Hírek
Hírek
EGYDIMENZIÓS TÖRTÉNETÍRÁS
David Vital, a cionizmus történetéről szóló háromkötetes klasszikus munka szerzője, új könyvet írt. A szerző – aki Meir Grossmann-nak az egykori revizionista Zsidó Állampárt elnökének a fia – sajátos képet alkotott az európai zsidó történelemről. A modem európai történelem oxfordi sorozatában megjelenő Egy külön nép (A People apart): európai zsidók 1789-1939 című kötet szerzőjét Derek J. Penslar, a torontói egyetem zsidó történelemmel foglalkozó professzora élesen kritizálta, mondván, hogy átpolitizálja az európai zsidóság történelmét, így könyve nem üti meg a kellő szakmai mértéket.
A kritika lényege abban áll, hogy az egyébként nagyon tehetséges Vitai nem tud elvonatkoztatni cionista elkötelezettségétől, hiszen fő mondanivalója a politikai hatalomba vetett hit. A Vitai-féle interpretáció szerint az európai diaszpóra politikai élete szánalmasan kisszerű, alázatos és talpnyaló. A könyv – Penslar szerint – alig foglalkozik a zsidó kultúrával: csak az érdekli a szerzőt, hogy a nem zsidó világ hogyan „nehezedett rá” a zsidókra, hogyan büntette az állam nélküli zsidókat. A Penslar által csak hobbesinak leírt történelemkép pogromok és diszkriminációk véget nem érő sorozata. Kritikusa szerint az örök antiszemitizmus fel- tételezése és az egyedülálló zsidó szenvedésbe vetett hit megakadályozza a szerzőt abban, hogy kiegyensúlyozott képet fessen a valóságról. Egy példa: Vitai szerint az 1918 és 1920 közötti orosz pogromokban már ott körvonalazódnak a holocaust borzalmai, és ezek tették lehetővé azt, hogy később megkíséreljék kiirtani a régió teljes zsidó lakosságát. A német zsidóságot is a régi klisékkel jellemzi: neurotikusnak, a tökéletes asszimiláció iránti korlátlan vágy által fogva tartott közösségként írja le őket, és azt is a szemükre hányja, hogy kimondhatatlanul szerették a német társadalmat
A nagy zsidó történész, Salo Baron által csak érzelgős zsidó történetírásnak nevezett műfaj kereteinek – Derek J. Penslar szerint – Vitai tökéletesen eleget tesz azzal, hogy a modem kor előtt minden, ami a zsidókkal történt, az a végeláthatatlan szenvedés kategóriájába tartozik, és ami jó, az emancipatorikus törvényeket meghozó modem államok érdeme. Ugyanakkor Vital meghaladja a baroni műfaji meghatározást azzal, hogy nem érdekli a zsidók kulturális élete. Penslar professzor szerint Vitai munkája komoly visszalépés a zsidó történetírásban.
ALIJA… KANADÁBA Kanadai zsidók argentin hitsorsosaikat akarják rávenni arra, hogy emigráljanak Kanadába. Winnipegben a zsidó lakosság száma körülbelül 14 000, és közösségük életképességét újabb zsidók bevándoroltatásával kivágják megőrizni.
Winnipeg nem az első a sorban, hiszen ausztráliai és új-zélandi zsidók szintén próbáltak zsidókat fogni, igaz, nem Dél-Amerikában, hanem Dél-Afrikában. Olyan újsághirdetéseket adtak fel, melyekben nyíltan bevándorlókat kerestek. Több új vonása is van ennek az új zsidó népmozgásnak: az egyik, hogy a kivándorlók nem akarnak Izraelbe menni, a másik, hogy az elöregedett és fogyásnak indult gazdag észak-amerikai és más nyugati közösségek így akarnak új „emberi erőforrásra” szert tenni. A winnipegi zsidók egyik vezetője azt mondta: ahhoz, hogy a világ zsidósága erős legyen, erős diaszpórára van szüksége. A kivándorló argentin zsidók élesen kritizálták Izraelt, mely bár – szerintük – iparosodott ország és képzett munkaerőre van szüksége, de „zavaros” hely. „nemcsak a terrortámadások és a korábbi háborúk miatt, hanem a mindennapi életben megnyilvánuló agresszivitás miatt” – nyilatkozta Gabriel Jaitovich, aki családjával együtt Winnipegbe készül. Ha máson nem, ezen mindenképpen el kellene gondolkodniuk a Szochnut illetékeseinek.
PROBLÉMÁK A CLAIMS CONFERENCE-BEN Egy eddig csak burkoltan meglévő konfliktus került napvilágra a holocaust áldozatai, illetve az érdekeiket képviselő egyik zsidó szervezet között. A Claims Conference júliusi testületi ülésén felül fogják bírálni a szervezet „Goodwill rund” politikáját, mely a Németország keleti felében támasztott egyéni anyagi igényekkel foglalkozik. A jelen gyakorlat alapján azok a túlélők és örökösök, akik elmulasztották az 1992-es határidőt, csak felét kapják vissza eredeti tulajdonuknak. Egy 1990-ben hozott német törvény alapján az a Németország keleti felén bejegyzett zsidó tulajdon, melyet volt és egyéni örököseik 1992. december 31-ig nem igényeltek vissza, a Claims Conference-re száll. Ez alapján már eddig is dollármilliók kerültek a Claims Conference számlájára és még több, nem pénzben kifejezett érték is a tulajdonába kerül. Több német holocaust-túlélő ellenben azt követeli, hogy a Claims Conference hozza nyilvánosságra a tulajdonában álló értékek listáját. A Claims Conference a Goodwill Fundot azok számára hozta létre, akik elmulasztották az 1992-es határidőt. A szervezet szóvivője a vádakra reagálva azt állítja, hogy a károsultak háromnegyede betartotta a határidőt és csak a negyedük nem élt a felkínált lehetőséggel. A Goodwill Fund jelenlegi gyakorlata szerint a Claims Conference megosztja az örökösökkel a tulajdon eladásából származó összeget.
Több, az örökösök érdekeit képviselő ügyvéd, így Mel Uhrbach és Michael Witti is abszurdnak találják azt, hogy a Claims Conference nem hozta nyilvánosságra a birtokában lévő értékek listáját. Sürgették azt is, hogy mindent tegyenek meg az egyéni örökösök felkutatásáért. A Claims Conference képviselője viszont azt válaszolta, hogy a Goodwill Fund létesítése után több mint 150 zsidó újságban tették közzé apróhirdetéseiket, melyekben felhívták az érintetteket, hogy jelentsék be anyagi igényeiket. Az eredeti tervek szerint 1997. december 31-én járt volna le a határidő, de 1997 szeptemberében még egy évre meghosszabbították azt. A szóvivő szerint 3400 igénylést adtak be és 11 millió dollár kifizetéséről gondoskodtak. Egyes túlélők perelnek és vádolnak, a Claims Conference viszont határozottan állítja, hogy semmi titkolnivalója nincsen.
ARAB KÉPVISELŐ A KNESZET VÉDELMI BIZOTTSÁGÁBAN Hashem Muhammad, az Egyesült Arab Lista (amely arab nacionalisták és iszlám fundamentalisták koalíciója) izraeli arab parlamenti képviselője a Kneszet külügyi és védelmi bizottságának tagja lesz. Az ügy módfelett bizarr, mert a képviselő – aki legutóbb a Hadas néven szereplő Izraeli Kommunista Párt elnöke volt – a Hezbollah síita szervezet dél-libanoni harcosait szabadságharcosoknak, az ottani izraeli katonákat elnyomóknak nevezte.
Hashem Muhammad mentelmi jogát 1991-ben egyszer már három hónapra felfüggesztették, mert egy gázai nagygyűlésen azt mondta, hogy a palesztinoknak minden rendelkezésükre álló eszközzel harcolniuk kell az izraeli elnyomás ellen. „Minden eszközzel, nemcsak kövekkel” – mondta a képviselő, aki most ott ül az izraeli biztonságpolitika legkényesebb kérdéseit megtárgyaló bizottság ülésein. A képviselő – riporteri kérdésre válaszolva – ugyanakkor elmondta, hogy „nem kell aggódni” miatta, hiszen a biztonsági kérdések legtitkosabbjait albizottságokban vitatják meg, amelyekben ő nem kíván részt venni. Muhammad ugyanakkor kijelentette, azzal, hogy a zsidó állam arabokat is bevon a nemzetbiztonsági döntések meghozatalába, Izrael megindult azon az úton, hogy a „faji” megfontolásokat félretolva végre igazi demokrácia legyen.
Mindenesetre a bizottság nehezebb időszak elé néz, mint eddig, és az Egyesült Arab Lista parlamenti képviselőjének szereplése egyben az izraeli demokrácia próbatételét is jelenti, hiszen élesen veti fel az izraeli araboknak az államhoz fűződő viszonyát.
Címkék:1999-10