Hét évtized két kötetben
Érdekes munka jelent meg két kötetben az MTA Filozófiai Intézet kiadásában, vallástudományi tanulmányok láncszemeként. Címe is utal átfogó tartalmára: Hét évtized a hazai zsidóság életében.
Szerzői nagyrészt a Jogtudományi, illetve Filozófiai Intézetnek olyan fiatal munkatársai, akiktől még nem olvashatott ilyen tárgyú tanulmányokat az érdeklődő közönség. Ennek ellenére írásaik nagy tárgyi alapossággal, a meglévő adatok jó felhasználásával, filológiai jellegű jegyzetekkel ellátva foglalkoznak a témával, új ismereteket is nyújtanak.
Lendvai L. Ferenc bevezetése összegezi az ún. zsidó kérdés általános történetét, különös tekintettel századunk Európájára.
Bányai László – Kis Anikó bevezetése magyar földre helyezi a vizsgálódást. Kár, hogy a tulajdonképpeni történelmi tényanyag viszonylag kevés helyet kap.
Zeke Gyula ellensúlyozva ezt, három tanulmányában a hitközségek kiépülésétől a vészkorszak kezdetéig tekinti át a magyar zsidóság történetét. Sok adatot, statisztikát mellékel erről a fontos időszakról, amelyet sokan hajlamosak a „virágkornak” tekinteni. Rövidebben foglalkozik az 1895-ös egyházpolitikai törvényekkel. Ekkor – a törvények megszületését kísérő küzdelem során – nemcsak a főpapság egy része és a főúri körök ellenezték a zsidók teljes egyenjogúsítását, hanem az ekkor még számszerű többséget alkotó zsidó ortodoxia is. Hitközségi körökben élt a félelem, hogy a polgári anyakönyvvezetés bevezetését esetleg vallástalansági hullám követi. Ezt a félelmet a statisztikák nem igazolták, nem csökkent a rabbik előtti házasságkötések, illetve zsidó névadások száma. Zeke Gyula tanulmányaiban jóval többet foglalkozik a hazai közéletben szerepet vállaló neológ zsidósággal, mint a hagyományhű rétegekkel.
Csorba László figyelemre méltó tanulmányában vitathatóan „a világ legnagyobb izraelita hitközségeként” aposztrofálja a pestit. Varsóban és Ogyesszában nagyobb volt a zsidó közösség, nem is szólva New Yorkról. Csorba külön terjedelmes fejezetet szentel a magyarországi cionizmusnak. Tanulmánya tárgyidőszakában a húszas-harmincas években a mozgalom már szép sikereket könyvelhetett el – nemcsak a hatóságok, hanem szinte minden zsidó hivatalos fórum üldözése ellenére. Nagy erénye az írásnak a kor zsidó sajtójának alapos vizsgálata. Meglepően keveset ír a numerus claususról, amely húsba vágó problémája volt a tanulmány címében említett zsidó szellemi életnek. Sem a megalázó százalékokról, sem az Európa szerte híres-hírhedt „életveszélyes” magyar egyetemekről, sem az amerikaiak által finanszírozandó külön zsidó egyetem tervéről, amelyet Haller kultuszminiszter visszautasított nem olvashatunk a tanulmányban. Helytállóak az etnikum gyors és látványos magyarosodásáról tett megállapításai, kár, hogy ezeket a szerző időben előbbre hozza. A második kötet a vészkorszak és a hanyatlás idejével foglalkozik.
Bihari Péter a zsidótörvényektől a deportálásig terjedő időszakot tárgyalja, a prefasizmustól a nyílt fasizmusig, az ég elborulásától a vihar kitöréséig. Hiányt pótol, hogy részletesebben foglalkozik az orthodox zsidósággal. Tévedés viszont, hogy a galíciai bevándorlók általában a chaszidizmus hívei lettek volna. Ez az irányzat csak néhány észak-magyarországi hitközségben volt irányadó. A korabeli sajtót tanulmányozva nem érthetünk egyet azzal az állításával sem, hogy a cionizmus magyarországi alapítói és vezetői jórészt a „galiciánerek” köréből kerültek ki. Épp ellenkezőleg: a vallási élettől, a szertartásoktól eltávolodott zsidó értelmiségiek egyik útja volt a kezdeti cionizmus.
Rendkívül érdekes a felekezet változtatások elemzése. Bihari Péter szól a kivándorlásokról is, nem eléggé bizonyítva azt, hogy a tényleges veszély bekövetkeztekor már nemigen lehetett kivándorolni. Meg kell jegyeznünk a munkaszolgálat bevezetése kapcsán, hogy ez az intézmény eredetileg még nem irányult kifejezetten a zsidók ellen. Inkább a hatalom által nem felfegyverezhetőnek vélt rétegek háborús célokra való felhasználását célozta. Pl. 1990-91-ben a munkaszolgálatos alakulatok még újságokat adhattak ki, amelyek többé-kevésbé hasonlóak voltak a kor katonai sajtóorgánumaihoz. Csak később vált a munkaszolgálat a halál előszobájává, „mozgó vesztőhellyé”, főleg a zsidók számára.
A német megszállással és a deportálások megkezdésével zárul Bihari Péter tanulmánya. A szerző érdeme, hogy még erről az annyiszor tárgyalt tragikus időszakról is tud újat mondani. Figyelme kiterjed az olyan a szó szoros értelmében vett apróságokra, mint a Magyar Zsidók Lapjának jellemző apróhirdetései 1999 tavaszán.
A második kötet befejező tanulmányai viszont annál kevésbé feldolgozott időszakot érintenek: az 1995-től jelen korig terjedő éveket.
Csorba László „Izraelita felekezeti élet Magyarországon a vészkorszaktól a nyolcvanas évekig” c. könyv-terjedelmű munkája a demográfiai helyzettől a felekezeti ügyeken át a korabeli zsidó élet tág horizontját vetíti az olvasó elé. Különösen érdekes a koalíciós időszakban a hitközségi vezetés pálfordulásának ábrázolása, hogyan váltak az addig konzervatív és irredenta vezetők baloldalivá és átmenetileg cionista baráttá. Figyelemre méltó az 1999-es fordulat leírása, a korlátozás és a szinte túllihegően lelkes együttműködés kialakulása. Talán legalaposabb része a tanulmánynak az 1959 utáni időszak bemutatása. A felekezeti élet szabadabb lett – de csak mint egyházi-vallási tevékenység. Az 1967-es izraeli hat napos háború után a cionizmus elleni kampány magyarországi jelentkezéséről talán először olvashatunk ilyen részletes és szókimondó elemzést.
Tamási Györgyi: „Zsidó szellemi élet Magyarországon 1995 után” c. tanulmánya zárja a könyvet. Nagyon jó összefoglalását nyújtja a felszabadulás utáni helyzetnek. Idézi Scheiber Sándor 1997-es meghatározását a zsidó tudományos tennivalókról Magyarországon.
Sajnos az általa kitűzött hat alapvető feladatból nagyon-nagyon kevés valósulhatott meg azóta is. Tamási Györgyi terjedelmes jegyzetanyaga is bizonyítja felkészültségét. Ha tekintetbe vesszük, hogy ez ideig milyen kevés magyar zsidó történelmi munka jelent meg egyáltalán, akkor különösen értékelnünk kell ezt a fontos és hézagpótló művet. Sajnálatos, hogy a két kötetes munka nem került könyvárusi forgalomba, csak az ELTE Bölcsészkarán lehet hozzájutni.
Dr. Róbet Péter
Címkék:1991-05