézet vezetői és dolgozói részéről jóindulatú támogatást és megértést tapasztaltunk.
A továbbiakban feltétlenül szükségesnek tartjuk egy önálló, tágas, az iratanyag biztonságos elhelyezését és kutatását szolgáló levéltár kialakítását. A jelenleg levéltárként használt két kicsinyke szoba ugyanis csak a pillanatnyilag rendezett iratanyagot képes befogadni. Ezen túlmenően fontos lenne a magyarországi zsidóság történetére vonatkozó, más zsidó intézményekben őrzött iratanyag feltárása, rendezése, s erről egy repertórium elkészítése és kiadása. Addig is, amíg ezek a munkák meg nem kezdődnek, szükséges az eddig rendezett mintegy 62 iratfolyóméter iratanyagról fond- és állagjegyzéket készíteni.
Budapest, 1991. november 27.
Bognár Krisztina, Kiss József Mihály, Kiss Márton, Újvári Gábor, Zsidi Vilmos
Címkék:1992-05