Isten ezért megáldotta a bábákat
(Deáky Zita: A bába a magyarországi népi társadalomban. Budapest: Centrál Európa Alapítvány, 1996)
Kérdés: miért olvashatja a magyar zsidóság a Szombatot? Válasz: Sifra és Pua jóvoltából. Ők voltak azok a bábák, akik az egyiptomi fogság ideje alatt ellenszegültek a fáraó parancsának, hogy a születendő fiúgyermekeket öljék meg, s csak a lányokat hagyják életben. (Mózes II. 1.15-21). A mára már eltűnt bábák nagyon fontosak. Az orvostörténet, a néprajz, és a művelődéstörténet határmezsgyéjén mozgó könyvében Deáky Zita a magyar bábaság történetét dolgozta fel a 18. század végétől (ekkor indult el a központilag oktatott, szabályozott bábatevékenység) a 20. század közepéig, mikor a szülésznőket teljesen háttérbe szorították a férfi szülész-nőgyógyászok által levezetett kórházi szülések.
Már maga a bába szó etimológiája is jelzi a társadalom bábákhoz fűződő ambivalens viszonyát. Öregasszony, vasorrú bába, boszorkány, babonaság. A különleges tudást hordozó asszonyok évezredek népi tudományát vitték tovább, értettek a füvek gyógyító erejéhez, de alkalmaztak ráolvasásokat, vajákosságot is. Az élet és halál kapuinak őrzői voltak, hisz nem szabad elfelejteni, hogy egészen a közelmúltig a szülés a nő életének potenciálisan legéletveszélyesebb eseménye volt, és a bábák feladatai közé tartozott később még a halott mosdatás is. Mindezeken kívül a bába volt a falu nőgyógyásza (meddőség kezelése, abortusz), szexológusa, pszichológusa, a gyermekágyas asszony háztartásvezetője és a gyermekorvos is (sőt rossz nyelvek szerint a feleségétől még eltiltott férjek gyógyírje is). Mivel a bábák önálló keresettel rendelkező, gyakran egyedülálló nők voltak, s ez kívülállóvá tette őket, a koraújkorban gyakran váltak a boszorkányperek áldozataivá. A nőtörténelem kiemelten kezeli a bábák történetét, hisz az egyik legősibb női szakmáról van szó, mely autonómiát biztosított követőinek.
Deáky azonban nem említi a bábaságról szóló, feminista indíttatású külföldi munkákat, hanem elmélettől mentes, korrekt, nagy forrásanyaggal dolgozó tudományos szakmunkát ír. A könyvben külön hangsúlyozza, valójában az érdekelte, miként illeszkedtek be a bábák az adott közösségbe, s milyen interetnikus közvetítő szerepet töltöttek be a magyar társadalomban. Egy 1893-as adatra támaszkodva 16.000 magyarországi bábáról beszél (becslések szerint ezek körülbelül egynegyede izraelita vallású), akik között egyetemi oklevéllel rendelkező, orvos mellett kiképzett „cédulás”, és hivatásos képesítés nélküli, úgynevezett parasztbábát is találunk.
A szerző külön részekben beszél a zsidó, illetve a zsidók között működő keresztény bábák problémáiról. Mária Terézia 1731-ben kötelezővé tette, hogy az életveszélyben levő magzatokat, akár még bent az anyaméhben, a katolikus szertartás rítusa szerint meg kell keresztelni. Ezt hívták bábakeresztségnek, s ezért tartozott hozzá a bábafelszereléshez egy hosszú fecskendő a szenteltvíz bejuttatására. Zsidók ezért a 18. században gyakran még nehéz szülésekhez sem hívtak hivatásos bábát. (Később II. József rendeletileg tiltotta meg az erőszakos bábakeresztelést nem katolikusok körében).
A 19. század végén vált általánossá, hogy a fiúgyermekek körülmetélésénél a neológok körében bába is jelen legyen (természetesen csak izraelita), s a korszerű fertőtlenítés eszközeivel váltsa fel az évezredes szokást, miszerint a mohél szájában borral fertőtlenítette a friss sebecskét. Ekkorra a bábaság jó karriernek bizonyult (a hivatásos bábáknak fizetésen kívül szolgálati lakás, teljes adómentesség is járt, nem beszélve a természetben kapott juttatásoktól), sok zsidó nő is elvégezte a bábaképzőt. Konfliktust jelenthetett, ha aztán új körzetében (gyakran szegődtek el szülőhelyüktől távolra), többségi keresztény közegben találta magát, hiszen hagyományosan a szülést sok vallási melléktevékenység, vagy vallási köntösben jelentkező hiedelem veszi körül. Az izraelita bábák iránti felekezeti türelmetlenséget a közösség keresztény papjai is szították (de nem kímélték egymás bábáit a katolikus-református felekezetek sem).
Ahogy Deáky is Írja, érdekes lenne kinyomozni egy-egy bába életútját. Hogy élt például a holicsi Fröchlich Amália, mint a többségi szlovák lakosságú Isaszeg bábája? Hol kapott végül állást Klein Johanna, akit azért utasítottak el, mert Pest-Solt megye katonai főorvosa így értékelte pályázatát: „A Hajósi járásba kijelölt Klein Johannát személyesen nem ösmervén, őt bizonyítványai után ítélve ajánlhatónak tartom ugyan, azonban megemlítendőnek vélem, hogy az – a mint az ottani míveltségben még igen hátra lévő népet ösmerem – mint izraelita ellenszenvre találna.” (184.0.)
Kedves Esztertáska olvasó! Ön talán ismer, emlékszik, hallott zsidó bábáról? Ossza meg velünk történeteit, hogy ne merüljenek feledésbe a Klein Johannák és Fröchlich Amáliák.
Utóirat: A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen) A hagyományos orvoslás évszázadairól című kiállítása külön részt szentel a bábák tevékenységének. Érdemes megnézni!
Juhász Borbála
Címkék:2001-06