Izrael – A high-tech befektetések konjunktúrája visszatér
Izrael – A high-tech befektetések konjunktúrája visszatér
Az izraeli tőkebefektetésről szóló éves jelentés megerősíteni látszik, hogy a high-tech szektor lassan kilábal a pangásból. 2003-ban 1,01 milliárd dollárnyi működötöké áramlott az izraeli high-tech cégekbe, s így a beruházások már ötödik éve meghaladják az egy milliárd dollárt.
Bár az összeg 11 százalékkal elmarad a 2002-es 1,138 milliárd dollártól, a befektetésekből ezúttal hússzal több – összesen 372 – izraeli cég részesült. Ráadásul 2003 második felében 529 millió dollárt fektettek be – 2000 óta ez volt az izraeli high-tech cégek legjobb második féléve.
Az IVC Research Center éves jelentése szerint 2003-ban háromszor annyit fektettek be induló cégekbe, mint az előző évben. Az IVC 125 tőkebefektetőt kérdezett meg, amelyek közül 66 izraeli vezetésű cég, 59 pedig más, főleg külföldi befektető szervezet. Zeév Holtzman, az IVC kutatási elnöke optimista 2004-et illetően: „Tekintettel az élénkebb izraeli és külföldi tőkepiacokra, növekedést várunk a technológiai befektetések terén.”
A külföldi befektetők az izraeli high-tech befektetésekből közel 60 százalékkal – 589 millió dollárral – részesedtek. Az izraeli kockázatitőke-társaságok – amelyek nagyrészt külföldön gyűjtött alapokat kezelnek – 421 millió dollárt invesztáltak.
„A terror elleni háborúnk dacára, vagy talán éppen ezért, Izrael tovább fejleszti technológiáját” – mondta Jon Medved, a jeruzsálemi székhelyű Israel Seed Fund társalapítója. Medved felhívta a figyelmet az amerikai belbiztonsági minisztérium nemrég Izraelbe látogató delegációjára, amelynek számos kongresszusi tag és szenátor mellett több mint két tucat üzletember volt a tagja, akik izraeli cégekkel kívántak együttműködni. Márciusra várják a következő küldöttséget, 25 vezető befektetővel.
„Bár a látogatások száma még nem érte el az intifáda előtti szintet, a nem hivatalos utazási bojkott ezek szerint véget ért – jelentette ki Medved. – Azzal, hogy tavaly több mint egymilliárd dollárt fektettek be több mint 400 cégbe, Izrael újra bebizonyította, hogy a mi ’Szilícium Vádink’ valóban a világ második Szilíciumvölgye. 2004-ben még jobb eredményekre számítok.” Medved szerint Izrael – arányaiban – már megelőzi Európát. „Ha összehasonlítjuk az összes izraeli befektetést egy Hollandiához hasonló fejlett országéval, akkor nálunk egy főre számítva ötvenszer annyit ruháznak be a kezdő high-tech vállalatokba.”
Izrael technológiai szuperhatalom hírneve meghazudtolja a nemzetközi politikában érezhető elszigeteltségét. „A hűvös politikai szelek ellenére Európa még mindig Izrael legfontosabb kereskedelmi partnere – mondja Medved. – Izrael növekvő high-tech szektora természetes része a nagyvilággal folytatott létfontosságú kereskedelemnek. Az Indiához, Kínához, Koreához stb. fűződő kötelékeket erősen befolyásolják gazdasági kapcsolataink. A Jane’s Defence Weekly szerint Izrael ma – az Egyesült Államok és Oroszország után – a harmadik a védelmi technológia exportja terén.”
A Kaliforniában született Medved úgy tartja, hogy az amerikai zsidó közösség fontos szerepet játszhat Izrael high-tech szektorának ösztönzésében. „A következő kihívás az, hogy még több tőkét gyűjtsünk be, valahol egy- és kétmilliárd dollár között. Az amerikai zsidó közösségek is beszállhatnak ezekbe a kockázatitőke-alapokba. Ezek jó befektetések, ugyanakkor Izrael jövőjét építhetik.”
Növekszik a befektetők körében a biotechnológiát, az orvosi eszközöket és a diagnosztikát magában foglaló élettudományi szektor népszerűsége is. 2003 negyedik negyedévében ez az ágazat már ugyanakkora tőkét vonzott, mint a távközlés és a szoftvergyártás: 64 millió dollárt.
Ugyanakkor az internetes cégek a befektetések csökkenését kénytelenek elkönyvelni. 2003-ban tizennégy internetes cég csak 41 millió dollárt vonzott – az összes tőkének alig négy százalékát. Összehasonlításképpen: 1992-ben, az internetes konjunktúra csúcsán 102 internetes cég 330 millió dollárt gyűjtött be, az összes befektetés 33 százalékát.
S. G.
Címkék:2004-03