„Hol van az ezer tag?”
Beszámoló a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 1997. június 15-i közgyűléséről
Megnyitójában Korányi László elnök megállapította, hogy a közgyűlésen összesen 30 fő jelent meg. Mivel ez kevesebb, mint a tagság fele, az ilyenkor szokásos formák szerint 20 perccel későbbi időpontra újabb közgyűlést hívott össze. Az időpont elérkezvén Korányi László megtartotta beszámolóját. A hatékonyabb munkavégzés érdekében létrehozott bizottságok csak részben váltották be a hozzájuk fűzött reményeket – állapította meg. „A kulturális bizottság nem igazán működött” – de a Zsidó Kultúra napja jól sikerült. Egyetlen tervet említett: a Magyarországon működő külföldi kulturális intézetekkel közös rendezvényeken szeretnék az adott ország zsidóságát a hallgatósággal megismertetni.
Pénzügyi téren azonban minden eddiginél súlyosabb a helyzet – tért át az elnök a problémákra. A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány létrejöttével sok más forrás bedugult, mivel sokan azt hiszik, ez minden anyagi gondot orvosol majd. Erre azonban még várni kell. Jelenleg az egyetlen út a kiadások radikális csökkentése, amely még a legelemibb tevékenységeket is érinti. Sokkal erősebben szükséges a tagok önkéntes vállalására építeni.
Ezután Simonyi Péter ügyvezető igazgató számolt be az elmúlt év programjairól. Mintegy 260 programja volt az egyesületnek az elmúlt egy évben (ha az ügyeleti szolgálatot is beszámítjuk). Bálok, könyvbemutatók, kiállítás, Mazsike-est a Korona cukrászdában, beszélgetés zsidó származású magyar olimpikonokkal – sorolt néhányat a rendezvények közül. A Dohány utcai zsinagógában tett látogatáson háromszázan vettek részt. „Ha azonban programjaink változatosságát meg akarjuk őrizni, nem mondhatunk le az infrastruktúráról: mobil-telefon, főállású adminisztrátor, iroda, gépkocsi használati lehetőség nélkül nem lehetünk meg” – szögezte le az igazgató. Szavait tapssal fogadta a jelenlévők többsége, az egyesület programjait látogató „kemény mag”, amely ezen alkalmakkor mindig látja a szervezéssel foglalkozó igazgatót, de igen ritkán vagy soha a rendezvényeket nem látogató elnökségi tagokat.
„Sajnos az igazgató kívánságai jelenleg a vágyálmok közé tartoznak. Felelős, felnőtt embernek csak az nevezhető, aki a tényeket tudomásul veszi” – válaszolt Korányi László, aki ugyanakkor méltatta az igazgató áldozatvállalását.
Szántó T. Gábor, a Szombat főszerkesztője ismertette ezután a lap által szervezett rendezvényeket, majd az anyagi helyzetről szólva elmondta, hogy az Egyesület az elmúlt két évben 850 ezer forintot vont el a laptól.
Hajósné dr. Vértes Antónia gazdasági vezető beszámolt arról, hogy az 1996-os esztendőben a Mazsike összesen 1.4 millió forint bevétellel gazdálkodhatott, miközben a kiadások elérték a 4 milliót.
Első ízben fordult elő, hogy a tagdíjak és adományok összege meghaladta az állami támogatást – mert az utóbbi negyedére csökkent Jelenleg üres a kassza – közölte a jelenlévőkkel. Hasonló a helyzet az alapítás korszakához, ezért az akkori önkéntes lelkesedéssel kell dolgoznunk, „különben be kell csukni a boltot”.
Dr. Révai Károly arról elmélkedett, hogy az előző kormánytól jóval több támogatást kapott az Egyesület (Tízszer annyit – pontosított Korányi László.)
Az alapszabály módosításához látott ezután a közgyűlés, mert az 1988-ban írt dokumentum több pontja fölött eljárt az idő. Törölték az egyesület céljai közül a magyar zsidóság föderalisztikus szervezeti rendszerének kiépítését Az átmeneti korszakban ez még lehetségesnek tűnt, mára azonban – tekintve a hitközség túlsúlyát a zsidó közéletben – elvesztette realitását. Heves vitába torkollott azon pontok módosítása, amelyek a tagság elvesztésének kritériumait illetve az elnökség létszámát határozzák meg.
Az adminisztratív ügyek lezárása után hozzászólások következtek. „Hol van az az ezer ember, aki az alapító közgyűlésen ott volt?” – kérdezte egy hűséges tag, végigtekintve a végére 17 fősre fogyatkozott közgyűlésen. Egy másik hozzászóló Szántó T. Gábor szavaira reagált, ha a Szombat az Egyesület lapja, akkor miért kifogásolja a főszerkesztő, hogy az Egyesületet támogassa? Azért sem kérhető ez számon – érvelt -, mert a kezdeti években a Mazsike anyagilag biztosította a Szombat megjelenését.
A kezdeti években az egyesület legfőbb tevékenysége a Szombat kiadása volt – válaszolt Hajósné dr. Vértes Antónia, majd így folytatta: Szántó volt az első főszerkesztő, aki vállalta, hogy a lapot önálló anyagi alapokra állítja, mert be kellett látni, hogy a két, különböző tevékenység nem élhet közös kasszából. Ezért született az az elnökségi döntés a pénzügyi elkülönülésről. „Nincs értelme számon kérni az elválás előtt a lapnak juttatott pénzeket”- összegezte válaszát.
Címkék:1997-09