Herzl: A zsidó állam
Centenáriumi emlékezés a Zsidó Múzeumban
„Amikor világos lett, elkezdtük fürkészni a messziséget, jobboldalt a messziségben két hegycsúcs látszott apró pontok gyanánt. Vegyes érzelmekkel közeledtünk atyáink földjéhez.“ – A fényképen egy hatalmasnak tetsző, sötét ruhába öltözött, árnyékot alig vető alak – Herzl Tivadar – áll a sivatag közepén. A láthatáron néhány elszórt ház. Ez Palesztina (h)őskora.
A fenti idézet 1898. október 27-én íródott, és e képpel együtt volt látható, olvasható márciusban a Herzl Tivadar: Judenstaat 1896-1996 címmel rendezett, a Magyar Zsidó Múzeum, a Magyarországi Cionista Szövetség és a Yahalom Zsidó Szabadegyetem közös kiállításának egyik tablóján. Időszerűségét pedig, ahogyan a cím is mutatja, Herzl: A zsidó állam című, vékony röpirata megjelenésének centenáriuma szolgáltatja. A kiállítást megnyitó beszédében Englander Tibor, a Magyarországi Cionista Szövetség elnöke beszédében
a történelem máig megrázó csodájának
nevezte a palesztinai letelepedést, a zsidó állam megteremtését és a héber nyelv újjászületését. Olyan csodának, amihez a 20. században csak a Holdra szállás érhet fel, ám „a Hold-utazás megváltoztatott, míg Izrael állam megszületése pedig feltámasztott valamit”. Megjegyzése szerint a 20. századi izmusok közül egyedül a cionizmus ért el teljes sikert, olyannyira tartósat, hogy tíz-tizenöt éven belül a legtöbb zsidó Izraelben él majd. Megnyitója végén némileg szemrehányóan jegyezte meg, hogy Budapest városa Herzlről teret vagy utcát máig nem nevezett el.
Herzl Tivadart – a homoktenger közepén állva – megörökítő kép szimbolikus jelentőségű, hiszen a Herzl személyiségét mindmáig övező titokzatosságot, a „zsidó állam” gondolat megszületésének misztikumát is magában rejti. A kiállítás megnyitóját követő emlékülés előadásai ezt szintén érintették.
Bátrak voltak, akik mertek
– talán némileg eltévedtnek tetszik a Herzl-emlékülésen egy Ady-idézet feltűnése, azonban ez koránt sincs így. Ferenczi László: Herzl, a magyar című előadásában Herzl személyiségében és írásaiban a magyar romantika örökségét mutatta be Israel Zangwill feljegyzései nyomán. A Londonban élő híres zsidó szépíró, akinek nevét már első, 1892-es műve: A gettó gyermekei híressé tette, egy Herzlről szóló esszéjében a zsidó állam írójának magyar tulajdonságairól is beszél, három jellemvonást említve: magyar képzelőerő, írói öntudat, zsidó szív. Ferenczi László gondolatmenetét azzal zárta, hogy az összehasonlító irodalomtudomány még sokat tehet azért, hogy Herzl teljes személyiségét felderítse.
A magyar patriotizmus erősebbnek bizonyult a zsidó nacionalizmusnál
– a magyarországi zsidóság Herzl utópiának tetsző elképzelése helyett Magyarországot, a Monarchiát és a „a jó Ferenc Józsefet” választotta. Ez derült ki Schweitzer Gábor: Herzl, a Judenstaat és Magyarország című előadásából, amelyben felvázolta, hogy Herzl könyvét kik, milyen érzésekkel fogadták száz éve Magyarországon; ezzel párhuzamban pedig értékelte a politikai cionizmus megjelenésének társadalmi és politikai körülményeit. Az összkép, ami A zsidó állam és általában a cionizmus mozgalmának fogadtatásáról kirajzolódott, nem volt kedvező, és ez Herzl számára is nyilvánvalóvá tette, hogy a magyar zsidóság tömegeire a századfordulón korántsem számíthat.
„Ortodox cionistának lenni Magyarországon
nem volt minden izgalom nélkül való” – ezt bizonyította Kiss József az 1896-tól 1927-28-ig tartó időszakot áttekintő, Az ortodox rabbik és a cionizmus című előadása. Érdeklődésének középpontjában az 1904-es pozsonyi mizrahista (vallásos cionista) világkongresszus ortodox fogadtatása és értékelése állt. Az ortodox körök álláspontja nem sokat változott az első, 1897 nyarán a Zsidó Híradó-bán megjelent, cionizmusról szóló állásfoglaláshoz mérten sem. Az ugyanis meddő és nevetséges törekvésnek nevezte a cionizmust, melytől magára adó valódi ortodox zsidónak el kell határolódnia. Kiss József előadásában részletesen szólt a két kivételről: Mose Arje Roth pápai rabbiról, aki – mert részt vett a bázeli cionista világkongresszuson -, támadások kereszttüzében állt, és Mose Glasner kolozsvári ortodox főrabbiról, aki 1923-ban, tisztségéről lemondva, Jeruzsálemben telepedett le.
Külpolitikai business
– így jellemezte Novák Attila a magyar hatóságok és a cionista mozgalom diplomáciai kapcsolatait az 1930-as évek második felében. A magyar cionistákra 1935-36 táján nehéz idők köszöntöttek: a hitközség demokratizálására tett kísérletek eredményei kétségesek voltak, a magyar belügyi hatóságok zaklatásai egyre gyakoribbakká váltak, nem hosszabbították meg a Pro Palesztina Szövetség gyűjtési engedélyét, és így tovább. A nemzetközi cionista körök azt remélték, hogy a magyarság és a zsidóság közti érdekközösség hangsúlyozásával, nézeteinek a nemzeti retorika nyelvén való előadásával a magyar belügyi szerveknél eredményeket érhetnek el. A kisebbségi jogokra való hivatkozás egy szétszabdalt Magyarországon érzékeny reakciókat váltott ki. A magyar kisebbség jogainak támogatásáért adják meg a zsidó kisebbség jogait Magyarországon – szólt az alku Nachum Goldmann és a magyar kormányt képviselő Apor Gábor között. Mindebből azonban üzlet már nem lehetett, a kérdés 1939-ben időszerűtlenné vált.
Bázeli kitekintésre
adott lehetőséget Peter Habernek, a bázeli egyetem fiatal kutatójának beszámolója. A neves egyetemen 1993/94-től kezdve Heiko Haumann professzor történeti szemináriumainak középpontjában a cionista világkongresszus, a mozgalom története és annak európai fogadtatása állt. Az egyetemi hallgatókat tömörítő kör egy 1997-ben rendezendő nagy bázeli cionista kiállítás és kísérő rendezvényeinek megszervezését tervezi. Peter Haber ismertette a majdani kiállítással kapcsolatos elképzeléseket, a bemutatásra kerülő anyagok csoportjait. Ezek között fokozott magyar érdeklődésre tarthat számot Natonek József, az első politikai cionista életművének bemutatása.
Peter Haber előadása második részében csoportjuk eddigi eredményeit ismertette. Történeti-szociográfiai kutatásokat végeznek a századfordulón és a század elején Svájcba érkezett kelet-európai immigráns zsidó tömegek letelepedésével, beolvadásával kapcsolatban. Feldolgozták a pozsonyi Steiner család történetét, és felderítették egy bázeli cionista újság keletkezésének körülményeit.
Címkék:1996-04