Itt a kisebbség, hol a kisebbség?
Érdekes vita indult el a Szombat legutóbbi számaiban, amely, azt hiszem, minden zsidónak (és cigánynak) valahol szívügye. A vitát Kartal Zsuzsa Vizsga című írása indította el, amelyben a polgárjogi aktivistákat, „hivatásos” kisebbségvédőinket mint legjobbjainkat aposztrofálta. A vita során kiderült, hogy a zsidóság, legalábbis a Szombat olvasóinak véleménye igencsak megosztott e téren. A cigányok és zsidók helyzetének, valamint problémáinak összemosása igen érdekes trend, bárki meggyőződhet erről, aki egy kicsit odafigyel a médiára. Talán ennek köszönhető, hogy egyre több roma honfitársunk vallja magát zsidónak (meglehet, csak a hecc kedvéért), ennek fordítottjára még nem láttam példát. Több ismerősöm és barátom felfigyelt már erre az érdekes jelenségre, valamint arra, hogy néhány esetben ezt betérési papírokkal, illetve egyéb „igazolásokkal” alá is támasztották. A másik érdekesség az, hogy ezen papírokat pénzért árusítják több felsőoktatási intézményben és más fórumokon, persze szigorúan kéz alatt.
Vajon mi lehet ennek az oka? Talán az a politikai irányvonal, miszerint a zsidók a milliós roma kisebbséggel karöltve már jóval ütőképesebb erő a jobboldal mérgező gőzeiben fuldokló Magyarországon?
Szalai Pál szerint a baloldali zsidó egyszerűen tisztességesebb a jobboldali zsidónál… Miért? Való igaz, hogy Magyarországon nincs modern jobboldal, de egy ember értékmérője mégsem kizárólag a politikai beállítottság, de még csak nem is a származása, avagy felekezeti hovatartozása. Szalai úr szerint minden zsidó származású magyarnak igenis ki kell állnia a zsidózás, cigányozás, prolizás, parasztozás ellen. Szalai úr melyik kategóriába sorolja magát? Esetleg mind a négybe? A magyar származású magyar (ha egyáltalán van ilyen) talán nem állhat ki ez ellen? Csak a zsidó származású? Az emberi jogok megsértése elleni föllépés minden embernek egyformán kötelessége (lenne), nem csak a zsidóké, avagy a baloldaliaké.
Szalai Pál és Kartal Zsuzsa ilyen gondolatokkal próbál toleranciát kicsikarni, ám eközben ők maguk válnak intoleránssá. Amennyiben egy kisebbséget vagy bármilyen hovatartozású csoportot pozitív módon diszkriminálunk (mint ahogy ezt ők teszik), ezt egy másik csoport rovására tesszük. Ez pedig nem más, mint kirekesztés. A másság túlzott mértékű piedesztálra emelése ezért is veszélyes. Ezt számos történeti tény támasztja alá, a jelenkori tapasztalatainkról már nem is beszélve. A kollektív bűnösség elméletének napja már régen leáldozott, ennek tüzét csak néhány eltévelyedett „emberjogi” aktivista táplálja. Igazán kár, hogy a cigányság és zsidóság összemosásának trendje az eddig elfektetett, Svájcban heverő zsidó vagyon ügyét is érinti. Seres László írásában (Szombat, 1996. november) arra szólít fel, hogy a „fölös” pénz egy részét engedjük át a cigányság céljaira. Az indoklás igen megkapó: legyünk egyszer végre jó fejek! Kevés pénzből persze nehéz jó fejnek lenni, de sokból, főleg nagyon sokból már lehet. Miért kellene odaadnunk a pénz egy részét? És miért pont a romáknak? A zsidó hitközségek, iskolák és egyesületek java része súlyos anyagi gondokkal küzd, sajnos, néhány ifjúsági szervezet már meg is szűnt. Ha lehet, most az egyszer ne a saját rovásunkra legyünk jó fejek.
Kérdéses, hogy Kartalnak, Szálainak és a többi aktivistának mi érdeke fűződik ahhoz, hogy a cigányokat és zsidókat egy kalap alá vegyék, és az igazság kizárólagos birtokosaiként a baloldaliakat és az emberjogi szervezetekben tevékenykedőket tüntessék fel?
Az igazság mindenkié. Még Novák Attiláé, sőt a magyaroké és keresztényeké is. A tolerancia őket is megilleti.
Címkék:1997-01