Itt és ma
Az 1895. évi XLII. törvénycikk biztosította azt, hogy a törvény szerint egyenrangú zsidó polgárok által gyakorolt vallás egyenrangú legyen a többi vallással. Látszólag ez a helyzet ma is fennáll, hiszen a törvény nem tesz különbséget vallás és vallás között, egyház és egyház között. Az alkotmány 60. §-a biztosítja a vallásszabadsághoz és az emberi méltósághoz való jogot, rendelkezik az egyház és az állam elválasztásáról, az 1990. évi IV. tv. a lelki- ismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szól, és ez kimondja a különböző vallásos szervezetek egyenlőségét.
A törvényhozók szándéka e tekintetben teljesen egyértelmű, hiszen nem tesz különbséget egyház és egyház között. Ha valamely vallásos csoport rendelkezik a törvényben írt feltételekkel, úgy egyházként nyilvántartásba veszik, és a továbbiakban elvi különbségtétel kis és nagy egyházak között nem létezhet.
Erre vezethetők vissza azok a viták, amelyek a korábbi években kirobbantak az egyházalapítás feltételeivel kapcsolatban, hiszen a törvény száz főben határozza meg a minimális taglétszámot, amely a bírósági bejegyzéshez szükségeltetik. Ezt több oldalon is támadták, konkrét törvénymódosítások is felmerültek, volt, aki tízezer főre akarta emelni a bejegyzéshez szükséges létszámot, mások éppen a száz főt kifogásolták és ezért fordultak az Alkotmánybírósághoz.
A semlegesség nem tétlenség
Kevés kifejtett álláspont van a nyilvános jogszabályokon kívül ezekben a kérdésekben, nem szívesen foglalnak állást, hiszen a téma fölöttébb kényes. A történelmi egyházak kifejezést gyakran használják, ez alatt értik azt a négyöt egyházat, vallásfelekezetet, amelyekbe a lakosság túlnyomó része tartozott az ateista rendszer által uralt Magyarországon. így feltétlenül beleértik ezen egyházak közé a zsidó hitközségeket, korábbi nevükön az izraelita felekezetet. Itt valóban teljes egészében megvalósult a recepció, az egyenjogúsítás, hiszen a többi történelmi egyház, a katolikusok, a reformátusok, az evangélikusok magukkal egyenrangúnak és egyenlőnek tekintik a zsidó vallású embereket és a vallásos zsidó szervezeteket mind elméletben, mind gyakorlatban. Az állam és az egyház elválasztásának kimondásával az állami szervek mintegy levennék magukról a gondot és magukra hagynák az egyházakat mint olyan szerveződéseket, amelyek önmagukban is képesek talpon maradni. Ez természetes például az Egyesült Államokban, ahol az elválasztás teljes egészében megvalósult, hiszen valójában ott sohasem volt szervezeti összefüggés.
A magyarországi történeti fejlődés ettől nagymértékben eltérő. Ami mégis orientálhat bennünket, az az Alkotmánybíróság, hiszen több döntésében foglalkozott ezekkel a kérdésekkel, és feladatából fakadóan arra kényszerült, hogy valamilyen módon állást foglaljon elvi és gyakorlati kérdésekben. Alapvető ebből a szempontból a 4/1993. számú alkotmánybírósági határozat, amely ugyan a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szól, de jóval szélesebb kört ölel fel az igen részletes indoklás. Eszerint az államnak vallási szempontból semlegesnek kell lennie, így tehát nem kapcsolódhat össze intézményesen egyik egyházzal sem, nem azonosítja magát egyetlen egyház tanításával sem, nem avatkozhat bele az egyházak belső ügyeibe, és különösen nem foglalhat állást hitbéli igazságok kérdésében.
Abból, hogy az állam maga semleges, nem a negatív vallásszabadság, s még kevésbé a vallási közömbösség támogatása következik. Az állam megszegi a vallásszabadság jogából reá háramló kötelezettségét, ha nem azon munkálkodik, hogy a vallás tekintetében mindenki számára lehetséges legyen a tudatos választás.
Az állam semlegessége nem tétlenséget jelent. Az államnak kötelessége, hogy a vallásos meggyőződés kinyilvánítására, tanítására és az életvitelben való követésére, az egyházak működésére s ugyanígy a vallás elutasítására, továbbá a vallási meggyőződésről való hallgatás számára olyan teret biztosítson, amelyben a különböző felfogások szabadon képződhetnek és fejlődhetnek.
Ezekből az elvi tételekből tehát egyértelműen az abszolút egyenlőség elve tükröződne. Ugyanakkor az ingatlan-visszaadással kapcsolatban az Alkotmánybíróság jogosnak tekinti a különbségtételt a korábban már létezett és éppen ezért meghatározott funkciójú tulajdonokkal rendelkező egyházak és a későbbiek során alakult egyházak, vallási szervezetek között. Ahogy a határozat indoklása mondja, ez az átadás olyan ingatlanokat ölel fel, amelyeket a jogosult egyházak korábban is a vallásgyakorláshoz való jog megvalósítására használtak, és most is ugyanerre a célra, a tényleges szükségletek mértéke szerint igényelhetik vissza őket. Ésszerű oka van annak, hogy miért nem rendelkezik ez a törvény ingatlanjuttatásokról olyan egyházak számára, amelyek a tulajdonelvonások idején nem működtek, vagy ilyen sérelmet nem szenvedtek.
Vasárnap sohasem
Mindebből következik, hogy az Alkotmánybíróság általában az egyes egyházi szervezetek egyenlőségét mondja ki, de konkrét esetben a különbségtételt éppen történeti okoknál fogva megengedi.
Úgy tűnhet tehát, hogy az egyházak egyenlősége tekintetében semmiféle különbség nem lelhető fel, így minden rendben van. Ennek azonban ellentmondani látszik a 10/1993. sz. alkotmánybírósági határozat, amely konkrét ügyben foglalt állást arról, hogy vajon alkotmányos-e a munkaügyi miniszternek az a joga, hogy rendelettel a munkaszüneti napokat a vasárnap kivételével munkanappá nyilváníthatja. A szombatot is. Figyelemmel arra, hogy a zsidó vallás legalapvetőbb szabályai közé tartozik a szombati munkavégzés tilalma, mégis a munkaügyi miniszter rendeletével arra kötelezheti a zsidó vallású személyeket, hogy ezen a napon dolgozzanak, szemben a társadalom többségét alkotó más vallású személyekkel, akiknek heti ünnepe nem nyilvánítható munkanappá.
Az Alkotmánybíróság ezt a miniszteri jogosítványt nem ítélte olyannak, amely az alkotmányba ütközne. Az indoklás kitér arra, hogy a vallási ünnepek munkaszüneti nappá nyilvánítása hosszú történeti folyamat eredménye és jórészt a hagyományok befolyásolják: a zsidó-keresztény kultúrkörbe tartozó államokban e vallások legnagyobb ünnepei a munkaszüneti napok, míg az iszlám országok saját vallásuk, Izrael a zsidó vallás ünnepeit veszi elsősorban alapul a munkaszüneti napok megállapításánál. A vallási ünnepek és a munkaszüneti napok közötti összefüggés azonban minden államban, és így Magyarországon is, csak viszonylagos és történetileg változó.
Ez az indoklás persze nem teljesen helytálló, hiszen Izraelben az ott élő mohamedánok részére a pénteki munkaszüneti nap abszolút módon biztosított, ugyanígy a vasárnap a keresztény vallásúak számára. Az Alkotmánybíróság szerint ezért nem emelhető alkotmányos aggály a munka törvénykönyve rendelkezései ellen, mert olyan ünnepeket nyilvánít munkaszüneti nappá, amelyeket a társadalom túlnyomó része ünnepnek tart, és ezért nem állítható, hogy a karácsonyt vagy a húsvétot csak a gyakorló hívő keresztény emberek ünnepelnék. Ez az indoklás csak önmagában tűnik helytállónak, hiszen senki sem állíthatja azt, hogy a hívő zsidó emberek ünnepelnék a karácsonyt vagy a húsvétot, az, hogy a társadalom többsége ezeket az ünnepeket megtartja, az abból következik, hogy a zsidó vallást gyakorlók száma kevesebb, mint a többi vallást gyakorlóké.
E területen tehát nem érvényesül a vallások egyenlőségének elve. Mert bár mindenki jogosult az évi rendes szabadsága terhére megtartani a vallási szabályait, vagyis vallását szabadon gyakorolni, csak a társadalom többsége számára biztosított az, hogy az évi szabadságon felül munkaszüneti napon tartsák vallási ünnepeiket. A kisebbségben lévő vallásgyakorlóknak, nevezetesen a zsidó embereknek ezt nem adják meg.
Különösen élesen vetődik fel ez a probléma az oktatási intézményekben. Az állam éppen a semlegesség elvéből követően nem tart fenn vallásos nézeteket terjesztő iskolákat, de köteles a világnézetileg semleges iskolák működését elősegíteni, és támogatnia kell a vallásos iskolákat is. így tehát az állampolgárok szabadon választhatnak aközött, hogy a gyermekeiket milyen iskolákban taníttassák. Kevés településen és bizonyos iskolatípusokban nem működnek egyházi jellegű iskolák, különösen nem zsidó iskolák. Az elérhetőkben a többséghez tartozó tanulóknak biztosított a nagyobb vallási ünnepekre a tanulmányi szünet, a zsidó vallásúak számára azonban nem. Ezt a tényt nem ellensúlyozza, hogy a világnézetileg semleges iskolának el kell fogadnia a tanuló ilyen jellegű távollétét, és ezt igazolt mulasztásnak, de mégiscsak mulasztásnak tekintik.
Ez az ellentmondás nem azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság határozata nem felel meg a hatályos törvényeknek, az alkotmánynak. A kérdés az, hogy az alkotmány és az alkotmányos szabályok biztosítják-e a vallásgyakorlás egyenlő feltételeit. Mondhatjuk persze azt, hogy aki a vallását akarja gyakorolni, az ennyi áldozatot hozhat érte, de hát éppen az következik az egyenlőség eszméjéből, hogy senkinek se kelljen külön terheket vállalnia meggyőződése megváltásáért.
Új szakasz
Itt tartunk tehát ma, és lehet, hogy egyszer majd továbblépünk. Mindenesetre a recepciós törvény a csúcspontját jelentette az eddigi fejlődésnek, mert az adott körülmények között valóban biztosította az egyenlőség elvét, ettől már lefelé vezetett az út a különböző vallási, majd faji alapú megkülönböztető törvények felé, az ateista uralom alatt pedig a minden vallást elpusztítani igyekvő és ebben valóban egyenlőséget mutató államhatalom jelent meg.
1990 után egy új fejlődési szakaszba léptünk. Persze az egyenjogúság megszerzése és fenntartása nemcsak külső tényezőkön, hanem a magyarországi zsidóság belső viszonyain is múlik. Erről így írt Vázsonyi Vilmos az Egyenlőség 1889. február 17-i számában:
(Félbeszakítva a gondolatmenetet: az idézeteket a Vázsonyi írásait tartalmazó kétkötetes könyvben olvastam. Ezt egy öreg barátomtól, Váradi Jenőtől kaptam, aki nemrégen hunyt el Svédországban, és utolsó kívánsága volt, hogy ezt a könyvet hozzák el nekem. Ha meg akarják érteni Vázsonyi korszakos jelentőségét, gondoljanak erre. Egy Alsókubinban született, Miskolcon tanult cukrászember halálos ágyán egy kimondhatatlan nevű svéd város még kimondhatatlanabb nevű kórházában arról végrendelkezik, hogy mi legyen a Vázsonyi-köteteivel.)
„De bármily módot is alkalmazunk teljes egyenjogúságunk megszerzésére, küzdelmünk nem nyújthat kilátást a sikerre, amíg a mai szervezetlen és rendezetlen állapotban maradunk. Sikeres harcot csak rendezett sereggel lehet folytatni, pedig a zsidó hívek seregei rendezetlenek. Van községi szervezetünk, olyan, amilyen, de nincsen a községek közt semmi kapocs, nincs testület, mely jogosítva volna az egész zsidóság képviseletére, nincs fej, mely hivatottan a zsidóság vezérének mondhatná magát. És hogy ez így van, annak már nem a társadalom, nem a kormány, hanem csupán a zsidóság tétlensége az oka. Nem kérünk azért hierarchiát a zsidó felekezetnek, mely ellentétben áll vallásunk szabad szellemével: amit kérünk: az a rend. Ha az ortodoxia makacsul vonakodnék a közös szervezkedéstől, maradjon szervezetlenül, de az ő vonakodása nem lehet ok arra, hogy a többiek is szervezetlen állapotban maradjanak.
E szervezetlenség belső bajaink kútforrása, ez az a rés, mellyel ellenségeink támadása reánk tör. Emlékezzünk csak vissza a főrendi ház reformálása alkalmával kifejlődött vitára, akkor a zsidó felekezet képviseletét azzal az ürüggyel ejtették el, hogy a zsidóság szervezetien és nincsen senki feljogosítva képviseletére. 1885-ben történt ez, és ma 1889-et írunk, de mindeddig nem tudtuk levonni a szemrehányásból a konzekvenciákat. Saját kárán tanul a magyar – de a zsidó magyar, úgy látszik, még azon se akar tanulni
Ennél itt és ma kicsit jobban állunk. Léteznek a magyarországi zsidó hitközségek, úgy, ahogy a népirtás után ötven évvel és az ateista uralom bukása után öt évvel létezhetnek, ez lehetséges, és létezik a zsidó hitközségek átfogó szervezete. Nagyon sok azonban még a tennivaló. Bármilyen törvények is születnek, bármiként is dönt az Alkotmánybíróság, bárhogy is próbálunk demokratikus szabályokat biztosítani a hitközségi életben, mindez csak akkor fog valódi egyenlőséget teremteni, ha megfogadjuk, amit Vázsonyi írt 1895 novemberében az Epilógus című cikkében: „Hiába alkottunk volna szabadelvű reformokat, ha a társadalom szelleme azokat követni nem tudná. Az intézmények üres romokká válnak, ha a társadalom szelleme nem ad nekik életet. A nagyszerű mű epilógusa nem lehet a felekezetiség reakciója, amit állami téren megalkotni sikerül, azt meg kell most védeni társadalmi munkával. Legyen már egyszer vége Magyarország régi bajának, hogy törvényei mindig szabadelvűbbek, mint törvényhozói és intézményeiben több a haladás szelleme, mint társadalmában.”
Tegyük hozzá, hogy ennek így kellene lennie, itt és most!
A szerző ügyvéd, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége elnöke. Fenti előadása a zsidó felekezet egyenjogúsításának centenáriumán a Mazsihisz, a Yahalom Zsidó Szabadegyetem és folyóiratunk, a Szombat által szervezett konferencián hangzott el.
Címkék:1996-02