Írjunk néha igazat is
Írjunk néha igazat is
A Szombat 1998. novemberi számának 13. oldalán beszámol a Mazsök kuratóriumának legutóbbi üléséről, és a lap szokásához híven, az ott közölteknek semmi összefüggése sincs a valósággal.
Nem igaz, hogy a zárt ülés mellett hatan szavaztak, két fő a részlegesen zárt ülés mellet, két fő a nyilvános ülés mellett és négyen semmire sem szavaztak. Az igazság kitűnik a jegyzőkönyvből is, ez pedig az, hogy a 14 jelenlévő közül ketten szavaztak a zártkörű ülés ellen, a többiek pedig mellette, ezek közül ketten voltak, akik előzőleg a részlegesen zárt ülés mellett foglaltak állást.
Már csak az a kérdés, hogy Gadó János szándékosan vagy gondatlanul hazudik-e.
Már az előző számban is azt az információt közölték, hogy a jogszabály szerint 2/3-os többség kell a zárt ülés elrendeléséhez, ezt a valótlanságot most megismétlik ebben a számban is, jó lenne, ha felhívnák a jogszabályhelyet ezzel kapcsolatban, amin persze felettébb csodálkoznék, de lehet, hogy az én ismereteim hiányosak.
Ettől függetlenül a jelenlévők több mint 2/3-a a zárt ülés mellett döntött.
A cikk többi része sem igaz, de hát ez nem meglepő. Úgy látszik, a Szombat követi a régi szabályt, mely szerint „Hazudj, fiam, csak rajta ne kapjanak!”. Ez most nem jött össze, talán majd legközelebb.
*
A félreértések elkerülése végett idézem a jegyzőkönyv vonatkozó részét:
„Dr. Feldmájer Péter úr, az ülés levezető elnöke köszönti a résztvevőket és megállapítja a határozatképességet. Majd felveti a kérdést, hogy az ülés nyilvános, vagy zártkörű legyen.
Határozati javaslat:
A Kuratórium úgy dönt, hogy az ülés zártkörű.
Szavazás: 2 ellenszavazattal elfogadva.”
Ennyi. Szó sincs a Feldmájer Péter levelében említett tényről, mely szerint „ketten voltak, akik előzőleg a részlegesen zárt ülés mellett foglaltak állást” A zárt üléssel kapcsolatos vita 5-6 percig tartott. Minderről a jegyzőkönyv a fenti, rendkívül vázlatos összefoglalót nyújtja. Nem mond ellent az én beszámolómnak – egyszerűen nem foglalkozik az abban leírt tényekkel, nem foglalkozik a nem szavazókkal sem. (Ámbár lehet, hogy itt tévedtem. Mert noha határozottan emlékszem, hogy négyen egyáltalán nem emelték föl a kezüket, lehetséges, hogy a helyi szokások szerinti metakommunikatív támogatást – bólintást, szemhunyorítást, csuklómozdulatokat, stb. – dr. Feldmájer Péter észlelte és igenlő szavazatként könyvelte el.)
A jogszabályt, mely egyebek közt a kétharmados szavazattöbbséggel megtartható zárt ülésről is rendelkezik, 1998.októberi számunk 13. oldalán már idéztük, de ha kell,megismételjük: a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 8.7.A pontja rendelkezik erről. Tény és való, a Mazsök jelenleg még (ki tudja miért?) nem eszerint működik. A közhasznú szervezetként történő bejegyzés és az annak megfelelő alapszabály-módosítás most van folyamatban a bíróságon. Mivel ezt maga a Mazsök kérte, úgy vélném, ha a bejegyzésig hátralévő rövid időben formailag nem is, de lényegileg ehhez kell tartania magát. A közalapítvány által szétosztható pénz nem a kuratórium hűbéri tulajdona, hanem a zsidó közösségé. Ugyan miért akarják olyan buzgón távol tartani a nyilvánosságot azoktól a döntésektől, amelyek (miként a törvény is tükrözi) a nyilvánosságra tartoznak?
Ami a hazugsággal való vádaskodást illeti: az egyébként józan Feldmájer Péterben remélhetőleg csak átmenetileg kerekedett felül a privilégiumaiban sértett hitközségi hivatalnok.
Címkék:1999-01