Hírek
Hírek
ÚJ AMERIKAI NYOMÁSGYAKORLÓ CSOPORT: AZ ARABOK Az amerikai külpolitikában új nyomásgyakorló csoport jelent meg, az egyre növekvő számú amerikai arabság. A legújabb közel-keleti zsidó-arab összetűzések után tömegeik vonultak Izrael-ellenes jelszavakat skandálva New York és más nagyvárosok utcáira. A legtöbb arab – más városok mellett – Michigan államban él, számuk meghaladja a háromszázezret. Főként Izraelből, Egyiptomból, Szíriából, Libanonból és Jordániából érkeztek, és már több neves személyiséget is adtak az Egyesült Államoknak. Spencer Abraham michigani szenátor és Donna Shalala, az egészségügyi és humán szolgáltatások titkára libanoni eredetűek, mint ahogy Ralph Nader, a Zöld Párt elnökjelöltje is az, bár őt nem veszik annyira komolyan. Összetett és sokat bírált személyiség James Zogby, az Arab Amerikai Intézet nevű washingtoni csoport vezetője, aki a Demokrata Párt kampányát segíti etnikai ügyekben. A többségében a demokratákra szavazó arab amerikaiak több dolog miatt is a republikánusok felé fordultak. A demokrata párti alelnökjelölt, az Izrael-barát és hagyományőrző zsidó Joseph Lieberman személye természetszerűen ellenállást váltott ki belőlük. Ifjabb George Bushnak, a republikánusok elnökjelöltjének a hagyományos családi értékekre való hivatkozása inkább megérinti őket, mint a demokraták ennél – igaz, csak némileg – szabadosabb elképzelései.
Októberben harminc amerikai arab vezető találkozott az Egyesült Államok közel-keleti ügyekért felelős helyettes államtitkárával, Edward Walkerrel, és több követelést is megfogalmaztak. Követelték, hogy az amerikai adminisztráció ítélje el – a jelenlegi arab-zsidó viszályra célozva – a „túlzott izraeli erőszakot”, nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását javasolták a történtek okainak kivizsgálására, a palesztin polgárok nemzetközi védelmét kérték, valamint azt, hogy az Egyesült Államok vizsgálja felül az Izrael részére történő fegyvereladásait. Ilyen típusú nyomásgyakorlás – fogalmazott egyik aktivistájuk – egy évtizeddel korábban elképzelhetetlen lett volna.
Szintén figyelemreméltó az Arab-Amerikai Politikai Akcióbizottság (AAPAC) megjelenése. Ennek a szervezetnek, mely nyíltan az Izrael érdekében lobbizó AIPAC nevét és szervezeti felépítését másolja, az a célja, hogy az arab etnikai lobbi érdekeit a legmagasabb szinten is érvényesítse, ugyanakkor nagy és az egész országot behálózó szervezetté akar válni. Az AAPAC szintén a Republikánus Pártot támogatta az elnökválasztási kampányban. Mindenesetre a vehemens Izrael-ellenes New York-i tüntetések, és az Izraelben működő különféle amerikai cégek elleni bojkottfenyegetések is arra engednek következtetni, hogy új és egyre befolyásosabb csoport jelent meg, mely képes arra, hogy a jövőben befolyásolja az amerikai kormányzat közel-keleti politikáját. Az amerikai társadalom politikai és etnikai sokszínűsége új elemmel gazdagodott, de ez nem feltétlenül Izrael érdekeit szolgálja.
ELLENSÉGBŐL SZÖVETSÉGES?
„Ahhoz, hogy egy francia szeressen egy arabot, az kell, hogy az illető palesztin legyen, és a zsidókkal hadakozzon” – idéz a Le Point című francia hetilap egy párizsi külvárosban felnőtt arab fiatalt. Az intifáda kiújulása Izraelben fellobbantotta Franciaországban az arab-zsidó ellentéteket, és úgy tűnik, a francia társadalomba beilleszkedni nehezen tudó arab fiatalok zsidóellenes indulataikban szövetségesre leltek a szélsőjobboldal egyes köreiben. E szövetség egyelőre persze csak nyomokban fedezhető fel, hiszen a francia szélsőjobb eddig ádáz ellenségnek tekintette az arab bevándorlókat. A két csoport marginalizáltsága, bűnbakkereső indulata és militáns magatartása azonban összehozhatja őket egy olyan ellenséggel szemben, amely beilleszkedése és sikerei miatt mindig is a legkézenfekvőbb bűnbak volt. A magyar közönség számára mindez nem lenne meglepő, hiszen az itthoni szélsőjobb lelkes palesztinbarátsága és Izraellel szemben használt gyűlölködő hangneme közismert.
ÓRIÁSI ÖSSZEGEK A HASZID „VILÁGKÖZPONTOKNAK” Az izraeli Vallásügyi Minisztérium nagy pénzeket készül szétosztani guri és belzi haszidok „világközpontjai”, valamint a Sasz párt Or-Hahajim nevű, hasonló jellegű intézménye számára. A haszid csoportok, amelyeknek a II. világháború után írmagjuk is alig maradt, az elmúlt évtizedekben nagy demográfiai fellendülésen mentek keresztül, és közülük ma már nem egy tíz- vagy akár százezres népességgel is büszkélkedhet. Ennek megfelelően politikai befolyásuk a zsidó világban – és így Izrael államában is – számottevően emelkedik. Továbbra is jellemző rájuk, hogy egy karizmatikus rebe áll a mozgalom élén, de a sok ezer hívő immár a világ számos országában szétszóródva él. A „világközpont” az új helyzetnek megfelelő jelenség: a mozgalom centrumában (többnyire Jeruzsálemben) álló többfunkciós épületkomplexum, amelyben zsinagóga, jesiva és előadótermek egyaránt találhatóak. Egy ekkora épület alkalmas több ezer hívő fogadására is. A Vallásügyi Minisztérium által előirányzott összegeket 15-20 millió sékelre becsülik, míg más források csupán 5 millióra taksálják. A guri és a belzi haszidok tizenöt éve irányítják Jeruzsálemben vallási intézményeiket. 1992-ig a két csoport már számottevő pénzösszegeket kapott, amelyekből fölépítettek egy-egy – a most tervezetteknél is nagyobb – intézményt. Ezután az ortodoxoknak szánt közpénzek kiosztásánál új kritériumokat kezdtek érvényesíteni, előnyben részesítve a „világközpontokat”. A guri haszidok jelentése szerint épülő központjukba már 14 millió dollárt invesztáltak, melynek tíz százaléka érkezett állami forrásokból. A befejezéshez azonban további 35 millió dollárra lenne szükségük. A Vallásügyi Minisztérium feltételei szerint a centrumoknak minimum 24 000 négyzetméter területen kell elhelyezkedniük, de a Sasz párt részére – felülvizsgálva saját normáikat – ennek ellenére is juttatnak pénzt. A nagy osztogatást a munkapárti Joszi Beilin ügyvezető vallásügyi miniszter irányítja. A radikális baloldali Beilin szívéhez aligha állnak közel az ultraortodox mozgalmak és pártok, ám egyre növekvő súlyukat az izraeli belpolitikában ő is kénytelen tudomásul venni.
Címkék:2000-12