Jajtelesz és társai
Közismert a zsidó népzenészek szerepe a magyar zenekultúrában. Rózsavölgyi Márk volt a legismertebb. Halálát Petőfi Sándor is megsiratta:
Vén muzsikus, mit vétettem én néked,
Hogy mindig csak szomorítasz engemet?
Keseregtem, mikor szólt a hegedűd,
Hejh, nem szól már, s ez nekem még keserűbb!
Ez nekem még keserűbb!
Csokonai Mihály a Dorottya I. könyvében írja:
Ím a toponári zsidók bekerülnek
És muzsikájukkal a helyükre ülnek
Ugyanott a II. könyvben olvassuk:
Megpendül egyszerre Izsák száraz fája
Zengő szerszámokkal kiséri bandája.
Alább pedig ezt a két sort:
Rá rándítja Izsák pengő muzsikáját
S a Palatinusnak elkezdi nótáját.
A nádorra tett célzás nem véletlen. Az óbudai zsidó temetőben nyugszik Finály Ansel, egykori nagy tehetségű karnagya a palatínus udvari zenekarának. Érdemei jutalmául házat kaptak a zenészei, az un. „Freihaus”-t, a Földes Szőlőkert-utca sarkán. Híres „zsidó cigányokat” a legújabb időkből is ismerünk. A legtehetségesebbek közül való Fehér Poldi, a szegedi Kukac-banda korrepetitora. 1878ban a párizsi világkiállításon a párizsi zeneművészek zsűrije egyhangúlag a Fehér Poldi bandájának ítélte oda a kiállítás nagy aranyérmét a Repülj fecském és a Rákóczi-induló virtuóz interpretálásáért, amelyhez még egy tiszta aranyból vert, háromezer forintot érő koszorút is kapott. De a bandája összeveszett a koszorún, mert levelekre szedve akarták egymás között szétosztani. Fehér Poldi úgy hárította el a perpatvart, hogy a koszorút szülővárosának, Szegednek ajándékozta. Egész a háborúig meg is volt a Somogyi Múzeumban.
Kedvelték a zsidók ezeket a dallamokat akkor is, ha valódi cigányok játszották. Például az óbudai Szimhát Tora ünnepségen megrendelt cigányzenekar húzta a zsinagóga előtt. Ismert és népszerű volt a maga korában Jajtelesz Ignác, a Fekete szem éjszakája és a Nincsen párja a faluban Kerekes Pistának című magyar nóták szerzője.
1840 körül született Prágában, ahol apja zsidó kántor volt. Már az öreg Jajtalesz is híres volt zenei tudásáról. Egyházi zenét pedig Sultzeren kívül nemigen írtak nála szebbet. A fia azonban felülmúlta az apját. Már tizenhat éves korában valósággal anatómiai csoda volt Jajtelesz Ignác füle. Híres volt arról, hogy egész operákat eljátszott kétszeri hallás után zongorán. Később Becsbe került az öreg Jajtelesz. Vele ment a fia is. Becsben képeztette ki magát. Tizenhét éves lehetett Jajtelesz Ignác, amikor Budapestre került, ide hívta meg a zsidó hitközség az apját kartanítónak.
Ebben az időben már híres zongoraművész volt Jajtelesz Ignác. Hangversenyeket adott Budapesten és vidéken, szép sikerrel. Nemcsak mint komponista és zongoravirtuóz lett kiváló, hanem az emlékezőtehetsége is olyan volt, hogy csodaszámba ment. Egy alkalommal fogadásból megcselekedte, hogy a Faustot eljátszotta egyszeri hallás után. Azonkívül ötletes is volt. Szellemes társalgó, aki bejáratos lett a budapesti gazdag zsidó családokhoz. De univerzális műveltségéért, poéta lelkületéért a 60-as évek magyar írói is becsülték. Annak a kis írói társaságnak, melynek Komócsy József és Ágai Adolf voltak a vezérei, ő is tagja volt.
És ez az ember, aki soha egy árva kukkot meg nem tudott tanulni magyarul, a legszebb magyar dalokat írta. A verset, melyhez zenét írt, nem értette, valahogyan mégis megérezte, mi kell a közönségnek.
Akkor aztán közbe jött valami, „a fekete szem éjszakája”. Szerelmes lett a csúnya kis zsidó. Belebolondult egy szép, fekete szemű leányba… Viszonzatlanul! És úgy látszik, nyelvtudás nélkül is asszimilálódott annyira, hogy az italhoz menekült. Ivásnak adta magát. A baj azonban nem jár egyedül. Hályog nőtt a szemén. Megvakult. Akkor már a zeneleckék is megfogytak. A régi ismerősei messziről elkerülték. Jajtelesz pedig züllött. Rohamosan süllyedt lejjebb, lejjebb. Végigjárta a pálinkásbutikokat. Egy-két kupica pálinkáért eljátszott egy-egy új nótát egyre züllöttebb társaságnak, amely gúnyolta és kiröhögte a világtalan zsenit, aki azt hajtogatta, hogy ő egykor híres ember volt. Amikor sokat mondta, ráfogták, hogy eszelős: elmegyógyintézetbe került, ott is halt meg a század elején.
Sorsa jól példázza egy zsidó tehetség elkallódását.
Róbert Péter
Címkék:1992-05