Izraeli Arabok — Lojális kisebbség, vagy időzített bomba?
Arab-izraeli viszályról szólva általában Izraelnek a PFSZ-szel és az arab országokkal való konfliktusára gondol a nagyközönség. Nem sorolják ide az izraeli állampolgárságú arabokat, akiket nem tekintenek palesztinoknak. Rájuk nem néznek bizalmatlanul az izraeliek, úgy gondolják. jólétük visszatartja őket az ellenséges megnyilvánulásoktól, a politikai radikalizmustól.
A szülőföldjükön maradt izraeli arabok sokkal jobb körülmények között élnek, mint az 1948-ban vagy 1967-ben elmenekült testvéreik, akik azóta menekülttáborokban vagy más arab államokban laknak. Az izraeli arabok integrálódtak az izraeli társadalomba. Többnyire tágas házakban laknak, van munkájuk, gyerekeik, ha akarnak, tanulhatnak, és szabadon gyakorolhatják jogaikat egy demokratikus államban. Bár kisebbségként élnek a zsidó többség mellett, az arab hivatalos nyelv Izraelben, az arab sajtót senki nem korlátozza, politikai pártjaik pedig a legutóbbi választások során tíz képviselőt küldtek a Kneszetbe. Településeik önkormányzattal rendelkeznek, és az állam támogatásával működő iskoláik a legnagyobb tanszabadságot élvezik. Nyelvi, vallási, kulturális önazonosságukat nem fenyegeti veszély, mert Izrael nem akarja asszimilálni kisebbségeit. Az arabok számára a katonai szolgálat – lelkiismereti és biztonsági okokból – nem kötelező. Önkéntesen persze bevonulhatnak a Cahal (az izraeli hadsereg) soraiba, de ezzel a lehetőséggel nagyon kevesen élnek. Parlamenti képviselőik és pártvezetőik arra biztatják az arab fiatalokat, hogy semmilyen körülmények között ne menjenek katonának.
A két népcsoport közötti feszültség eredményezi azt is, hogy számos egyetemet végzett arab fiatal nem talál munkát zsidó munkaadónál, így visszamegy falujába, ahol – az állástalan, tehát frusztrált ifjú értelmiségiek régről ismert dinamikája szerint – radikalizálódik.
Izrael hatmilliós népességének több mint 20 százaléka arab anyanyelvű. Ezen belül külön alcsoportot képeznek a drúzok, akiket a kereszténységtől és az iszlámtól egyaránt különböző misztériumvallásuk különít el az arab lakosság többi részétől. A drúzok saját falvaikban élnek és kizárólag egymás között házasodnak, s kiveszik részüket Izrael állam védelméből is. Az állam muszlim vallású, arab anyanyelvű lakosságából ehhez hasonlóan cselekszik a beduin népesség is, noha az iszlamista fundamentalizálódás következtében ez a hajlandóságuk az utóbbi időben csökkent.
1948 előtt a mandátumi Palesztina területén lakó arab anyanyelvű népek egységes nyelvi közösséget képeztek. A keresztény vallású, de arab nyelvet beszélő népesség e térség őslakosa. A muszlim vallásúak többségének ősei a VII. századi hódítás idején érkeztek.
A fordulópontot a brit mandátum megszűnése, az arab államok Izrael elleni fegyveres agressziója jelentette. Megkísérelték megakadályozni az állam létrejöttét, és kiűzni a zsidó bevándorlók tömegeit az országból. A fegyveres agresszióhoz csatlakoztak az arab falvak, és fegyvert fogva zsidó szomszédaikra támadtak. A támadó államok vezetői felszólították az arab lakosságot, hogy hagyja el lakóhelyét, és ne akadályozza seregeik végső győzelmet a cionista gyarmatosítók ellen vívott háborúban.
A háború során az arab lakosság vezető rétegének java elmenekült az országból. A menekülést felgyorsította az arab propaganda is, amely „a zsidók vérszomjas gyilkosságairól” számolt be. Az arab lakosság egy része azonban a helyén maradt, nem emeltek fegyvert a zsidók ellen, és nem vettek részt a zsidó lakosság elleni gyilkosságokban. Miután a katonai igazgatás 1963-ban megszűnt, vallási kisebbségként helyzetük konszolidálódott. Részesültek a szomszédos arab országoknál jóval fejlettebb izraeli társadalom és gazdaság előnyeiből, ám ettől nem váltak külön néppé. Nyelvi, vallási közösségük mellett rokoni szálak is összekötötték őket a száműzetésbe távozottakkal. Őszinte szolidaritás ez az izraeli állammal és annak zsidó lakosaival szemben, akiket betolakodóknak, hódítóknak és földjeik elrablójának tekintenek. A Hatikva nem az ő himnuszuk, amikor pedig Izrael a függetlenség napot ünnepli, ők a megalázó háborús vereséget gyászolják. Számukra ez nem öröm, hanem a Naqba, a Tragédia napja. Elvesztették földjeiket, falvaikat, és a modem civilizáció, amelynek szimbóluma Izrael, most megfosztja őket hagyományos értékeiktől is. Ez az ellenséges viszony az idők során nem változott, sőt felerősödött.
Politikai pártjaik: a liberális Balad, a kommunista Hadas és a tradicionalista-fundamentalista Egyesült Arab Lista az arab-izraeli konfliktusban a PFSZ és Arafat oldalán állnak. Együtt követelik, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967. június 4-e előtti határokra, Jeruzsálem fővárossal alakuljon meg a független palesztin állam, és tegyék lehetővé a több milliós palesztin menekülttömeg visszatérését Izraelbe. Számukra a minél szélesebb körű palesztin önrendelkezés fontosabb, mint annak az államnak a biztonsága, amelyben élnek. E viszony kölcsönös. Arafat nemcsak az autonómiában, a még izraeli fennhatóság alatt és a külföldön élő palesztinokat képviseli, hanem az izraelieket is. Cserébe az arab pártok a Kneszetben szorgalmazzák, hogy Izrael minden kérdésben teljesítse a palesztinok követeléseit. Az arab pártok (köztük a kommunista Hadas néhány zsidó tagja) szorgalmazzák Izraelnek mint zsidó államnak a megszűnését. Legyen az ország demokratikus, többkultúrájú, minden polgárának világi állama. Szemükben egy zsidó államnak nincs joga az önálló létezésre, miközben a palesztinok számára önálló arab államot követelnek. Eszerint az araboknak a meglévő huszonnégy független állam mellé még egy huszonötödik is jár, a zsidóknak viszont nem jár egy sem. Ahogy a Palesztin Charta mondja: a zsidóság vallás és nem nemzet.
A palesztinizáció folyamata mellett másik meghatározó tényező az izraeli arab népesség körében történő gyors iszlamizálódás. Gomba módra szaporodnak az új mecsetek, a fundamentalista mozgalom által létesített óvodák, könyvtárak, iskolák és egészségügyi intézmények. Az iszlám fundamentalisták célja, hogy Izraelben iszlám állam alakuljon. A déli, mérsékeltebb ág még elfogadja Izrael létezését mint gyakorlati tényt, képviselőket küld a Kneszet- be és céljait demokratikus úton, a jogrendszer keretei között akarja megvalósítani. Vezetőik az 1980-as évek elején terrorista tevékenységet is folytattak. Börtönbüntetésükből azután szabadulhattak, hogy ígéretet tettek: céljaikért ezután csak politikai eszközökkel harcolnak. Ma azt tanítják, hogy az iszlám szent háború, a Dzsihad ideje még nem jött el.
Az északi radikális szárny Izrael létezését még de facto sem fogadja el, így nem is hajlandó részt venni a parlamenti választásokon. Az önkormányzati választásokon viszont indulnak, hogy falvaikat maguk irányíthassák. Baka el-Garbija vagy Umm el-Fahm falu egy-egy valóságos iszlám állam Izraelen belül. Az élet a mecsetek köré szerveződik, tilos az alkoholfogyasztás, az iskolák (az Izrael államtól kapott anyagi támogatást igénybe véve) a zsidók és Izrael elleni gyűlöletre nevelik a tanulókat. Umm el-Fahmban iszlám főiskola működik. Ott tanult és szerezte oklevelét Masad falu imámja is, aki nemrégen egy merényletkísérletben vesztette életét. (Egy autóbuszra akart bombát elhelyezni, de az korábban robbant fel, mert rosszul időzítették.) A mecsetekben gyakori vendégek a Hamasz szónokai, akik a gyűlölet nyelvén szólnak a hívekhez.
A palesztin öntudat és az iszlám öntudat erősödése két egymást gerjesztő folyamat. A legutóbbi merényletek arra késztették a politikai vezetést, hogy korlátozó intézkedéseket léptessenek életbe. A rendőrség és a biztonsági szolgálat azt javasolta, hogy lépjenek fel az állam, valamint a zsidó vallás és nép elleni uszítással szemben. Vonják vissza a gyűlöletre uszító szónokok engedélyét. Cenzúrázzák újságjaikat, és korlátozzák vezetőik mozgásszabadságát. Azt is szorgalmazzák, hogy számolják fel az engedély nélkül működő Umm el-Fahm-i vallási főiskolát. Az oktatási minisztérium készítsen kötelező nemzeti alaptantervet, amely egyes arab iskolákban felváltaná a gyűlöletre nevelést. Javasolták, hogy szüntessék be az engedély nélküli építkezéseket, amelyek nyomán óriási méretűre duzzadtak a falvak. Mindezekből azonban csak néhány intézkedést valósított meg a Barak-kormány. Slomo ben-Ami belbiztonsági miniszter nyilatkozata szerint az izraeli arabság nem vonható felelősségre néhány ember felelőtlen magatartása miatt. A korlátozások többségét elvetették, mert a Munkapártnak, ha a következő választási ciklusban is meg akarja őrizni hatalmát, szüksége lesz az arab lakosok szavazataira.
Az állam megalakulásakor az arabság az összlakosság 20 százalékát adta. Ezt az arányt máig megőrizte, a milliós nagyságrendű zsidó alija ellenére. Ez azt jelenti, hogy a népességnövekedés az arab szektorban többszöröse a zsidóénak. Ha a zsidó alija csökken vagy véget ér, az izraeli palesztin népesség nagyarányú növekedése hosszabb távon az ország zsidó mivoltát is megkérdőjelezheti.
Bányai László
(Jeruzsálem)
Címkék:1999-12