Iszlám, lepelben – Kultúrharc Európában
A FEJLETT DEMOKRÁCIÁK ELŐTT ÁLLÓ EGYIK LEGNAGYOBB KIHÍVÁS A MÁS KULTÚRÁKBÓL ÉRKEZŐ BEVÁNDORLÓK ASSZIMILÁCIÓJA, AHOGYAN AZT FRANCIS FUKUYAMA TÖRTÉNÉSZ IS MEGFOGALMAZTA NEMRÉG. AZ ELMÚLT HÓNAPOK FRANCIAORSZÁGI „FEJKENDŐ-VITÁJA” A MUSZLIM HÁTTERŰ CSOPORTOK EURÓPAI BEILLESZKEDÉSÉNEK GONDJAIRA IRÁNYÍTOTTA A FIGYELMET.
A feltűnő vallási jelképek kitűzését betiltó francia jogszabály főként a muszlim lányok iskolai fejkendőviselete ellen irányul, de az egyenlőség jegyében egyben véget vet a zsidó kipa és a keresztény keresztek megjelenésének is. A törvényhozók azt remélik Franciaországban, hogy a törvénnyel vissza tudják szorítani a militáns iszlám fundamentalizmust, az elmúlt időszakban az iskolákban elszaporodó antiszemita megnyilvánulásokat. A múlt hónapban nagy vihart kavart európai felmérések ugyanakkor arra utalnak, hogy az öreg földrész mintegy tizenötmilliós muszlim közössége jelentős mértékben kiindulópontja a kontinens-szerte egyre gyakoribb antiszemita jelenségeknek. Amennyiben az európaiak nem gyűjtenek elég erőt a probléma megoldásához, jó okunk van arra, hogy az európai zsidóság általános kivándorlására számítsunk – állítja Daniel Pipes ismert Közel-Kelet-szakértő.
Serge Cwajgenbaum, az Európai Zsidó Kongresszus főtitkára, valamint más zsidó vezetők is hangsúlyozzák, hogy az öreg földrészen új antiszemita hullám söpör végig, hatvan évvel azután, hogy a nácik megöltek hatmillió zsidót. Az elmúlt három évben a zsidók Európa-szerte sérelmeket szenvedtek, zsinagógákat értek támadások. A muszlim antiszemitizmus – szakértők szerint – egyre akutabb probléma, amelynek hátterében a nyugati muszlim populáció növekvő létszáma áll. Az Európai Unió ugyanakkor sokak szerint teljesen közönyös, amikor a muszlim vallási, média- és oktatási intézmények részéről megnyilvánuló zsidóellenességgel találja magát szembe. Az antiszemitizmus számos formában megjelenhet, legújabban az „anticionizmus” álarca mögé, illetve az Izrael állammal szembeni bántóan gúnyos magatartás mögé rejtőzik.
A vallási jelképekről szóló francia törvény kapcsán Luc Ferry oktatási miniszter „az antiszemitizmus elmúlt három év során tapasztalt látványos növekedéséről” számolt be, s Ferry szerint a jelképek betiltása megakadályozza majd, hogy az iskolai osztályok „militáns vallásos csoportokká” változzanak. Az elmúlt években a tanárok sokat panaszkodtak azokra a muszlim tanulókra, akik a történelem- órákat megzavarva azt állítják: a nácik nem öltek zsidókat; akik nem járnak az emberi szaporodást taglaló tanórákra, mivel azok „szemérmetlenek”; valamint nem hajlandók részt venni a testnevelési órákon. Jacques Chirac elnök összehívott egy bizottságot a kérdéssel kapcsolatosan, amely hat hónapos vizsgálat után arra jutott, hogy veszélyben vannak a francia értékek, és szükség van a fejkendő betiltására. Chirac elnök ezután utasította a kormányt, hogy lépjen. A szocialisták végül elálltak attól a követeléstől, hogy valamennyi „látható” vallási jelet tiltsanak ki az állami iskolákból, és beleegyeztek az eredetileg javasolt szövegbe, amelynek értelmében a „feltűnő” vallási jelek és ruhadarabok tiltandóak az iskolákban. A francia alkotmány szigorúan elválasztja az egyházat az államtól, például egyetlen egyház sem részesülhet költségvetési támogatásban. A felmérések alapján a francia társadalom többsége ateista vagy vallástalan, az egyes felekezetek közül pedig egyedül az iszlám híveinek száma gyarapszik.
A feltűnő vallási jelképek állami iskolai viseletét tiltó jogszabály nagy támogatottságnak örvend Franciaország-szerte, ahol egyébként a legnagyobb európai muszlim közösség él. A törvényben, amelyet a parlament nagy arányban megszavazott, de a szenátusnak is jóvá kell hagynia, sokan a francia demokrácia egyik nagy értékének tekintett szekularizmusnak, az állam és az egyház szigorú szétválasztásának garanciáját látják, mivel a muszlim hölgyek vallásilag előírt kendőviseletét a nők hátrányos megkülönböztetése jeleként fogják fel. Jean-Pierre Raffarin miniszterelnök szerint a jogszabály lehetővé fogja tenni, hogy az egyre militánsabb muszlim populációt integrálják a társadalomba, és megakadályozzák az iszlám fundamentalizmus terjedését. A francia vezetők remélik, hogy az új törvény egyszer s mindenkorra véget vet a fejkendő miatti vitáknak, melyek 1989 óta megosztják a francia társadalmat, amikor is két – zsidó apától s arab anyától származó – lányt kicsaptak az iskolából a Párizshoz közeli Creilben, mivel nem akartak lemondani vallásos fejviseletükről. Azóta számos társuk is hasonlóan járt. Raffarin állítja, hogy némely vallási jelkép politikai értelmet nyer, így már nem tekinthető pusztán vallásos jelnek. „A vallás nem lehet politikai projekt” – hangsúlyozza a miniszterelnök.
Az arab és muszlim világból érkező tiltakozások ellenére több európai ország is úgy érzi, hasonló lépésekre lenne szükség. A belga szenátus elé került például a minap a francia jogszabály alapján összeállított törvénytervezet. A francia kormány igyekszik hangsúlyozni, hogy a törvény nem egyetlen vallásra koncentrál, azonban a miniszterek elismerték: a fő cél az iszlám fejviseletnek és a muszlim diákok antiszemita megjegyzéseinek kiküszöbölése. Számos fiatal muszlim hölgy is elismeri, hogy szükség van a törvényre, mivel a radikális fundamentalista imámoktól kiinduló hatalmas nyomás következtében helyzetük romlását tapasztalják. Az iszlám előírásait szigorúan követő nőknek kötelező a hajukat, fülüket és nyakukat eltakaró fejkendőt viselniük, így nem csoda, hogy a jogszabály kapcsán az arab és muszlim világ elítélte Franciaországot. Bejrúttól Bagdadig vonultak az utcára a tiltakozó megmozdulások résztvevői, de Lord Greville Janner, a Zsidó Világkongresszus elnökhelyettese szerint is „szomorú döntést” hozott a francia parlament, amikor megszavazta a törvényt. „Egy multikulturális társadalomban a polgárok szabadon viselhetnek bármilyen vallásos szimbólumot” – mondja Janner. Lhaj Thami Breze, a Francia Iszlám Szervezetek Uniójának elnöke sérelmezi, hogy a törvény „a muszlimok ellen irányul, megbélyegzi az iszlámot, és kirekesztéshez fog vezetni”, mivel sok lány hagyja majd ott az állami iskolákat, hogy magánintézményekbe járjanak, melyekre nem vonatkozik a tiltás. Amennyiben Breze-nek van igaza, akkor további elkülönülés várható a muszlimok részéről, tovább nőhet a feszültség a különböző etnikai közösségek között.
Franciaországban a közigazgatási, önkormányzati tisztviselők is felhívták a figyelmet az iszlámmal kapcsolatos problémákra, a kórházak pedig azt nehezményezik, hogy némely muszlim betegük nem hajlandó megengedni a vizsgálatot, ha az orvos a másik nemből való. Raffarin kormányfő máris közölte, hogy a világiság elvének érvényesítésére hamarosan újabb jogszabály készül az egészségügyi intézményekre vonatkozóan, amelynek alapján a betegek nem utasíthatják vissza a másik nemből való orvos segítségét.
Franciaországban, de több más európai országban is a muszlim lakosság aránya eléri a tíz százalékot. Ezek a kisebbségek politikai szempontból egyre aktívabbak. Fukuyama szerint elsősorban az európai muszlimok a felelősek azért, hogy az utóbbi három évben szaporodtak a kontinensen az antiszemita incidensek. Szakértők rámutatnak: a nyugati liberális demokráciákat veszély fenyegeti az iszlám részéről, mivel a terrorizmus mellett a demográfiai változások is aggodalomra adhatnak okot. Nem pusztán civilizációk, hanem immár generációk összecsapásának lehetünk tanúi, a nyugati államok öregedő lakossága ugyanis az egyre fiatalabb, egyre számosabb, és egyre frusztráltabb muszlim népességgel találja magát szembe.
Ez a demográfiai átalakulás már egyes országok külpolitikáját is befolyásolja: például az iraki háborút elítélő francia politika alapvetően a muszlimok megnyugtatását szolgálta, de ez a szempont az amerikai külpolitikában is megfigyelhető. A bevándorlás első ránézésre megoldaná a fejlett országok problémáját: segítene megőrizni a jelenlegi életszínvonalat, fenntartani a nyugdíjrendszert. Ugyanakkor a jelek szerint az asszimiláció Európa nagy részén nagyon nehézkesen halad. Az olyan terroristák például, mint Mohammed Atta, az egyik szeptember 11-i merénylő, nem Szaúd-Arábiában vagy éppen Afganisztánban radikalizálódtak, hanem Nyugat-Európában. Franciaországban a második és harmadik generációs algériai származású franciák készek Oszama bin Laden terrorista vezért éltetni, Nagy-Britanniából pedig harmadik generációs muszlimok utaznak a palesztin területekre, hogy öngyilkos merényleteket hajtsanak végre.
Az újabb európai antiszemita hullámnak és a jelenség muszlim hátterének több felmérés is bizonyítékául szolgál. Egy tavaly őszi uniós vizsgálat alapján az európaiak mintegy hatvan százaléka a világbékére nézve az első számú veszélynek Izrael államát tekinti. Az újabb keletű Antiszemita megnyilvánulások az Európai Unióban című, a rasszizmust és idegengyűlöletet vizsgáló európai központ által készített jelentés leszögezi: a szeptember 11-i támadás és a közel-keleti konfliktus hozzájárultak egy olyan európai atmoszférához, amely új erőt kölcsönöz a latens és nyílt antiszemitizmusnak. A Zsidó Világkongresszus elítélte az Európai Bizottságot, mivel az „cenzúrázta” az európai arab kisebbségek antiszemita támadásokban való részvételét taglaló tanulmányt. A jelentés szerint – amelyről először az unió úgy döntött, nem publikálják – a muszlimok és palesztinbarát csoportok álltak számos vizsgált incidens mögött. A tanulmány alapján történelmi váltás történt a zsidóellenes érzelmek és cselekedetek forrását tekintve: újból és újból előbukkan a muszlimok központi szerepe az antiszemita megnyilvánulásokban. A vizsgált időszakban (2002. május 15.-június 15.) az antiszemita incidenseket vagy szélső- jobboldaliak, vagy radikális iszlámisták, vagy többnyire arab származású fiatal muszlimok követték el. Jobbára palesztinok melletti tüntetések alatt vagy után történtek a zsidók elleni erőszakos cselekedetek, illetve zsinagógák elleni támadások.
Radikális iszlamista körök antiszemita szövegeket helyeztek el az interneten és az arab nyelvű médiában. Az incidensek növekvő számának nyilvánvaló köze van a muszlimok között terjedő, fanatikus zsidóellenes diskurzusnak. A szakértők szerint egyre nyilvánvalóbban antiszemita az arab és muszlim média: nemcsak az Izrael elleni harcra, hanem a világon élő összes zsidó elleni küzdelemre hívnak fel. Több esetben az agresszió közvetlenül összekapcsolódik az „anticionizmussal”. Az EU jelenlegi tizenöt tagállamából négyben (Franciaország, Belgium, Hollandia és az Egyesült Királyság) különösen erősek voltak a megnyilvánulások. Számos fizikai támadás és inzultus érte a zsidókat, zsidó intézmények (zsinagógák, üzletek és temetők) elleni vandalizmust tapasztaltak, a támadások elkövetői többnyire a muszlim arab kisebbség fiataljai. A jelentés alapján az uniós tagállamok kormányai számára aggodalomra ad okot az a fejlemény, hogy az antiszemita támadások többnyire az európai muszlim kisebbségek soraiból indulnak ki. A jelentés két fontos tényre igyekezett rávilágítani: az Európa utcáin megfigyelhető szomorú valóságra, másrészt arra, hogy az EU mennyire vonakodik szembenézni ezzel a valósággal.
Eperjesi Ildikó
Címkék:2004-03