Interjú Smuel Jáári rabbival
Interjú Smuel Jáári rabbival, az Árákhim szervezet képviselőjével
Nyár elején a Magyarországon az eleddig csaknem ismeretlen Árákhim (Értékek) szervezet szemináriumot rendezett Balatonfüreden. A szeminárium főszervezőjének, Smuel Jáári rabbinak tettük fel kérdéseinket.
-
Kik és milyen célból hozták létre a szervezetet?
-
Csaknem két évtizeddel ezelőtt tudósok és rabbik láttak hozzá olyan szemináriumok megszervezéséhez, melyek a széles közönségnek szólnak, a zsidó hagyományhoz kapcsolódó korszerű információs anyagot terjesztenek és korunk embere nyelvén szólalnak meg. A tudósok közül többen úgy érezték, elég sokat tudnak más kultúrákról, ám ugyanakkor keveset a sajátjukról. A kezdeti ad hoc szemináriumokból fokozatosan kialakult egy oktatással és magyarázással foglalkozó nonprofit szervezet, mely megpróbál rövid idő alatt általános képet adni a zsidó vallásról.
-
Milyen fő célokat tűznek maguk elé a szemináriumok szervezői?
-
Elsősorban azt szeretnénk érzékeltetni, hogy a zsidó vallás nem avult el, és a modern ember számára is releváns mondandója van. A szekuláris értelmiség jelentős részét jellemzi az a meglepő következetlenség, hogy az általános műveltséghez nem tartja hozzátartozónak a zsidó kultúra ismeretét. Izraelben széles körben elterjedt, és azt hiszem, a magyarországi zsidó értelmiség körében sem ismeretlen a félműveltségnek az a különleges formája, amelyben a nyugati kultúrában való magas szintű járatosság zsidó kulturális analfabetizmussal párosul. Szemináriumainkon éppen ezért azokhoz fordulunk, akiket nemcsak a távoli, más kultúra vonz, hanem szeretnék műveltségüket a zsidó hagyomány ismeretével is kibővíteni.
-
Mi történik az Árákhim szemináriumain?
-
Néhány napos, intenzív ismerkedés a zsidósággal. Mint a magyarországi szemináriumon is kiderült, egyfelől olyan, az élet különböző területeihez kapcsolódó előadástémákat igyekszünk választani, amelyek aktuálisak lehetnek a modern, nem vallásos emberek számára is. Másfelől szeretnénk, ha az érdeklődők a puszta információk megszerzésén túl lehetőséget kapnának arra is, hogy betekintést nyerjenek a zsidó vallás gyakorlatába, például meg- érezhessék egy, a hagyomány szellemében eltöltött szombat hangulatát.
-
Néhány napos szemináriumokkal mit lehet elérni?
-
Sokat. Vannak, akik számára ez az első találkozás a zsidóság értékeivel. Nem akarok nagy szavakat használni, de szemináriumainkon nem kevesen szinte a reveláció erejével ismerték fel, hogy valójában fogalmuk sincs, vagy nagyon is téves fogalmuk van a saját népük és vallásuk hagyományáról. Ezenkívül fontos hangsúlyozni, a szemináriumokkal nem ér véget az Árákhim munkája, az érdeklődők, a mélyebb ismereteket szerezni vágyók számára tanköröket szervezünk a szemináriumok előtt és után, több országban állandó kiadványokat juttatunk el az arra igényt tartókhoz.
-
Általában kik az előadók a szemináriumokon?
Minden témához olyan előadót választunk, aki a terület szakértője. Amikor a vallás és a tudomány viszonyáról van szó, ha csak tehetjük, olyan vallásos zsidókat hívunk meg, akik egyben nemzetközi hírű természettudósok is. Előadóink között vannak magas rangú volt katonatisztek, történészek, pszichológusok, társadalomtudósok, és persze rabbik.
-
Milyen a szervezet viszonya az úgynevezett európai kultúrához?
-
Mint a kultúrák nagy többségében, az európai kultúrában is vannak mind pozitív értékek, mind pedig negatívumok. A nyitottság az európai kultúrára számunkra nem értékeinek automatikus elfogadását jelenti, de persze ami nem áll ellentétben a zsidóság világával, az hasznos lehet. Példának okáért számos olyan, magyarországi viszonylatban ultraortodoxnak számító zsidót ismerek, akik egyben komoly szakértői a klasszikus zenének. Semmiképpen sem gondolom, hogy vallásos zsidóság és általános műveltség között vagy-vagy viszonynak kéne fennállnia.
-
Az Árákhim politikailag elkötelezett szervezet?
-
Éppen ellenkezőleg, teljességgel apolitikus, nem tartozik sem politikai párthoz, sem intézményesített vallási irányzatokhoz.
-
Van a szervezetnek állásfoglalása Izrael Államát illetőleg?
-
Az Árákhim ebben is apolitikus, nem foglalkozunk Izrael Állam megítélésével.
-
Milyen a viszonyuk a nem vallásos zsidókhoz?
-
A hagyománytól való elszakadásnak nagyon sokszor egyszerűen a megfelelő ismeretek hiánya az oka. Igyekszünk ismeretszerzési lehetőséget teremteni a nem vallásos zsidók számára, miközben minden ember meggyőződését tiszteletben tartjuk.
-
Hogyan kezdődött a szervezet magyarországi aktivitása?
-
Mivel Magyarországon több tízezer olyan zsidó él, akiknek különböző okokból nem adatott meg a zsidó tárgyú tanulmányok folytatásának lehetősége, magától értetődik az Árákhim érdeklődése a térség iránt. Ezenkívül persze a személyes kötődés is szerepet játszik, a szervezet ügyvezetője magyarországi származású szülők gyermeke, hogy jómagámról ne is beszéljek.
-
Melyek a szervezet magyarországi céljai?
-
Mivel az évek során az Árákhim-szemináriumok valamennyi földrészre eljutottak, igyekszünk mindenhol a helyi igényeknek megfelelően alakítani programjainkat. Szeretnénk, ha Magyarországon is hozzájárulhatnánk egy európai kultúrára nyitott, de a hagyománytól sem elidegenedett zsidóság kialakulásához. Elsősorban itt is szemináriumokon keresztül szeretnénk a helyi zsidóság számára megadni a tudásanyag bővítésének lehetőségét, de reméljük, hogy később állandó jelleggel működő tankörök létrehozására is lesz lehetőség.
-
Mennyire szerepel céljaik között a vallásos életforma terjesztése?
-
Nem a hallgatók életformájával foglalkozunk, felnőtt emberek egyedül is tudnak erről dönteni. Mi olyan tudásanyagot szeretnénk terjeszteni, melynek megszerzésére eddig nem volt lehetőség. Ugyanakkor persze vallásos zsidóként nyilván senki nem fogja közülünk kudarcnak érezni, ha azt hallja: a szeminárium résztvevői között vannak, akik a zsidó hagyományok továbbvitele mellett döntenek.
*
November 26-28-ig az Árákhim szervezet Zsidó tudomány és vallás címmel szemináriumot rendez Balatonfüreden, a Manuela Szállóban. A szemináriumon autentikus forrásból hallhattok többek között a zsidó vallás és a modern tudományok viszonyáról, a modern kor és a hagyomány problémáiról, a zsidó vallás törvényeinek betarthatóságáról napjainkban. Jelentkezni lehet Haraszti Sándornál, 06-309-324-298. Részvételi díj: 20 USD, diákoknak 10 USD
x
Címkék:1999-11