Holocaust-túlélők követelése Izrael ellen
1944 vége felé Őze Gyulát és feleségét, Reginát a szentesi gettóból egy ausztriai munkatáborba deportálták. Regina, aki szintén nem volt már fiatal, prominens ortodox és cionista gyökerekkel rendelkezett. Lányukat, Keszt Annát, orvos férjét, Bélát, valamint két gyermeküket Bergen-Belsenbe hurcolták. A Keszt-család 1945. április 13-án szabadult. Gyuláról és Regináról soha többé nem hallottak.
A háború után Keszt Anna ausztriai forrásokból megtudta, hogy szüleit 97 másik zsidóval együtt Krandegban, pár nappal a szovjet hadsereg megérkezése előtt kivégezték és eltemették. Az öldöklés egyetlen túlélője elmondta Annának, hogy közvetlenül haláluk előtt megmaradt értéktárgyaikat mindannyian egy út- széli vendéglőben hagyták. Anna elutazott Krandegbe, ahol megtalálta a temetőt és a vendéglőt, valamint néhány értéktárgyat, köztük édesapja monoklitartóját. A monoklitartót egy golyóval és a temetőből származó darabka földdel együtt betette egy dobozba és magával vitte. A doboz akkor is nála volt, amikor 1951-ben bevándorolt Izraelbe.
1962-ben Anna fia, Itamar Jaoz-Keszt feleségével, Hannával, meglátogatta szüleit tel-avivi otthonukban. Anna elővette a dobozt, Itamar pedig kivette belőle a monoklitartót. „Kinyitottam a monoklitartót”, idézi fel az esetet a 68 éves író, költő, kiadó és elismert magyar-héber fordító Jaoz-Keszt, aki az elsők között volt, aki a holocaust sokáig elfojtott élményét Izraelben művei témájává tette, s munkájáért már Izrael Elnöki Kitüntetését is megkapta. „Kivettem a monoklit, majd minden különösebb ok nélkül megfordítottam a tartóját. Valami kiesett belőle. Egy nagyon szorosan feltekert, négyzet alakú papírdarab. Olybá tűnt, hogy a papírlapon egy héberül írt szerződés van, mely egy Palesztinában található földterület pontos adatait tartalmazta.”
Az egész család megdöbbent, hiszen Gyula magyar hazafi volt, és nem cionista. De mégis, a cionista vállalkozásokat képviselő emberek, mint például a Hakhsharat Hayisuv (az Izraeli Területfejlesztési Hivatal, formailag a Zsidó Ügynökség cége, mely 1987 óta magánkézen van) utazásaik során Szentest is elérték. Elképzelhető, hogy Őze Gyula vett az akkori Palesztina területén földet, mely akkor még igen olcsó volt.
Azóta Jaoz-Keszt, aki jelenleg Tel-Avivban él, szeretne választ kapni kérdéseire. Többször felkereste a Központi Adminisztrációs Hivatalt (mely az Igazságügyi Minisztérium egyik részlege); de a személyzet magatartása elutasító volt. „Egész Európában megnyíltak a levéltárak, kivéve itt” – panaszolja.
Mostanáig több száz izraelinek, akik hasonló cipőben járnak, mint Jaoz-Keszt, nem volt hová fordulniuk.
A bürokrácia útvesztőiben
Több száz millió dollárra becsülik azon ingatlanok és földek értékét, amiket olyan zsidók vásároltak, akik később a Holocaust áldozatai lettek. Visszaadásuk jogos tulajdonosaiknak azonban még várat magára. Minden terület, köztük későbbi mezőgazdasági területek, valamint olyanok, melyek időközben köztulajdonná váltak, be vannak jegyezve az Izraeli Földhivatalnál, de a tulajdonosok nevei tabuk. A leendő tulajdonosok éveken keresztül küzdöttek tulajdonjogukért, de ügyük általában elakadt az állami bürokrácia útvesztőiben, beleértve az Igazságügyi Minisztériumét, a Központi Adminisztrációs Hivatalt és a bíróságokat is. Slomo Shahar elismerte, hogy csak a Központi Adminisztrációs Hivatal több mint 3000 olyan személy aktáját őrzi, akik feltehetően valamilyen tulajdonnal rendelkeztek Palesztina területén a háború előtt, de a Holocaust áldozatai lettek. Egyik esetben sem fizettek kárpótlást az örökösöknek. A Központi Adminisztrációs Hivatal mindig azzal érvelt, hogy nem kaptak felhatalmazást az örökösök felkutatására. Joszi Katz professzor, a Bar-Ilan Egyetem földrajz tanszékének vezetője úgy gondolja, hogy a Központi Adminisztrációs Hivatal sohasem hajlandó együttműködni, ha leendő örökösök keresik fel őket. „Meg kellett nekik mutatnod az apád, vagy a nagyapád által megkötött adásvételi szerződést. Emberek, akik gázkamrákban pusztultak el, nem szaladgálnak szerződéssel a kezükben” – jegyzi meg szárazon.
Elismerve, hogy e probléma megoldása nagyon is időszerűvé vált, a Kneszet 2000-ben létrehozott egy parlamenti vizsgáló bizottságot, melynek vezetője a munkapárti Collette Avital lett Erre a bizottságra várt a feladat, hogy felkutassa a problémás ingatlanokat és visszajutassa azokat az örökösökhöz.
Az utóbbi háromnegyed év kemény munkája ellenére nem született parlamenti eredmény.
A történet kezdete
A keserű történet az 1920-as 30-as évekre nyúlik vissza, mikor a zsidók világszerte, de elsősorban a Közép- és Kelet- Európában élők bankszámlákat nyitottak, ingatlanokat, földeket vásároltak Palesztinában. Néhányan „csak” biztonságra vágytak, jó páran pedig a cionista ügyet támogatták. Kereskedelmi ügynökök egy kiválasztott csoportja, a magán ingatlanügynököktől a cionista szervezetek megbízottjaiig, végigjárták a diaszpórát, és gyakran földeket ajánlottak megvételre. Katz, aki a Kneszet ingatlanokkal foglalkozó tanácsadó bizottságának az elnöke, úgy gondolja, hogy ilyen tevékenységgel elsősorban a Zsidó Nemzeti Alap és a Zsidó Ügynökség foglalkozott: kötvényeket és állampapírokat adtak el befektetőknek. Ezen kívül fontos szerepet játszottak még magáncégek, akik részvényeket és földeket egyaránt árultak. A vásárlók közül csak kevesen tudták, hogy pontosan mit is vettek. Közülük sokan sohasem látták tulajdonukat.
A háború után az állam nem törekedett arra, hogy a túlélőknek és az örökösöknek segítséget nyújtsanak tulajdonaik visszaszerzésében. Az államiság kezdeti kaotikus időszakában, ez a probléma nem kapott figyelmet. S az Izraelben uralkodó kollektivista szellem csak másodlagos dolognak tartotta az ilyen jellegű igényléseket az állam jólétével és gyarapodásával szemben.
Az utóbbi évtizedekben kvázi-állami ügynökségek, mint például a Zsidó nemzeti Alap felfedezték, hogy néhány esetben, jogtalanul adtak tovább magántulajdont városoknak nyilvános, vagy egyéni fejlesztés céljából. Állami cégek, mint a Haksharat Hayishuv ugyanezt tették. Az Izraeli Földhivatal, a szervezet, mely az állami földek igazgatásával foglalkozik, Holocaust-áldozatok ingatlanait sajátította ki magának úgy, hogy közben kísérletet sem tett az örökösök kártalanítására. „Senki sem kereste őket és senki sem vette a fáradtságot, hogy utánanézzen, mi történt a háború előtt Európában élő tulajdonosokkal, akik a háború után nem jelentkeztek tulajdonukért. Abból indultak ki, hogy meghaltak, így tulajdonaikat nyugodtan eladhatják, vagy fejleszthetik”- mondja Katz.
Végül, mikor más országok elkezdtek foglalkozni a Holocaust-áldozatok vissza nem igényelt vagyonával, egyre jobban nőtt a nyomás Izraelen, hogy tegyen ugyanígy. 1996-ban, mikor Európa-szerte megnyitották a levéltárakat, valamint bizonyítást nyert, hogy svájci bankok még mindig kezelnek Holocaust-túlélők által nyitott bankszámlákat, az izraeli elveszett tulajdonok kérdése ismét rivaldafénybe került.
1997-ben a közvélemény nyomására (nagy szerepet játszott ebben a Katz által írt cikksorozat) a Központi Adminisztrációs Hivatalnak nyilvánosságra kellett hoznia a vissza nem igényelt tulajdonok listáját – beleértve az alvó bankszámlákat és az ingatlanokat is. De a kártalanítás mértéke, illetve a tulajdonjog bizonyításának kérdése újabb csatához vezetett. „Megostromoltak bennünket. Mindenki gyors eredményt akart” – mondja a Központi Adminisztrációs Hivatal egyik volt alkalmazottja.
2000 februárjában ez a szükség vezette Avitalt, hogy megvédje bizottságát. Az alvó bankszámlák ügyében jelentős sikereket értek el.
Múlt év elején az Izraeli Bankszövetség, hat vezető bank tisztviselőivel együtt, jelentős lépésre szánta el magát: A „svájci” példát szem előtt tartva egyezséget kötött Avital bizottságával, melyben arra kötelezték magukat, hogy a háború előtti anyagaikat kutathatóvá teszik egy független szakértői csoport számára. Akárcsak a svájciak, az izraeliek is vállal ták a kutatás költségeit, mely mostanra kb. 3 millió sékelre (több mint 600 000 dollárra) tehető. Cvi Barak szerint, aki a bizottság tanácsadója a bankoknál, a bankok teljes egészében együttműködnek velük. Bizottsági források szerint kb. 100 millió sékelre (azaz több mint 20 millió dollárra) tehető az alvó bankszámlákon található összeg. A Pénzügyminisztérium ugyanakkor ezt az összeget 28 millió sékelre becsüli. A levéltárakban való alapos kutatás után hamarosan megkezdhetik az örökösök felkutatását. A bankszámlákról szóló hivatalos jelentést várhatóan áprilisban fogják bemutatni. Ha nem az összehívott bizottság, akkor a Kneszet elnöke és a parlament várhatóan ennek megfelelően fog cselekedni. Például a Kneszetet meg fogják kérni arra, hogy szavazza meg a bizottság fizetési formuláját, hogy visszautalja a pénzt az örökösöknek. Olyanoknak, akiket újonnan azonosítottak és olyanoknak is, így Avital apjának is, akik korábban már elfogadtak egy kisebb összegű kárpótlást. A formula alapján, melyet a bankok és a Pénzügyminisztérium kötelességszerűen ellenezni fognak, az igazolt örökösöknek visszafizetnék az eredeti összeget és évi 4%-os kamatot.
A kifizetéseket a bankok és a Pénzügyminisztérium teszik lehetővé, de az arányokat még nem dolgozták ki.
Akárcsak a svájciak, az izraeli bankok is éveken keresztül ragaszkodtak azon állításukhoz, hogy nem kezelik alvó számlákon Holocaust áldozatok pénzét. Ez nyílt törvényszegés. „Az ilyen jellegű pénzeket már évtizedekkel ezelőtt át kellett volna utalni a Központi Adminisztrációs Hivatalba” – teszi hozzá.
Habár a Bank Leumi tagadta, hogy olyan páncélszekrényekben Holocaustáldozatok magán letéteit őrizné. Ugyanakkor több száz ilyen magánletétről bizonyosuk be, hogy létezik. Ezeket múlt év áprilisában nyitották meg a rendőrség jelenlétében. A túlélő-csoportok most azért kampányolnak, hogy a széfek tulajdonosainak neveit azonnal hozzák nyilvánosságra. Avital azt mondja, hogy áprilisra ez megtörténik, és mindent megtesznek azért, hogy megtalálják a jogos örökösöket.
Betétrejtegetés?
A bankszámlákhoz viszonyítva az ingatlanok vagy azok értékének visszaszolgáltatása még embrionális állapotban van.
A bankok beleegyeztek abba, hogy finanszírozzák a kutatásaikat – folytatja Katz. Hat hónapja a bizottság meggyőzte a Zsidó Nemzeti Alapot – mely már régóta azzal érvel, hogy „tiszta” a számlája -, hogy transzferálja a Központi Adminisztrációs Hivatalba azokat a tulajdonokat leíró levéltári fondokat, melyek valószínűsíthetően Holocaust-áldozatoké voltak. A ZsNA úgy becsüli, hogy 600 dunam nagyságú területet érint az ügy, Katz pedig 900 dunamra teszi az összeget, melyek több milliós értékűek.
A bizottság kísérleti egyezményt kötött a ZsNA-val és az Izraeli Földhivatallal hogy kutatókat küld ezen szervezetek levéltáraiba, de egyik privát céggel sem sikerült megegyezni. Katz hajlamos arra, hogy azt gondolja: a svájci bankoktól eltérően inkább a „hanyagság”, mint a „gonoszság” jellemző az izraeli betétrejtegő bankpolitikára. Itamar Jaoz-Keszt azonban nem bizonyos ebben.
A The Jerusalem Report nyomán
Címkék:2003-02