Hírvilág
ZSIDÓK MEGFIGYELÉSE A „NÉPI DEMOKRÁCIÁKBAN” A Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és Dokumentáló Cseh Bizottság (ottani rövidített nevén UDV) 1995 decemberében bejelentette: A szovjet szervek „kérésére” a csehszlovák belügyminisztérium utasította a titkosszolgálatot a zsidó állampolgárok regisztrálására és tevékenységük figyelemmel kísérésére. Az UDV vezetője, Vaclav Benda szerint a titkosrendőrség 15 ezer névből álló listát készített, és a 70-es és 80-as években „követte” azokat az embereket, akik zsinagógába jártak, izraeliekkel találkoztak vagy akár csak rokonaik voltak a zsidó államban. Moszkvai utasításra a többi kelet-európai államban is hasonló intézkedésekre került sor – közölte Benda.
OROSZ ZSIDÓ KONGRESSZUS Január közepén Moszkvában megalakult az Orosz Zsidó Kongresszus, amely az ország minden zsidó közösségét felöleli, világiakat és vallásosakat egyaránt. Az újonnan bejegyzett apolitikus társadalmi szervezet elsődleges célja, hogy felpezsdítse a különböző oroszországi zsidó közösségek életét. Az alakuló gyűlésen megjelent az orosz elnök, Borisz Jelcin, valamint Moszkva polgármestere, Jurij Luzskov. Az oroszországi főrabbi, Adolf Sajevics felhívta a zsidó szervezetek képviselőit, hogy igyekezzenek lendületet és új színeket vinni a közösségek életébe. Sajevics azt is elmondta, hogy a kongresszus egyik célja Oroszország érdekeinek képviselete külföldön. A főrabbi szerint ugyanis az orosz zsidó hozzon minél több hasznot Oroszországnak.
GYŰJTÉS A GYILKOSNAK A Zürichben megjelenő Jüdische Rundschau hírt ad arról, hogy a New York-i ortodoxok között gyűjtés indult Rabin miniszterelnök gyilkosa, Jigal Amir javára. Kezdeményezője a Brooklynban élő Moshe Gross, aki szerint azért kell támogatni a merénylőt, mert az „leszámolt a vallásos zsidókat gyűlölő radikális rasszistával”…
ÖSSZEGYŰJTIK A LENGYEL ZSIDÓK MÁTRIKULÁIT A varsói Zsidó Történeti Intézetben Ronald S. Lauder anyagi támogatásával új osztályt hoztak létre. Feladata felkutatni, összegyűjteni és megőrizni az egykor a hitközségekben vezetett anyakönyvi bejegyzéseket, amelyek a születéseket, házasságokat, halálozásokat tartalmazták, továbbá iskolai bizonyítványokat, mesterleveleket, birtokpapírokat stb. Ilyenek, bár százezrével voltak, a náci megszállás idején, majd a kommunizmus évtizedeiben túlnyomó részben megsemmisültek, de még megtalálhatók a háború után feléledt közösségek hagyatékában, családi tulajdonban, lappanganak állami, helyhatósági levéltárakban és kutatók birtokában.
JOM KIPPUR ÜNNEPÉN SZABADNAPOT VEHETETT KI A LEGFELSŐBB BÍRÓSÁG KÉT ZSIDÓ TAGJA AMERIKÁBAN A testület
működése során eddig ilyen eset még nem fordult elő. A változtatást hivatalosan nem indokolták. A bíróság szabályzata lehetővé teszi, hogy tagjai indokolt esetben távol maradjanak egy ülésről, ha lemaradásukat később behozzák. (Lásd Feldmájer Péter írását a 3. oldalon a magyarországi helyzetről. – A szerk.)
Címkék:1996-02