Hitler mezében III. Richárd
Berlini filmfesztivál ’96
Az idei berlini nemzetközi filmfesztiválon Andrzej Wajda Nagyhét című filmje szerepelt a lengyelek hivatalos versenyfilmjeként. A lengyel filmiskola megteremtője, az idén hetvenéves Andrzej Wajda, aki tizenhat évesen részt vett a német megszállók elleni varsói felkelésben, nem először foglalkozik a holocausttal. Az 1990-ben rendezett Korczak című filmje megrendítő emléket állít az orvos-pedagógusnak, aki, bár megmenekülhetett volna, a reá bízott gyerekekkel együtt mégis felszállt a treblinkai gázkamrákba vezető vonatra. Ezért a filmjéért Wajdát egyesek – számomra érthetetlen módon – antiszemitizmussal vádolták. E vádat a legnagyobb feltűnést keltően Claude Lanzmann, a holocaustról készített valószínűleg legfontosabb film, a Soá rendezője fogalmazta meg. Az érv az volt, hogy a film végén, a gyerekeket Treblinkába szállító vagon egyszerre csak megáll, kinyílnak az ajtók, és a gyerekek a doktorral együtt szétszélednek a virágokkal borított mezőn. Csak az utolsó felirat tudatja velünk, hogy Korczak doktort és a gyerekeket 1942-ben megölték a treblinkai koncentrációs táborban. A szkeptikusok, azt hiszem, összekeverik a szimbólumot a valósággal, a költészetet a dokumentummal. Ezt a megrendítően szép filmet mindenkinek tiszta szívvel ajánlom. Ilyen előtörténet után készített Wajda ismét játékfilmet egy zsidó lány sorsáról.
A Nagyhét (Wielki Tydzien) című film 1943 áprilisában, húsvét, illetve Pészach hetén játszódik, a varsói gettófelkelés idején. Irena (Beata Fundalej), akinek szüleit meggyilkolták a németek, kiszökik a gettóból. Kétségbeesetten, kitaszítottan járkál a városban, amikor összetalálkozik régi szerelmével, Jannal, aki félve bár, de hazaviszi. Anna, Jan felesége, előrehaladott terhessége ellenére kedvesen, félelem nélkül fogadja és mindenben segíti az életveszélyben lévő lányt. A házmesternő azonban felszólítja Jant, hogy dobja ki a rejtegetett zsidót, akit már többen észrevették a házból. A házmesternő részeges férje udvarolni is kezd a lánynak, tovább bőszítve ezzel feleségét. Jan elmegy Irena ruháiért, de a Gestapo karjaiba fut. Azonnal agyonlövik. Eközben a házmesternő felbujtására Irenát közös erővel kiüldözik a házból, ahonnan számára csak vissza, a gettó felé vezet az út.
Wajda mély együttérzéssel jeleníti meg a lány néhány napjának történetét. Bár a főszereplő kiválasztása nem volt a legszerencsésebb, átfogó képet kaphatunk egy szörnyű korszak mikrovilágáról. A lengyelek legnagyobb rendezőjének még pályája vége felé is van mondanivalója a soáról.
A Nagyhét a fesztiválon Ezüst Medvedíjat nyert.
Az angol versenyfilmet, a III. Richárdot szintén Ezüst Medvével díjazták, mégpedig azért, mert ez a film is egyéni látásmóddal szól a fasizmusról. Érdekes és elgondolkodtató az az eltérés, ahogy az angolok megközelítik a témát, ahogy idézőjelbe téve, nagyobb távolságtartással, sőt némi humorral vizsgálják a fasizmus jelenségét.
Richard Loncraine angol rendező és forgatókönyvíró Shakespeare III. Richárdját a harmincas évek Angliájába helyezi. Az országban polgárháború dúl, és a film végén III. Richárd tankot követel ló helyett. A címszereplő Ian McKellen, a londoni Royal National Theatre egyik legkiválóbb és legelismertebb Shakespeare-színésze.
A műben III. Richárd – miközben módszeresen irtja családját és egyre nagyobb hatalomra tesz szert – fokozatosan Hitlerré alakul át, mind ideológiájában, mind küllemében, beleértve az SS-egyenruhára emlékeztető uniformist is. Környezete és családja – már aki megmaradt közülük a vérfürdő után – megbabonázva, tétlenül szemléli a történteket. A Hitler mezébe öltözött III. Richárd éppoly gyorsan tud híveket és tömegeket toborozni maga köré, mint huszadik századi alteregója, de, mint a mesékben általában, a gonoszt most is utoléri végzete. Rich- mond gróffal folytatott párviadala közben „Richárd-Adolf” megcsúszik egy kiégett épület tetején, s egy kézzel kapaszkodva átkokat szór, „sosem fogtok elfelejteni!”, kiáltja, majd arccal a nézők felé, ördögi vigyorral a mélybe zuhan, míg körülötte emésztő lángok csapnak az ég felé. Felszabadultan mosolyoghatunk, hiszen az egész csak egy rossz álom, ami nem is volt olyan szörnyű, utólag visszatekintve. De valóban túl vagyunk rajta? Valóban végleges a gonosz bukása? Ezek a kérdések merültek fel bennem, miközben a közönség tapsviharban tört ki a berlini fesztivál legnagyobb mozitermében. Amikor kétségeimet megosztottam nyugati filmkritikus kollégáimmal, rosszallóan csóvál ták a fejüket Ez csak egy vicc. Arról is szól, mi lett volna, ha Hitler hatalomra jut Angliában. Nem szabad a filmet ilyen „kelet-európai súlyossággal” nézni, mondták megrovóan. Lehet, hogy az ő szempontjukból igazuk van…
A 119 plusz három golyó című új izraeli dokumentumfilm nagy érdeklődést váltott ki a fesztivál Fórum szekciójában. A film, amelynek rendezője Yeud Levanon, 1994-ben kezdődik, amikor Hebronban Baruch Goldstein 119 golyót lőtt ki a Pátriárkák barlangjában imádkozó arabokra, és 1995 novemberében fejeződik be, amikor Jigal Amir három golyóval végzett Jichak Rabin miniszterelnökkel. A film Tel-Avivtól Hebronig végigjárja azokat a helyszíneket, ahol a mai Izrael történetének legfontosabb eseményei játszódtak le. A vallási és a politikai fanatizmus okait, következményeit vizsgálva arra a kérdésre próbál választ keresni, vajon miképpen alakulhat Izrael jövőbeli politikai és kulturális identitása, s hogy mi lesz a sorsa a pluralista demokráciának az országban. A legújabb események – a Hamasz-terroristák sorozatos merényletei – még inkább aláhúzzák a film aktualitását.
Címkék:1996-05