Ismerd meg a múltadat, hogy jövőd legyen
Bacskai Sándor érdekes tanulmányából* tudom, hogy neves rabbi családból származol, és hogy gyermek- és ifjúkorodban magad is részese voltál a pesti ortodox életnek, néhány éve az egyik zsidó iskola élén állsz, és ha jól tudom, a „szakmán kívülről” érkeztél a pedagógiába: matematikával és computerekkel foglalkoztál előzőleg…
– Igen is, meg nem is. Matematikát és számítástechnikát tanultam a debreceni egyetemen. Azon kevesek egyike voltam, akik „rossz pontjaik” ellenére jutottak be az egyetemre: egyházi gimnáziumban (BIH Fiú- és Leánygimnáziuma) végeztem, és nem voltam KISZ-tag sem. Az első munkahelyemen alkalmazott matematikával: konkrétabban operációkutatással foglalkoztam. 15 évig dolgoztam ott, párhuzamosan tanítottam is – számítástechnikát és matematikát egyaránt -: többek közt a Közgázon, az Anna Frankban, a Külker Főiskolán. Későbbi munkahelyemen, a SZÁMALK-ban 14 évet félállásban is oktatással és oktatásszervezéssel foglalkoztam.
Hogyan kerültél végül egy zsidó tizenkét évfolyamos iskolába? Nem volt ez számodra 180 fokos fordulat a korábbi tevékenységeidhez képest?
Annak idején részt vettem a Lauder Iskola létrehozásában: én voltam a természettudományi tagozatnak az összekötője és irányítója; nekem és Demény Jánosnak köszönhető, hogy a Lauderban korszerű számítógépekkel kezdtek. Felkértek, hogy legyek a középiskola igazgatója. Mindannyian akartunk tenni valamit azért az iskoláért, a munkában én is részt vettem, de nem akartam vezető lenni, és nem akartam zsidó intézetben dolgozni – így aztán nem fogadtam el a felkérést.
Alighogy kimondtam a nemet, a SZÁMALK-ban átszervezés történt, és az egyetlen „túlélési lehetőségem” az volt, hogy elfogadtam egy vezető beosztást. Azt kell mondanom, nem csináltam rosszul. Részt vettem a Gábor Dénes Főiskola megalapításában is, az ott létrehozott tanszéket én vezettem.
Messziről indítottam, de ez csak az egyik szála az életemnek. A másik a családi szál: a zsidóság – és a zsidósággal kapcsolatos „oktatás” – ezt nem is tudom, hogy fogalmazhatnám meg jobban. Ugyanis már a származásom is erre predesztinál: mindkét ágon híres rabbik voltak az őseim. Apai ágon Mordechaj Bnéth, anyai ágon Chatam Szofér voltak ük- vagy szépnagyapáim.
Azt hiszem, mind a két név mond valamit. Édesapám, Benedikt Sándor volt az utolsó kisjesiva vezetője, aki sokat tett azért, hogy megmaradjon egyfajta vallásosság. Ő volt a Garay utca 48-nak az utolsó rabbija. (Ott is laktunk – a mai MAZSIKE épületében). Én nagyon vallásos, ortodox zsidó családban nőttem fel. Ezt valamilyen szinten én egész életemben folytattam, és mindenhol el is tudtam fogadtatni magamat ilyennek.
Hogyan tudtad a szigorú vallási előírásokat összeegyeztetni a munkahelyi elvárásokkal? Hogyan tudtad például megtartani a sábeszt abban az időben, amikor még szombaton is dolgozni kellett?
Igen, a sabbat az első munkahelyemen még problémát jelentett: Rabár Ferenc kutatóintézetében dolgoztam, aki egyenként vette fel az embereket, és nagyon nagy megtiszteltetés volt bejutni oda. Miután felvett, mondtam, hogy „van még egy kis probléma”, „megoldható-e, hogy én ne dolgozzak szombaton.” Azt kérdezte Rabár: „Miért, maga erdélyi szombatos”? Mondtam: nem, én magyar zsidó vagyok”. Meg is oldódott a szombat: megdöbbenéssel elengedték… Ha külföldre kellett utaznom, vagy pályázatot írni: szombaton egyszerűen nem mentem. Elutaztam már péntek reggel, vagy csak vasárnap csatlakoztam a többiekhez. A főünnepekre meg az ember rááldozhatja a szabadságát – vagyis az sem probléma. De egyre nehezebb megoldani, mert a konferenciák nagy részét például szombat-vasárnap rendezik.
Hogyan oldottad meg a kóser étkezést a szakmai rendezvényeken és a külföldi utakon? Másrészt: amikor éppen a szakmád kötötte le az idődet, ki csinálta meg helyetted a kóser háztartás nem csekély tennivalóit, az ünnepi előkészületeket?
Amikor én utazni kezdtem, a gyerekeim már nagyok voltak. Minden reggel úgy mentem el hazulról, hogy hajnalban már mindent megfőztem. A sabbati vacsorára a gyerekek is készülődtek, mire én hazaértem, ők már mindent kitakarítottak, kitisztítottak, megterítettek.
Az utazások alatt meg úgy oldottam meg a problémát, hogy vegetáriánus lettem, aki csak zöldsalátákat eszik – ezt mindenütt elfogadják. A tejtermékek egy részét is megeszem. A konferenciákon volt egy kollégám, aki vegetáriánus volt: a munkatársaink versengtek, ki üljön mellénk, hiszen mi csak a salátánkat ettük meg…
Ha már az étrendről beszélünk: hogyan tudtad összeegyeztetni a szakmai-vezetői szerepedet az anyai-háziasszonyival, és mindezt a hitéleteddel? Ezek már időben is nehezen összeegyeztető tevékenységek…
– Az én számomra ez mindig is természetes életforma volt. Egy fajta zsidó hagyományoknak megfelelő életforma. Én ezt ismertem, és úgy éreztem, a gyerekeimnek is ezt az életformát kell megmutatni. Nem szerettem volna rájuk erőltetni, hogy vallásosak legyenek, de ahhoz, hogy dönteni tudjanak, az én családom hagyományos életmódját kellett átadnom nekik.
Azt hiszem, ennek az életmódnak van egy nagy előnye: a család összetartó ereje. Az, hogy péntek reggel, amikor elmentem dolgozni, már készen volt a szokásos pénteki vacsora, és amire hazamentem – ha sok veszekedés közben is -, de a gyerekek már megterítettek; és az, hogy amikor a férjem hazaért a templomból, leültünk a terített asztalhoz, gyertyát gyújtottam, és megettük a sokfogásos vacsorát – ez egy kicsit összekötötte a családot. Az ünnepekre ugyanígy, mindenki igyekezett hazaérni, hogy együtt lehessünk. A szombat remek alkalom, hogy az ember a családjával foglalkozzon. Számomra ez a legtermészetesebb, hogy így élek, és ugyanilyen természetessé vált a gyerekeim számára is, akik egyébként állami iskolába jártak. Ahhoz, hogy a gyerekeim természetesen tudják felvállalni a zsidóságukat, én nagyon fontosnak tartottam, hogy megismerjék a zsidó történelmet és irodalmat. Igaznak tartom a mondást: „Ismerd meg a múltadat, hogy jövőd legyen!” Én már kisgyerekkorukban erről meséltem nekik. Később is nyitottak maradtak, és sokat olvastak hozzá. A gyerekeim végül is olyanok lettek, amilyennek én is szerettem volna őket: értelmiségiek, ugyanakkor vallásos zsidók.
Gondolom, az édesanyád számára egyértelműbb lehetett a feladat: csak anya volt és háziasszony, nem kellett például tekintettel lennie a pályázati határidőkre, nem kellett utaznia, előadásokat tartania stb. stb.
Nekem ez már otthon sem volt ennyire egyértelmű! Két éves voltam, amikor édesanyám meghalt. Anyu, aki nevelt, a szomszédban, a Hernád u. 3-ban levő általános iskolában tanított – parókában. Kiváló tanítónő volt, állami kitüntetést is kapott, közben otthon hét gyereket nevelt…
Kezdem érteni, hogy miért vállaltad el az iskolát…
Igen. Gondolkodtatott az, hogy hogyan lehetne ugyanezt a szemléletet átvinni egy iskolába. A gyerekeim elmentek külföldre tanulni, éppen akkor, amikor én ebbe a dologba beleugrottam. Úgy gondoltam, ez az iskola az utolsó lehetőség, hogy felnőjön egy olyan vallásos fiatalság, aki a régi ortodox hagyományokat folytatja. Talán újra lehet teremteni egy vallásos zsidó közösséget, – és ha igen, akkor a gyerekeimnek is lesz hová visszajönniük.
Hogy hogyan bátorkodhattam ilyet csinálni? Lényegében már elmondtam. Komoly vallásos indíttatásom volt, ismerem a vallásos szokásokat; sokat tanultam a Slomo Groszbergnél, Salgónál, a Benoschofskynál, és elsősorban édesapámtól. Egy évig Raj Tamás Talmud-Tórájában is tanítottam, a Nagyfuvaros utcában. Szintén említettem, hogy noha eredetileg nem akartam igazgató lenni, tíz éven át foglalkoztam oktatásszervezéssel, és még több évig tanítottam, sok-sok helyen… Úgy gondoltam, ez a kettő együtt elegendő felkészültség lehet ahhoz, hogy egy emberközpontú, korszerű zsidó iskolát csináljak. Azt szeretném, ha a gyerekek megtanulnák, hogyan kell zsidó módon élni – mégpedig zsidó módon élni itt, a diaszpórában.
* (Volt Pesten egy jesiva, in: Egy lépés Jeruzsálem felé, 1997. Múlt és Jövő Kiadó)
Címkék:1999-03