Helybenjáras, vagy fény az alagút végén
Kárpótlási tárgyalások
1996. január 14-én újabb fordulóra ült össze a kárpótlás jogi problémáit tisztázni hivatott albizottság, melyben a kormány, a WJRO (a külföldi zsidóság által létrehozott kárpótlási világszervezet) és a magyarországi zsidóság képviselői vettek részt. (Utóbbiakat a hitközség képviselte). A kormány – az eddigi gyakorlattal ellentétben – külön meghívta a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete (MUSZOE) képviselőjét, amelynek hiányát már az eddigi tárgyalások során is kifogásolta. (A MUSZOE vezetője, Schwartz István Mihály eddig nem tudott megegyezni képviseletük módjáról a többi magyarországi zsidó szervezettel, amelyek – megállapodásuk szerint – két helyet tartanak fönn számára a 26 mandátumból döntéshozó testületükben.) Schwartz István Mihály népes küldöttség élén jelent meg és nézeteit bő terjedelemben fejtette ki, minek következtében az érdemi tárgyalásokra fordítható idő erősen lecsökkent. (Nem tudni, a kormány rendszeresíteni kívánja-e a MUSZOE meghívását a tárgyalásokra, tekintettel arra, hogy nyilvánvalóan aggályosnak, esetleg a majdani megállapodás legitimitását meg- kérdőjelezőnek tartja, hogy a magyarországi zsidó szervezetek tárgyalóküldöttsége a MUSZOE előzetes felhatalmazásával nem rendelkezik.)
A tárgyaló felek gyakorlatilag megállapodtak abban, hogy a kormány által a zsidóságnak visszajuttatandó vagyont egy közalapítvány felügyelete alá helyezik, és annak kuratóriumában részt vesz a kormány (amely csak 1-2 helyre tart igényt) a hazai és a külföldi zsidóság is. Információink szerint a kuratóriumban birtokolt szavazati arányokról az érintettek nézetei egyelőre még távol esnek egymástól.
A WJRO felfogása eltér a kormány és a honi zsidóság képviselőinek álláspontjától abban, hogy melyik “kalapba” kerüljön a kommunisták által államosított ingatlanok ügye. A WJRO szerint ez is a jóvátételi tárgyalások körébe tartozik, míg a többiek ezt az egyházi kárpótlás jogilag már rendezett keretei között kívánják lebonyolítani. (Utóbbi esetben ezek sorsába a WJRO-nak nem lenne beleszólása, amit a honi zsidó szervezetek valószínűleg nemigen bánnának.)
A megállapodást ezúttal sem írták alá, de előtérbe került a zsidó szervezetek által már többször felvetetett javaslat: amíg a kárpótlás végleges és átfogó rendezése megtörténik, juttasson a kormány (pénz és ingatlanok formájában) egy olyan összegű kárpótlási előleget a zsidóságnak, amely égető gondjait (iskolák, szociális ellátás, helyiségproblémák) enyhíti, ha nem is oldja meg.
A tárgyalásokról a Hitközség utólag tájékoztatta a többi honi zsidó szervezetet, melyek közül kettő az előzetes információk és a részvételi lehetőség hiányát erősen kifogásolva lojalitása és az eddigi megállapodás felülvizsgálatát helyezte kilátásba, ha e téren nem történik változás.
Címkék:1996-02