Hetedíziglen?
(Dina Wardi: Emlékmécsesek. A holocaust gyermekei. Bp., Ex Libris Kiadó, 1995. 255 old., 480 Ft)
A délszláv válság veszteségeinek felszámolására életre hívott számos bizottság egyikének feladata a háborút át- és túlélt, lelki sérült gyerekek sebeinek gyógyítása, terápiája – olvasom a minap valamelyik újságban.
Dicséretes, de vajon nem reménytelen kísérlet ez? Gyógyítani, netán kitörölni a beléjük ivódott rettenetek emlékét? Kétségeim vannak. Mint ahogy a holocaustot túléltek „kezelésével” kapcsolatosan is. Gyógyulásuk a felejtés lenne, s megkockáztatom: szükség van – fájdalmuk árán is – emlékezetükre, s általuk az emberek kollektív emlékezetére. Garda Marqueztől tudjuk, a Macondók pusztulásra vannak ítélve, ha a felejtésbe menekülnek.
Lehet, hogy öntudatlanul ez, a felejtés árán való gyógyulás reménytelen kísérlete motiválja azokat a szülőket, akik „emlékmécsesként” használják gyermekeiket?
De vajon megoldható feladat-e együtt élni, együtt élni tudni a múlttal, azt igenis átörökíteni gyermekeinkre, de úgy, hogy ők ne sérüljenek?
Az olasz származású, Izraelben élő pszichoterapeuta, Dina Wardi könyvéből – s persze a körülöttünk élő túlélők ma már felnőtt gyermekeinek rejtett vagy felszínre törő neurózisaiból, tehát közvetlen tapasztalatból is – tudhatjuk: ez súlyos útravaló. A pszichológusnő a holocaustot túléltek gyermekeinek, sőt most már a harmadik generációnak, az 50-es, 60-as években születetteknek a terápiájával foglalkozik, s könyvében erről a munkáról számol be.
A pszichoanalitikus szótár századunk második felében új kifejezéssel bővült: az emlékmécses-gyerekekkel. Kik is ők? Mint tudjuk, a zsidók emlékmécseseket gyújtanak halottaik emlékezetére, de a terápiás gyakorlatban így nevezték el a túlélőknek azokat a leszármazottak, akiket szüleik arra a szerepre szánnak, hogy nemzedékek megszakadt sorát mégis betöltsék, tovább vigyék, és egyúttal élő emlékmécsesei legyenek meggyilkolt családtagjaiknak. Természetesen túl nagy teher ennek fölvállalása egy gyermek számára, óhatatlanul neurotizálja őt, s ezért terápiára szorul. (Magyarországon az elmúlt évtizedek abban is bűnösek, hogy a múlt kitörlésével útját állták ennek a gyógyító munkának. Szüleink nem voltak többé zsidók, nem akartak többé azok lenni, hallgattak, átadatlan és feldolgozatlan maradt mindaz, amit átéltek – ezt tanúsítják az elmúlt néhány évben végre elindult szociológiai vizsgálódások, mélyinterjúk és a nálunk is megindult, ilyen irányú terápiás gyakorlat, mely elsősorban Virág Teréz nevéhez kötődik.)
A könyv több tucat esetleírással bizonyítja, hogy ez a jelenség mennyire hasonlóan megy végbe ezeknél a közös sorsú családoknál. A lágereket átélt szülő gyakran túlzott aggállyal, féltésében a világtól szinte elzárva neveli gyermekét, akinek egyik sajátossága, hogy azonosul a halállal, és ez a halálközpontúság egyfajta irracionális bűntudattal is társul. Egész gyermekkorát áthatja az ún. átviteli mechanizmus: a szülő átviszi gyermekére meghalt szeretteinek terhét. A család, a gyermekkor „a halál és a veszteség honá”-vá válik. A terápia legfőbb nehézsége – fejti ki a szerző -, hogy a túlélő szülő bezárkózik gyermeke előtt, aki ezáltal képtelenné válik az önmegvalósításra, a világra nyitásra. Ezekben a családokban rendkívül erős a kötődés a szülőkhöz, az otthonhoz. „Az az üzenet él tovább, hogy nem szabad megbízni másokban.”
A túlélő szülők általában csak egyetlen gyerekre vállalkoznak, talán éppen a világgal szembeni bizalmatlanság okán. Az anyaszerep rendszerint súlyosan torzul, a traumát átélt szülő gyakran képtelen a szeretetre, a kötődésre – nyilván „preventív önvédelemből”: csökkentendő a fölötte Damoklész kardjaként lebegő veszteség fájdalmát. Ilyenkor persze a gyermekét reszketve féltő-óvó, őt mégis öntudatlanul hárító, távol tartó szülő az anyaszerep ellentmondásait átörökíti az emlékmécses- gyerekre. Így deformálódhat a családok immár harmadik nemzedéke.
Külön fejezet foglalkozik az önértékelés és a szexuális identitás problémáival és ezek feldolgozásával a terápia során. A túlélők még kevésbé osztják meg gyermekeikkel életük legintimebb részleteit, múltjukat, gyakran kényszer szülte szexuális kapcsolataikat, mint más szülők.
A könyv záró fejezete egyben a terápia utolsó szakasza: bemutatja, hogyan mondhat búcsút az emlékmécses-szerepnek a túlélő gyermeke. Ez a terapeuta fő feladata: önálló útjára engedni páciensét.
Sullamit, Havva, Bárukh, Jichák, Arje és a többiek sorsa, álmaik, terápiás beszélgetéseik leírása hitelessé, érdekessé, olvasmányossá, megrázóan közelivé teszik ezt a tudományos igényű munkát, s remélhetjük, hogy a hasonló terápiák hazai beindulása, a könyvből hasznosítható ismeretek és a szüleinkkkel, magunkkal, gyermekeinkkel való szembenézés nyomán ezek a sérülések nem öröklődnek át hetedíziglen, legalább a mi Juditjaink, Dávidjaink, Esztereink egészségesebb, nyitottabb lélekkel tudnak majd élni – a múlt fölvállalása mellett.
Mindez persze nem csak rajtunk múlik, szükség van hozzá egy el- és befogadó, a történelmet, 1944 Magyarországát soha nem feledő társadalomra, ahol a nemzeti alaptantervben a hatszázezer az hatszázezer.
Címkék:1996-02