Hol az arany?
AZ ELMÚLT ÉVTIZEDEKBEN fel nem tehetett kérdések egyike volt, hogy mi lett a háború alatt a pénzintézetekben letétbe kényszerített, tehát bankoknak, takarékpénztáraknak, hitelszövetkezeteknek megőrzésre átadott értékek sorsa. Letétbe helyezésre először 1942-ben került sor: erre kötelezték a hosszú ideje Magyarországon élő, sőt itt született, de állampolgárságot nem kapott jelentős számú zsidót, mielőtt a hitleristák megszállta Lengyelországba toloncolták és ott gyilkos kézre adták őket.
1944. március 19. a nácik bevonulása után alakult Sztójai-kormány jogfosztó rendelkezései minden zsidót köteleztek aranya, nemes kövei, értékpapírjai letétbe helyezésére. A megszállókat és kiszolgálóikat a rablás vezérelte, azonban egyes köztisztviselők tisztességes taktikája is feltételezhető, mert e formulával lehetőség nyílt arra, hogy a hatalmas kincs ne kerüljön ebek harmincadjára, az üldözöttek más ingóságaihoz hasonlóan.
A letét ugyanis őrizetet és el nem évülő visszaszolgáltatási kötelezettséget jelent!
Az átvett tárgyakról a pénzintézetek elismervényt adtak. A nyugtákat néhány héttel később a bevagonírozást végző csendőrök elszedték, s akikkel ezt nem tették meg, azok se papírjaikat mentették; a budapestieknek sem volt módjuk a bizonylatok megőrzésére. A szerződés azonban a letétbe helyezők és a Pénzügyminisztérium között máig érvényes!
Németországba és vissza
Az értékeket ugyanis az akkori Pénzügyminisztérium megbízásából vették letétbe a pénzintézetek, s azokat, amikor fronttá vált az ország, a Magyar Nemzeti Bank pincéibe helyezték, majd, mielőtt bezárult volna a főváros körül az ostromgyűrű, a bank aranyával együtt nyugatra vitték. Annak ellenére, hogy 1944 végétől a katonai-politikai hatalom roskadozott, az állami fegyelem némileg lazult, tehát az úgynevezett Aranyvonatot a mendemondák ellenére nem dézsmálták meg sem a magyarok, sem a németek. Hadisarcot sem vettek belőle az amerikaiak. 1946 augusztusában hazakerült a Magyar Nemzeti Bank 32 tonna aranykészlete a zsidó ékszerekkel egyetemben – ismét a Szabadság téri trezorba!
Történt ez annak ellenére, hogy 1944 őszétől a hitleristáktól és magyar csatlósaiktól megtisztított tájakon magától értetődően, 1945 februárjától pedig a szövetségesek és az Ideiglenes Nemzeti Kormány közötti fegyverszüneti megállapodás szerint jogilag is megszűntek a zsidókat sújtó törvények. Javaik visszaszolgáltatását pedig az 1947. februári párizsi békeszerződés külön paragrafusban mondotta ki. A Pénzügyminisztérium mégsem tett ennek eleget!
Évek óta foglalkoztat az MNB széfjében rejtőzködő horribilis értékű kincs „titka”. 1985-86-ban félénk érdeklődésem rosszalló elutasításban részesült, legfeljebb „elrabolták a nyilasok … a németek… az amerikaiak” volt a válasz. Az állam mindenhatóságának megszűnésében bízva néhány hónapja ismét keresem. Újságíróként, személyes ismeretséget felhasználva tudakozódtam; zaklattam az MNB és a Pénzügyminisztérium volt és jelenlegi vezető tisztviselőit. Többször úgy éreztem, hogy a „komámasszony hol az olló” játéka szerint küldözgetnek egymáshoz. Találkoztam olyannal is, aki évtizedeken át ült néhány emelettel az arany felett, maga is érdekelt lehetne visszaszolgáltatásában, mégis csodálkozott puhatolódzásom miatt.
Megvan!
Az alábbiakat mégis megtudtam:
Amikor 1946 nyarán befutott az Aranyvonat, még a koalíciós pártok kormányoztak, de már megjelent az erőszak: elkezdődött a Kisgazdapárt széttörése, támadások indultak a „jobboldali” szocdemek ellen, előkészítették a legnagyobb üzemek állami kezelésbe vételét, ősszel pedig sor került az első kreált összeesküvési perre. Erősödött tehát a Kommunista Párt befolyása, ami azt is jelentette, hogy fetisizálták a köztulajdonnak mondott állami harácsolást. Bizonyára ez hatott a zsidóság képviseletében tárgyalók és a Zsidó Helyreállítási Alap munkatársainak világképére, mert nem követelték vissza az értékeket, illetve nincs nyoma kérésük írásos elhárításának sem. Bonyolítja a helyzetet, hogy az abban az időben megjelent kormányrendelet csak 500 grammig hagyott meg ékszert személyi tulajdonban, az azon felülieket el/le kellett adni. A kereskedelem államosításakor pedig az ékszerészek készletét is elnyelte és a zsidó arannyal együtt kezelte a PM, illetve az MNB, mert a közös készletből árusított az ARTEX nyugaton. Egyesek szerint csak az 50-es években herdálták el, mások azt mondják, hogy ez az „üzlet” a közelmúltban is tartott. Megtudtam továbbá, hogy a nem ötvös-értékeket, például a jegygyűrűket tömbbé olvasztották.
A Magyar Nemzeti Bankba és az onnan kikerült ingóságokról mindig készült átvételi és átadási elismervény, azok az évek múlásával a bank, illetve a minisztérium irattárába jutottak sok ezer más dokumentummal együtt. Jelenleg a PM egyik főosztályvezetője készülő könyve számára személyes érdeklődésből válogat az írások között. Félő, hogy minden jó szándéka ellenére tovább nehezül a páncélozott termekbe rejtett letétek tulajdonosának megtalálása. Egy jegyzék, a nagykőrösieké már előkerült!
Az 1944-es letétek tehát, minden bizonnyal megfogyatkozva, de megvannak. Mégis, hozzájuk férni – véleményem szerint – csak úgy lehet, ha ą zsidó szervezetek megbízásából összeáll egy kutatócsoport, s ahogy mondani szokás, társadalmi munkában átböngészi az MNB és a PM archívumát. Bizonyos titkos iratok kivételével erre az engedélyt meg kell kapni, hiszen jelenleg is privát kutatás folyik. A siker kevésbé szolgál majd egyedi visszatérítést, mert azonosítás esetében is alig találhatók meg a tulajdonosok, sőt örököseik sem. A békeszerződés kimondja, hogy ilyen esetekben a vagyon arra a közösségre száll át, ahonnan kikerült. Hozzákezdünk a kutatáshoz?
Várai Emil
Címkék:1990-12