Igazgatók a Szombat iskolakutatásáról
Igazgatók a Szombat iskolakutatásáról
Szerkesztőségünk eljuttatta a három zsidó iskola igazgatójához az e számunk mellékletében olvasható tanulmányt, amely végzettjeikről ad részletes körképet. Réz Gáborné, a Scheiber Sándor Tanintézet, Róna Artúrné, az Amerikai Alapítványi Iskola és Szeszler Anna, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatói az alábbi írásbeli válaszokat adták kérdéseinkre.
– Milyen volt az indulás pillanata: milyen tanári gárdával, növendékekkel, anyagi lehetőségekkel indultak?
Réz Gáborné: Iskolánkat 1952-ben államosították, és Anna Frank Gimnázium néven a Rabbiképző épületében kapott helyet egészen 1998-ig. Ekkor épült fel az a BZSH Scheiber Sándor Gimnáziuma és Általános Iskolája. Az előző időszakhoz képest teljesen új a 12 évfolyamos iskola, amely mind épületében, mind létszámában lényegesen nagyobb elődjénél, az Anna Frank Gimnáziumnál.
Róna Artúrné: Az iskolát az ortodox hitközség elvi támogatásával hozták létre, az észak-amerikai székhelyű Kelet-európai Demokráciákért Alapítvány és a kanadai Reichmann család anyagi támogatásával. 1997-ig ők voltak a fenntartók, a szülők csak hozzájárulást fizettek. A tanárokat az előkészítő bizottság válogatta a jelentkezők közül. Elhivatottságukat a zsidó származás, motiváltságukat a színvonalas anyagi-tárgyi eszközök iránti várakozás is növelte. A diákok és a szülők választását két ok motiválta: a család kötődése a zsidó valláshoz; a tanulási-magatartási zavarokkal más iskolában sikertelenül küzdő gyerekek számára kerestek iskolát. Az 1990/91-es tanévben 520 diák kezdte meg a tanulást az érvényes magyar tantervek alapján a 8+0. évfolyamon. Érettségit először az 1995/96-os tanévben szerveztünk.
Szeszler Anna: A társadalom változásával egy időben igen izgalmas folyamat volt az iskolacsinálás. Tehetséges, lelkes tanárok gyűltek össze, akikben közös volt az új utak keresése, a zsidóság felvállalása. Így voltak ezzel azok a családok is, akik hozzánk íratták gyerekeiket, miközben világos volt, hogy a tantestület értékrendszerének, módszertani kultúrájának összecsiszolódásához, egy iskola „bejáratásához” még jó időnek kell eltelnie.
– Hogyan látják: mekkora utat tettek meg, és hová érkeztek meg tizenöt év alatt?
R. G.: A Scheiber iskola unikális jellege megszűnt, hiszen a rendszerváltás előtt egyedüli zsidó iskolaként működött, egyikeként az ország tíz egyházi fenntartású iskolájának.
R. A.: 1993-ban alkották meg az új oktatási törvényt. Hatására az iskola új pedagógiai programba kezdett. 1996-ban engedélyt kért szakképzés indítására és kísérletet tett a Radnóti Gimnázium 6+6-os oktatási szerkezetének átvételére. A következő négy év alatt kiderült, hogy a 8+4-es szerkezet jobban megfelel az ide jelentkező diákok képességeinek és motiváltságának. A vallás- és héber nyelv oktatását Izraelből érkezett, de tanári képesítéssel nem mindig rendelkező fiatalokra bízták. A személyi változások, az utóbbi öt év kivételével, nem biztosították a stabilitást.
Sz. A.: Célunk, filozófiánk, hitvallásunk nem változott, a gondolkodás- módunk annál többet: a „mit miért nem lehet megoldani” helyett ma már a „mit hogyan lehet megoldani” elvre helyezzük a hangsúlyt. Nem az számít, hogy mit gondolunk és mit mondunk magunkról, hanem hogy mit csinálunk. Ezért is örülünk minden mérésnek, ezért igyekszünk az elemzések mögött az okokat feltárni.
– Mivel magyarázzák, hogy a zsidó iskolák illetve növendékeik túlnyomórészt igen kedvező szellemi hátterük ellenére nincsenek a középiskolák élmezőnyében a felvételi statisztikák szerint?
R. G.: Iskolánkban sok olyan diák van, aki fejlesztést igényel (dyslexia, dyscalculia, és más részképesség-zavaros gyerekek). Mióta alsó tagozat is működik nálunk, időben elkezdjük a fejlesztő munkát. Ebben kiváló fejlesztő pedagógusokra, pszichológusra támaszkodhatunk. Arra törekszünk, hogy minden gyermekben megtaláljuk a kiváló adottságokat. Iskolai versenyeket szervezünk minden tantárgyból, szereplési lehetőségeket adunk a jól szavaló, éneklő, zenélő diákoknak. A 2005. évi kétszintű érettségin meg is mutatkoztak az első eredmények. Több száz hellyel léphettünk előre az érettségi eredmények listáján, így a középmezőnybe jutottunk. Ezzel nem elégszünk meg, de természetesen nemcsak az ilyen helyezések jelentik az iskola minőségét. A diákjaink szellemi fejlődéséhez nyújtott pedagógiai segítség példaértékű, amint a nálunk végzett vizsgálatok is megállapították.
R. A.: A mai elitiskolák hosszú évtizedek alatt érték el a rangsorban az előkelő helyet – a kiváló, a felsőoktatás igényeit jól felmérő vezetőknek köszönhetően. A mi iskolánk az első egyharmadban van, és egy továbbtanulási tájékoztató Budapest legjobb harminc iskolája közé sorolta 2003-ban. Sok középiskolában kedvezőbb a szellemi háttér, és a rangsorban mégis mögöttünk állnak. Természetesen a folyamatos fejlesztés követelményét szem előtt kell tartani az óvodától a 13. évfolyamig. Nehézséget okoz számunkra a csekély merítési lehetőség is: kevés a tanulónk, és ez a finanszírozásban gondot okoz. A tanulmányi eredmény szerint kevés differenciálási lehetőségünk van. A nyelvi előkészítő osztály indításától további fejlődést remélünk. Logopédus, fejlesztő pedagógusok és pszichológus is segíti a munkánkat.
Sz. A.: Az egyik ok a mérés tartalma. Úgy véljük, ezek még mindig kevéssé értékelik a tudás alkalmazását és a képességeket, sokkal inkább az emlékezetet igénybe vevő tanulási teljesítményt. Gondoljunk csak például a magyar oktatás helyzetére a nemzetközi rangsorban, s nézzük meg ugyanakkor a lauderes diákok szerepléseit, elért helyezéseit az alkalmazást igénylő egyéni és teammunkára építő versenyekben, feladatokban. Így például diákjaink szinte minden életkori csoportban a legjobb sakkozók között vannak. Egy másik ok, hogy iskolánk felvételkor nem szelektál tanulmányi eredmény alapján, sőt szívesen vállaljuk a nyitott, csak egy irányban tehetséges tanulókat is. Úgy véljük, az idő nekünk kedvez, az iskola fejlődése és a mérések átalakulása belátható időn belül találkozni fog egymással.
– Milyen nehézségeket illetve eredményeket mondhatnak magukénak a növendékek zsidó nevelése terén?
R. A.: Eredményeinket két tény mutatja: érettségizőink motiváltak a továbbtanulásra (az Izraelben, az Egyesült Államokban, valamint az ORZSE-n továbbtanulók nem jelennek meg a felvételi statisztikában); a zsidó vallást ortodox vagy neológ módon gyakorló, önbizalommal és zsidó identitástudattal rendelkező ifjakat bocsátunk ki.
R. G.: A zsidó nevelés nagy hangsúlyt kap intézményünkben. Főként fiatalokból álló lelkes judaisztika és héber munkaközösségünk van. Tagjai igyekeznek új módszereket bevezetni a tanításban, arra törekednek, hogy a gyerekeknek számára vonzóvá tegyék a hagyományokat. Szakkörök egészítik ki az órai foglalkozásokat: zsidó mesék, tórái történetek, hóra táncház, flódni szakkör – utóbbin iskolánk tankonyhájában a jellegzetes zsidó ételeket készítik a gyerekek, valamint az ünnepi terítést gyakorolják. Egy másik szakkörön kipák horgolásával, terítők hímzésével is foglalkoznak. A tantárgyak anyagába is beépülnek a zsidó vonatkozások. Tanáraink több zsidó tematikájú tankönyvet is írtak: zsidó történelmi szöveggyűjtemény, magyar nyelvi feladatgyűjtemény kizárólag zsidó irodalmi példákkal, jelenleg pedig egy zsidó ének-zene tankönyv van lektorálás alatt. A hagyomány iránt érdeklődő szülők számára kitűnő rabbik tartanak előadásokat. A különböző zsidó szervezetek és személyek által szervezett versenyeken sikeresen és nagy létszámban szerepelnek diákjaink. A 7. osztályban indított nyelvi előkészítő évfolyamon magas óraszámban tanítjuk a héber nyelvet. Minél több gyereket szeretnénk eljuttatni a nyelvvizsgára.
Sz. A.: Tanítványaink a legkülönbözőbb családi háttérből érkeznek, a modern ortodoxtól egészen a nem zsidóig (akik közül sokak családjában megtalálhatók a hajdani zsidómentők). Iskolánk létezése óta a judaisztikával kapcsolatos országos versenyeket rendre legjobb diákjaink nyerik. Eredménynek tartjuk a gyerekeink által készített zsidó témájú filmeket, könyveket, kutatásokat, amelyek nemcsak díjakat nyertek, hanem magyarul és angolul járják útjukat a világban. Eredménynek tartjuk a szaporodó bár- és bát micva ünnepségeket, esküvőket, amelyeket gyakran az iskola épületében tartanak. Diákjaink tanulmányaik ideje alatt megismerik Budapest zsinagógáit, megtanulnak idegen nyelven is városnézést vezetni zsidó szemmel, minden nyáron rendbe hoznak egy-egy zsidó temetőt, és sorolhatnám tovább.
– Mi az, amit a zsidó iskolák végzettjeiről készült tanulmányban megszívlelendőnek tartanak?
R. A.: A tanulmány eredményeit tárgyaljuk majd a nevelőtestületi értekezleten. Hasznosnak tartjuk, eredményei felhasználhatók például a hozzáadott értékek növelése terén.
R. G.: Amit megszívlelendőnek tartok: sokkal jobb pr-tevékenységet kell folytatnunk, hogy ne a beidegződések érvényesüljenek, ha az emberek meghallják iskolánk nevét.
Sz. A.: Egyrészt megerősítést kaptunk arra vonatkozóan, hogy kitűzött céljaink felé haladunk. Másrészt foglalkozunk a számok mögött rejlő okok keresésével, ami segít a tudatosabb munkában.
-
Melyek azok a pontok, ahol vitatják a tanulmány megállapításait?
R. A.: Vitatjuk, hogy iskolánk „kemény ortodox” felfogása riasztó volna. Nálunk ugyanis nem követelmény az ilyen módon történő vallásgyakorlás. Az iskola kedvezőtlen elhelyezkedése a VII. kerületben, a viszonylag magas követelmények inkább szerepet játszottak abban, hogy a növendékek egy része átment a Scheiber és a Lauder iskolákba – de sokan vannak a visszatérők is. Nem értünk egyet azzal a következtetéssel, hogy a markáns továbbtanulási irány hiánya az iskolák kiforratlanságára utalna. Az ún. elit iskolák azokra a területekre készítenek fel, ahová nagy a felvehetők száma (pl. műszaki területek), mert tudják, hogy a továbbtanulási eredménynek a reálisnál nagyobb közvélemény-formáló szerepe van. Válogatni csak a jelentkezők közül lehet, nálunk viszont a származási megfelelés elsődleges.
Sz. A.: Nem a tényekkel és a számokkal, hanem az abból levont következtetésekkel vitatkoznék – így például az a tény, hogy végzettjeink sokféle intézményben tanulnak tovább, éppen iskolánk profilját erősíti. Fontosnak tartom, hogy a célok és a mérés tartalma koherens legyen. A vizsgálatban szereplő intézményeknek még deklaráltan sem azonos a céljuk, még kevésbé a múltjuk és a helyzetük.
-
Mit szeretnének még hozzáfűzni a kutatási eredményekhez?
R. A.: Köszönjük a tanulmányt, lehetne folytatni, például a bemenet-kimenet probléma vizsgálatával.
R. G.: Köszönjük, hogy foglalkoztak iskolánkkal, és köszönöm azt is, hogy bár igen rövid idő alatt, de reagálhattam a tanulmányban olvasottakra.
Sz. A.: Érdeklődéssel várunk egy újabb felmérést – mondjuk öt év múlva -, amely a végzettek érvényesülését, munkahelyi beilleszkedését mutatja meg nemzetközi viszonylatban. És érdeklődéssel várunk egy újabb, hasonló felmérést, szintén öt év múlva, most végző diákjainkról, akik már egy kiforrottabb Lauder Iskolába járnak.
Gadó János
Címkék:2005-12