Hol az áldozatok pénze?
Néhány tízmillió és többmilliárd dollár között ingadoznak a becslések azon svájci bankszámlák összegéről, amelyekre még 1939 előtt olyan, nácik elől menekülő zsidók helyezték el pénzüket, akik elpusztultak a holocaustot idején, és nem maradtak meg utánuk a pénzelhelyezést igazoló iratok. Ráadásul a svájci banktörvény szerint a bankok csak tíz évre visszamenőleg kötelesek az adatokat megőrizni. 1962-ben a szövetséges hatalmak nyomására a svájci bankok áttekintették azon bankszámláikat, amelyekért 1945 óta senki sem jelentkezett és 9,5 millió svájci frankot mutattak ki 961 különböző számlán.
Ennek kisebb részét átadták a bizonyítékokkal rendelkező örökösöknek, nagyobb részét pedig svájci zsidó szervezetek kapták meg. Külföldi vélemények szerint azonban ez az összeg csak töredéke volt a menekülő zsidók által ténylegesen átutalt összegnek. (A vizsgálat köréből eleve kizárták a kommunista országokból érkezett kérelmeket, a nem magánszemélyek nevén lévő pénzt, a letétbe helyezett értéktárgyakat stb.)
A svájci bankoknál történt számtalan sikertelen próbálkozás hatására végül az izraeli kormány külön biztost nevezett ki, akinek feladata, hogy az áldozatok örökösei számára próbáljon valamilyen megegyezést elérni a svájci bankokkal. A biztos, Akiva Levinsky, hosszú időn át az izraeli Bank Leumi vezetője, jó ideig maga sem járt sok sikerrel. Az utóbbi időben azonban bizonyos változások mutatkoztak a svájci magatartásban – talán, mert a politikai légkör is megváltozott: napirendre került a kelet-európai zsidóság kárpótlása, az ötvenedik évforduló megemlékezésein a holocaust emlékei ismét fölkavarták a nyugati közvéleményt. A svájci köztudatba is jobban beépült az, amit eddig is tudhatott, aki akart: az ő országuk sem makulátlan, mert rengeteg menekülő zsidót a svájciak küldtek vissza a nácik karmai közé. Egyértelműbbé vált, hogy egy ilyen nagyságrendű tragédia túlélőitől letéti igazolásokat követelni méltatlan és rosszhiszemű. A svájci parlamentben interpelláció hangzott el a zsidó vagyonokról, amire a kormány válaszul elismerte, hogy az ügyre hosszabb távú visszatekintés szükséges. Fel is hívta a svájci bankok szövetségét, hogy rendezze a kérdést, amely a maga részéről vizsgálatot is indított az ügyben.
Viszonylag egyszerű lenne az 1945 óta érintetlen bankszámlákat és letéteket összesíteni és elkülöníteni. Akiva Levinsky azt azonban nem hiszi, hogy sok örökös tudná bizonyítani jogosultságát. Ehelyett inkább azt tartja járható útnak, hogy a svájci bankok és a zsidó szervezetek megegyezzenek egy „méltányos összegben”. Hogy mekkora legyen ez az összeg, kinek utalják át és mire használják föl, azt később döntenék el.
Az ügy egyes ismerői szerint mindenesetre nemcsak a svájci bankok kemény ellenállása lassítja az ügyet, hanem a svájci, a nemzetközi zsidó szervezetek és az izraeli kormány közötti nézeteltérések is. Mindazonáltal az utóbbi két hónapban fölgyorsultak az események: miután a Jerusalem Report című izraeli lap júniusi számában terjedelmes összeállítást közölt a témáról, az újság júliusi száma már a svájci bankszövetség döntéséről számolhatott be, melyben az vitán felül elismeri a helyzet rendezetlenségét és orvoslást ígér.
Címkék:1995-09