Hogyan működik a „Közös Működés”?
Idén április 11-től 13-ig került megrendezésre Csillebércen a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesülete (közismertebb nevén: a UJS) I. országos konferenciája, „Közös Működés, avagy a Zsidó Ifjúság Összetartása” címmel. A rendezvényen közel száz középiskolás- és egyetemista-korú fiatal vett részt az ország több városából. Ugyanis a résztvevőknek majdnem fele vidékről jött (mily ritka ez zsidó rendezvényeken…!), és a konferencia lehetőséget adott a UJS frissen megalakult pécsi és szegedi tagszervezetének is a bemutatkozásra.
A program a szórakozást (diszkók, koncertek…) vegyítette az ismeretszerzéssel (előadások, workshopok). A rendezvény felvonultatta a zsidó kultúra széles spektrumának sok árnyalatát: az izraeli vendégek előadásait követően a századforduló asszimiláns gondolkodóiról hallhattak, másnap pedig a jiddis kultúrával ismerkedhettek meg a résztvevők. Néhány órával a péntek esti diszkó előtt kiddust tartottak ugyanabban a teremben. Volt „internet”, „táncház”, „Holocaust” és „Vámos Miklós” is.
Valamint – a rendezők adatai szerint – 400 „bulizó” a péntek esti ingyenes programon.
A szervezők komoly erőfeszítései ellenére jó néhány „baki”, kellemetlenség csúszott a hétvége programjába (időbeli csúszások, hiányos információáramlás,…), de az egyetemista, kevés rendezvényszervezői tapasztalattal rendelkező, viszont annál lelkesebb társaság jó szándékát – azt hiszem – egyik „kárvallott” sem vonta kétségbe. Az utolsó éjszaka során megszületett a konferencia kiadványa, a Córesz (a UJS lapjának) különszáma, melybe a cikkeket a résztvevők írták előző nap.
És miért írom mindezt le, azon túl, hogy kétségkívül az idei év egyik legjelentősebb hazai zsidó ifjúsági rendezvényéről van szó? Több olyan apró jelenséget véltem felfedezni, melyek jövőbeni tendenciák csíráinak tekinthetők – remélhetőleg. A programok összeállításánál sikerült elkerülni az izraeli, éppúgy, mint a vallási témák túlsúlyát, bemutatva egyéb alternatívák létjogosultságát is. (E generáció legnagyobb része a zsidóságból legfeljebb a cionizmust és az ortodoxiát ismeri, ill. ezekről van némi tapasztalata.) Az ún. „4-es barakk” is akár történelmi jelentőségre tehet szert: itt gyűlt össze a résztvevők azon 20-25%-a, akik – a lehetőséggel élve – kóser étkezést kértek, és itt jöttek össze azok, akik szombat este kíváncsiak voltak a hávdálára. Ez a társaság, melyhez hasonlót korábban fiatalokból még nem láttam, jelentheti szimbolikusan a jövő hagyományőrző, de nem ortodox zsidóságának magvát.
És a legfontosabb: ez valószínűleg az (egyik) első, ilyen nagyszabású zsidó ifjúsági rendezvény, melyet nem „felülről” jött segítséggel valósítottak meg. „Alulról” jött a kezdeményezés, és a rendezőknek kellett megküzdeniük a szervezési feladatokkal éppúgy, mint a hazai és külföldi anyagi források felkutatásával. Igen, amint az többször is elhangzott a három nap alatt, „megszűnt a külföldi dolláreső”, és a magyar zsidó ifjúsági életnek is önálló lábakra kell állnia.
Címkék:1997-05