Hírek
„IZRAEL A LEGNAGYOBB VESZÉLY A VILÁGBÉKÉRE” – VÉLIK EURÓPÁBAN Az európaiak 59 százaléka véli úgy, hogy a világbékét a Föld összes országai közül Izrael fenyegeti a leginkább. Az Eurobarometer nevű, rendszeres felmérés keretében ötszáz embert kérdeztek meg az EU jelenlegi tizenöt tagállamának mindegyikében. A telefonos kérdezés során tizenöt országot soroltak föl, előzetesen azt kérve: „Mondja meg, hogy ez az ország ön szerint fenyegetést jelent-e a békére a világban, vagy nem!” A lista első helyén Izrael végzett, utána „holtversenyben” az Egyesült Államok, Irán és Észak-Korea 53-53 százalékkal. Irak 52, Afganisztán 50 százalékot kapott. A Palesztin Autonómia nem került fel a listára, mivel – az EU álláspontja szerint – „nem önálló ország”. Ugyanakkor a kérdezettek 80 százaléka úgy nyilatkozott, hogy „Európának nagyobb szerepet kéne játszania a békefolyamatban”.
Az angol nyelvű, Párizsban megjelenő International Herald Tribune napilap tavalyi felmérése szerint a britek, a franciák, a németek és az olaszok inkább rokonszenveznek a palesztinokkal, mint Izraellel. Amerikában ugyanakkor ellenkező a trend: 41 százalék Izraelt tartja rokonszenvesnek, és csupán 13 százalék a palesztinokat.
A felmérésre reagálva az antiszemitizmus elleni küzdelem céljával fölállított Los Angeles-i Simon Wiesenthal Center közleményben adott hangot megdöbbenésének. „Ez az eredmény ellentmond a józan észnek, rasszista fantazmagória, amely azt mutatja, hogy az európai társadalomban ma mélyebbre hatolt az antiszemitizmus, mint bármikor a II. világháború óta.” Ha az adatok megfelelnek a valóságnak, ebből csak egy következtetés vonható le: „Az Európai Unió és tagországai nem játszhatnak semmiféle szerepet a jövőbeli békefolyamatban” – mondta Marwin Hier, a központ igazgatója.
Natan Sharansky, egykori szovjet refuznyik, jelenlegi diaszpóra-ügyi miniszter kijelentette: „Izrael ’politikai’ bírálata mögött semmi egyéb nincs, mint színtiszta antiszemitizmus.”
Az EU-t alighanem kellemetlenül érintette a felmérés eredménye: szembesülnie kellett az új intifáda kezdete óta politikai fórumokon, médiában, civil társadalomban gerjesztett általános Izrael-ellenes hangulat következményeivel. Az Európai Bizottság elítélte a jelenséget, Romano Prodi, a bizottság elnöke pedig kijelentette: az eredmények „az elfogultságok továbbélésére utalnak, amit fenntartás nélkül el kell utasítanunk”.
Az EU politikusai tehát keményen elítélik a zsidóellenes légkört – amelynek felszításában maguk sem ártatlanok.
Talán még a fentieknél is kiábrándítóbb egy másik közvélemény-kutatás eredménye: a Corriera della Sera olasz napilap november közepén közzétett felmérése szerint a megkérdezett olaszok hatodrésze úgy véli, legjobb volna, ha Izrael állama megszűnne létezni. Az eredményről tudósító izraeli napilap, a Haarec kolumnistája megjegyezte: „Az izraeliek egyre inkább attól tartanak, hogy kormányuk külföldi bírálata visszafordíthatatlanul vad zsidógyűlöletbe csapott át, és Európában immár arról vitáznak, hogy Izraelnek van-e joga létezni.” Sokatmondó az írás címe is: „Van-e joga Izraelnek létezni? És a zsidóknak?”
ELÉGEDETT IZRAELIEK A terrortámadások, munkanélküliség, háborús állapotok ellenére az izraeli elégedett nép – az ország statisztikai hivatala által készített közvélemény-kutatás szerint. A hétezer megkérdezett válaszoló 83 százaléka elégedett életével, 82 százaléka a munkájával, 94 százalék pedig családi életkörülményeivel. A Bar Ilan Egyetem egyik szociológiatanára szerint néhány kézenfekvő ok felsorolható: az élelmiszerek a fizetésekhez képest viszonylag olcsók; az izraeli városokban a legtöbb család tágasabb lakásban él, mint az európaiak Londonban vagy Párizsban; az egészségügyi és az oktatási rendszer az egész országban jól kiépített. A társadalmi élet pedig sokkal közvetlenebb: a szomszédok többnyire jó kapcsolatban vannak; az emberek az autóbuszon minden további nélkül szóba elegyednek egymással – ami az anonim európai vagy amerikai nagyvárosokban nem jellemző. A közbiztonságot elsősorban a terroristák fenyegetik, az éjszakai Jeruzsálemben vagy Tel-Avivban közlekedő polgárnak nem kell olyan inzultusoktól tartania, mint a nyugati nagyvárosokban.
Címkék:2003-12