“Ismerjék el a reform betéréseket” — sürgeti a diaszpóra-ügyi miniszter
Michael Melchior rabbi, az izraeli kormánykoalícióban részt vevő vallásos, baloldali Meimad párt vezetője, diaszpóraügyekért felelős miniszter beszél a betérés, a házasodás és a nem ortodox zsidóság elismerésének kérdéseiről, amelyek rendszeresen vihart kavarnak az izraeli belpolitikai életben. Véleménye szerint világosan külön kell választani a zsidó vallási törvényt azoktól a feltételektől, melyek az izraeli állampolgársághoz elengedhetetlenül szükségesek; az Izraelben lezajlott reform- és konzervatív betéréseket el kell fogadni, mivel ezek olyan legitim eszközök, melyek a nem zsidókat izraeliekké formálják át. Pártolja a reform- és a konzervatív zsidóság mozgalmának állami támogatását és a polgári házasság intézményét. A következőkben a The Jerusalem Report vele készült interjúját közöljük.
Ön most annak a kormánybizottságnak az elnöke, amely Izrael nagyon nehezen megoldható személyi státusproblémáival foglalkozik. Hogyan kezelné a betérések ügyét?
Számunkra egyre nagyobb problémát jelentenek a volt Szovjetunióból érkező nem zsidó bevándorlók. Már kétszázezren vannak az országban, és ebben az évben a bevándorlók között a nem halachikus zsidók számaránya 53,2%-ra nőtt. Nekem az a személyes véleményem, hogy el kellene különítenünk a Kneszetet a bet kneszettől (zsinagóga), nincs szükség arra, hogy vallási kérdésekről a Kneszetben döntsünk. Amint korábban elfogadtuk, hogy azok az emberek, akik Izraelen kívül nem a halachikus szabályok szerint tértek be, a visszatérési törvény alapján izraeliek lehetnek, abban sem látok semmi problémát, ha ugyanezt a szabályt itt, Izraelben is alkalmazzuk.
Tehát az, akit egy reformrabbi betérít Izraelben, izraeli állampolgár lehessen?
Igen. Támogatom azt a javaslatot is, hogy a nemzetiségre vonatkozó bejelölést távolítsák el az izraeli személyi okmányokból. Ez a Kneszetre tartozik.
A bet kneszetre nézve már máshogy áll az ügy: ha valaki nem halachikus betéréssel fordul hozzám, betérését nem fogadom el érvényesnek.
Ön nem adna össze egy ilyen párt?
Nem hinném, hogy a reformzsidók éppen rám számítanának. Azt sem hiszem, hogy akár a konzervatívok is elfogadnák a reformbetéréseket. Az is a pluralizmushoz tartozik, hogy az ortodoxok azt mondhassák: a mi szempontunkból ezek nem érvényes betérések.
Vajon ez a megoldás nem teremt első- és másodosztályú állampolgárokat? Lesznek olyan emberek Izraelben, akik nem tudnak majd egymással házasságot kötni.
Ez igaz, ezért más intézkedéseket is támogatok. A Neeman-bizottság egy olyan betéréssel foglalkozó intézmény létrehozását javasolta, melyben a zsidóság összes irányzata képviseltetné magát, és olyan betérési eljárást keresne, amelyet mindenki – tehát az ortodoxia is – el tudna fogadni. A probléma ezzel a javaslattal az, hogy ezt soha egyik fél sem fogadta el.
Mit jelent a gyakorlatban a Neeman-megoldás?
Olyan, egymástól is sok szempontból különböző zsidó tanulmányi központokat kellene nyitnunk, melyekben a zsidóság összes áramlata jelen lenne és együttműködne. Még a volt Szovjetunióban is nyitnánk ilyen központokat. A bevándorolni kívánók, mielőtt idejönnének, héberül tanulnának, ismerkednének az izraeli kultúrával és a zsidósággal. Amikor megérkeznek, lehetőséget adnánk számukra, hogy eldöntsék, kívánnak-e betérni, vagy sem. Látogathatnák a betérési iskolákat is. Azt szeretném, ha a betérés egyetlen formája a Neeman-modell alapján működne. Kérdés az is, milyen messzire mehetünk el, mi történik akkor, ha a halachikusan nem zsidók aránya elérné a 70 vagy 80 százalékot?
– Azt javasolja, hogy szigorítsák meg a visszatérési törvényt?
Semmi esetre sem az a szándékunk, hogy a világ zsidóságából akár egyetlen részt is eltávolítsunk. Ám ezek az izraeli társadalom jövőjével kapcsolatos kérdések. Mi történik akkor, ha egy marokkói eredetű fiú el akar venni egy Odesszából származó lányt, aki halachikus szempontból nem zsidó? Mit fognak tenni? Milyen vallásúak lesznek a gyermekeik?
Talán a polgári házasság a válasz.
Igen, meg kell fontolnunk a polgári házasság intézményét is. Százezrek vannak az országban, akik nem tudnak megházasodni, és ez immorális.
A reform- és a konzervatív mozgalom tevékenykedhessen szabadon Izraelben?
A legteljesebb mértékben.
Ezek a mozgalmak legitim képviselői-e a zsidóságnak?
Ez teológiai kérdés. Joguk van a létezésre, és egyenlőségi alapon anyagi támogatásban is részesülniük kell. De van egy hatalmas, a zsidóság jövőjét fenyegető veszély. Az asszimiláció elleni küzdelem a legfontosabb. A reform- és a konzervatív mozgalom nagyon fontos feladatot lát el azzal, hogy erősíti az emberek zsidó identitását. Személy szerint egyébként úgy vélem, hogy rossz úton közelítik meg a problémát. Teológiailag és halachikusan mély egyet nem értés van köztünk. Azt hiszem, nekem az a kötelességem, hogy betartsam a halacha összes előírását. Ám azokat a zsidókat is becsülnünk kell, akik máshogy éreznek és gondolkodnak, beleértve azt a sok szekulárist is, akik legitim partnerek országunk építésében és értékei meggyökereztetésében.
Szóval lehet eltérő a véleményünk, de végül is mégiscsak az ortodoxiáé az utolsó szó?
A reform- és a konzervatív mozgalmak – még akkor is, amikor jól tudták, hogy nem lehetnek egyenlőek – nagy bátorságról tettek tanúságot, amikor úgy döntöttek, aktív szerepet vállalnak a Neeman-bizottság munkájában, hiszen a zsidó népért folytatott közös erőfeszítés reménye mozgatta őket. Nem gondolom azonban, hogy elvárnák tőlem, hogy egy nem halachikus betérést elfogadjak. Ez abszurd is lenne a részemről.
*
Lapzárta után: December 20-án Michael Melchior rabbi új javaslattal állt elő: elképzelése szerint a bevándorlók gyerekei közül azokat térítenék be a zsidóságba, akik még nem érték el a felnőttség hagyomány szerinti korhatárát, a 13. életévet. Ennek a megoldásnak legfőbb előnye, hogy a gyerekeknek számos micvát még nem kell betartaniuk, ami a betérési procedúrát megkönnyíti. Melchior reményei szerint ez radikális megoldást kínálna a nem zsidó bevándorlók gondjaira.
Címkék:2000-01