“Igenis szellemi Holocaust” – Beszámoló a Mazsihisz 1998 augusztus 6-i küldöttgyűléséről
„Igenis szellemi holocaust”
Beszámoló a Mazsihisz 1998. augusztus 6-i küldöttgyűléséről
A mintegy három és félórás gyűlés első húsz percét a dr. Schweitzer József országos főrabbi személye és tisztsége körüli viták töltötték ki. A Mazsihisz elnöke – az országos főrabbi határozott kérésére – a közgyűlés első napirendi pontjaként az országos főrabbi jogkörét és feladatait rögzítő rövid két és fél soros paragrafus beiktatását javasolta az alapszabályba. A kérdéshez maga Schweitzer József szólt hozzá elsőként, kifejtve, hogy a tisztséggel járó jogok és kötelességek nem tisztázottak, nehezményezte dr. Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök tartózkodó magatartását az ügyben, aki – szerinte – úgy nyilatkozott, nem biztos, szükség van-e erre a funkcióra és ezen belül Schweitzer József személyére. Az országos főrabbi megbántottan fordult a közgyűléshez, kérdezvén: bírja-e még bizalmukat? Ha nem – folytatta – úgy ötven év szolgálat után emelt fővel fogok távozni! Kérem döntésüket, hogy bírom-e bizalmukat! – zárta szavait emóciótól átfűtve. Csend következett, Schweitzer főrabbi várt, talán közfelkiáltásra, a közgyűlés szintén várt, mivel spontán érzelemkitörésben nem volt trenírozva, néhányan bizonytalanul fölemelték a kezüket. Úgy látom, nem bírom a bizalmukat! – állapította meg szemrehányóan az országos főrabbi. Erre valamivel többen emelték föl a kezüket és támogatólag bekiáltottak. Végül egy kis tanácstalanság és szóváltás után Feldmájer elnök megszavaztatta a javaslatot, amit a közgyűlés tartózkodás nélkül elfogadott. Az újonnan beiktatott passzus értelmét ezután több hozzászóló kétségbe vonta, mondván: az országos főrabbi tisztségének tartalmi részét és jogkörét ezzel nem tisztázták. Fröhlich Róbert Dohány utcai főrabbi találta meg az áthidaló megoldást: az országos főrabbi jogairól és kötelességeiről szóló passzusokat emeljék át az alapszabályba. (A tisztség megalkotásakor megszövegezték viselőjének jogait és kötelességeit, de ezek a passzusok a „levegőben lógtak”, mivel a Mazsihisz alapszabályba nem kerültek bele.) Az elnök ezt megszavaztatta, a közgyűlés elfogadta, és ezzel a kérdés fölött napirendre tértek.
Ezután az elnök Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgatónak adta át a szót, emlékeztetvén, hogy ez alkalommal első ízben kerül sor évközi küldöttgyűlésre, ahol megvitatják a folyó évi költségvetést és a jövő évi terveket. Az ügyvezető gazdálkodási kérdésekről tájékoztatott. A lényeges információk közt elmondta, hogy ez évben először a bevételek meghaladják a kiadásokat. A pozitívum összege 29 millió forint. Vita támadt viszont az új kormánnyal, amely elvben elismerte ugyan az előző kormány által jóváhagyott évi 600 milliós támogatást egyes visszaigényelt ingatlanok megváltása fejében, viszont 1998-ban csak a második félévre esedékes összeget akarja kifizetni. (A katolikus egyház az egész évre járó összeget megkapja.) Örömteli hírként közölte, hogy a felekezeteknek fölajánlható 1 százalékból 13 milliónyi érkezett a hitközség számlájára.
Olti Ferenc elöljárósági tag a zsidó oktatás pártfogója, a költségvetési preferenciák közt külön felsorolandónak nevezte a zsidó intézményeken kívüli iskolai vallásoktatást. Ez azt jelentené, hogy kapcsolatot keresnek az intézményeken kívüli zsidó ifjúsággal. Ez azért fontos – vélte Olti Ferenc – mert a hitközség beágyazottsága a zsidó közösségbe rendkívül csekély. Ezt támasztja alá a 13 millió forintnyi adóbevétel, ami az ő kalkulációi szerint mindössze ezer ember felajánlásából jött össze. A hozzászóló offenzívabb stratégát javasolt a magyar társadalom zsidóságképiének alakítására – egyebek közt a magyar történelem-tankönyvek átvizsgálásával és a holocaust témájának tudatosításával a magyar társadalomban. Válaszában Feldmájer Péter 4-5 ezerre becsülte azok számát, akiknek felajánlásából a 13 millió kikerekedett.
Orbán Ferenc, a hitközség oktatási felelőse Olti Ferenc felvetésére válaszul tudatta, hogy a történelem tankönyvek átvizsgálását a Scheiber Sándor tanintézet két tanára már elkezdte, a nem zsidó iskolákban megindítandó vallásoktatáshoz pedig most keresnek szervezőt.
Fixler Herman, az Autonóm Ortodox Hitközség elnöke minden közgyűlésen hangoztatott mondandóját ismételte meg: kasrut nélkül nincs zsidóság. Miután ennek biztosítását az ortodoxia vállalta magára, a magyar zsidóságnak biztosítania kell mindennek anyagi fedezetét, annál is inkább, mivel nincsen sem ortodox metsző, sem rabbi. Ennél fogva bejelentette igényét 180 millió forintra, a Mazsihisz költségvetéséből pedig a felajánlott tíz százalék helyett harmincat követelt.
A következő hozzászóló, az elmúlt hónapokban forgalomba került holocausttagadó videokazetta kapcsán felvetette, hogy az ilyen nézetek terjesztését tiltsa törvény. Feldmájer Péter válaszában felidézte, hogy a holocausttagadás büntető törvénykönyvbe iktatását a hitközség már két ízben javasolta. Az első szabadon választott kormány erre ígéretet tett, de végül semmit nem csinált, a szociálliberális koalíció viszont a sajtószabadságra hivatkozva elzárkózott a javaslat elől. Az elnök indignálódottan idézte föl az SZDSZ zsidó származású prominenseit, akik – úgymond – a Népszabadság hasábjain foglaltak állást amellett, hogy mindenki zsidózzon nyugodtan, bezzeg amikor egyiküket valóban lezsidózták, azonnal rendőrért kiáltottak.
Beer Iván a holocaust szó sűrű emlegetésétől óvott, megkérdezvén egyebek közt: vajon helyes volt-e a messiáshívő zsidók budapesti térítő tevékenységével kapcsolatban is a holocaustot emlegetni. Schweitzer József megvédte az Új Életben ezzel kapcsolatban megjelent állásfoglalást: az említett csoport tevékenysége igenis szellemi holocaust. Az erőteljes hangú állásfoglalás után azonban az országos főrabbi azt is kijelentette, hogy egy olyan csoportot kell fölállítani, amely a kellő szellemi felvértezettség birtokában veszi fel a védelmet a térítők ellen. Más témáról szólva Schweitzer József a vallásos zsidó élet elsőbbségét hangoztatta a közösségi élet más formáival szemben, szembeállítva az általa gyakran bírált „klubzsidóságot”, (amely persze megfelelő arányban elfogadható) a „templomzsidósággal”.
Engländer Tibor elöljárósági tag, a Magyarországi Cionista Szövetség elnöke és a Bethlen Téri Oneg Sabbat Klub mentora helytelennek tartotta ezt a szembeállítást, rámutatván, hogy a zsidó klubok az egyén magánéletében ott vannak jelen, ahová a templom nem jut el.
Feldmájer Péter egy korábbi hozzászólásra reflektálva megemlítette, hogy a jelenleg hivatalban lévő művelődési miniszter nyitottnak mutatkozott a tankönyvek által bemutatott zsidóságkép felülvizsgálatára, ezért ezt a munkát egy tudósokból álló bizottságnak el kell végeznie. Ezután – a nyilvánosságban meg nem jelent véleményekkel vitatkozva – a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elosztási princípiumairól szólt, mondván: nem helyes az a felfogás, amely a Közalapítványt kizárólag a hitközség céljaira akarja igénybe venni. Közölte, hogy a 100 miliő forintnyi elosztható pénzre 900 milliónyi igény érkezett.
Deutsch László főrabbi, az eddigi szokástól eltérően, nem magyar, hanem héber nyelven mondta el a záró imát.
Címkék:1998-10