Heller — 70!
Heller – 70!
E hasábokon már méltattuk a Múlt és Jövő gondozásában megjelent, Kőbányai János által készített interjúkötetet: Heller Ágnes élet- és pályarajzát, mely első felében a magyar-zsidó értelmiség sok tekintetben paradigmatikus sorsjegyeit hordozza, utóbbi évtizedeiben egyedi és drámai fordulatokban bővelkedik, s egy kiforrott személyiség krédóját nyújtja.
A filozófusnő ahhoz a nemzedékhez tartozik, mely gyermekként, a vészkorszak előtt, még zsidó oktatásban részesült. A nála alig valamivel fiatalabbakkal ellentétben – s bizonyosan az emigráció éveinek is köszönhetően munkássága utóbbi tíz esztendejében, a posztmodern jegyében, érdeklődése, világszemlélete képes volt integrálni több más narratíva mellett a judaizmus iránti nyitottságot és fogékonyságot, az ennek értékei által inspirált gondolkodást, s ami ennél többet mond – e könyv, a Bicikliző majom a bizonyság rá saját élettörténetét is képes volt elhelyezni ebben a történelmi, szellemtörténeti kontextusban, mely a magyar, s talán az egész közép-kelet-európai zsidó értelmiség egy jelentős részének históriája.
Heller ma – jórészt saját szándékaitól függetlenül – kívül áll a magyar szellemi életet megosztó szekértáborokon, különutas, aki a senkiföldjén áll. Meglátszik ez akár a rendszerváltás óta eltelt időszak analízise kapcsán, az MDF káros fantomizálásával szemben s tárgyilagos bírálatában kifejtett álláspontján, a zsidóság magatartáskritikájával kapcsolatos véleményében, vagy az SZDSZ szerepvállalásának ellenzésében az MSZP vezette kormányban, s ezzel a rendszerváltás kisiklatásával kapcsolatosan általa mondottakra; mai, konkrét politikai kérdésekre adott válaszában (a NATO intervenció nyomatékos támogatása a koszovói válságban), amit üdítően szabadon, törzsi kényszerektől nem béklyózva fogalmaz meg publicisztikáiban, s meglátszik saját sorsára, tévedéseire visszatekintve is, évtizedes távlatból.
Igazi értelmiségi attitűd az övé, mely képes túllépni a politikai érdek helyzeti etikája által inspirált gondolkodás- módján, sőt, a gondolatokat túszként fogva tartó, károsan torz magatartásmodellt eredményező személyes ressentiment-on.
Könyvét sokan bírálták, mert a megszépítő messzeség, a jótékony feledés homálya, s az önigazoló gondolkodás memoárműfajra oly jellemző sajátosságait fedezték fel a szövegben, mások azért, mert az emlékezések olykor mások emlékezéseinek vakfoltjaira reflektoroznak éles fénnyel, s akadtak olyan hangok, melyek a filozófusi pálya erényei mellett a gyermek és az anya szerepét látták a téma érzékenységet sértő mivolta, magánjellegű vonatkozásai miatt tematizálhatatlannak, ám női szempontból mégis hangsúlyosan elemzendőnek. Meglehet, a női olvasó e tárgyban érzékenyebb, a közléseket érdesebbnek tartja a vártnál, férfiolvasatban azonban a nyílt magavállalás tűnik fel, az a kendőzetlen viviszekció, mely nem korholást, de tiszteletteljes főhajtást érdemel, még ha a tökéletlen emberről szói is, aki mindannyian vagyunk, s akiknek azért kell Törvény és erkölcs: abszolút és relatív magatartásmodell, hogy azzá váljunk, akiknek lennünk kellene, nem feledjük, olyan gondolkodóról van szó, akit egész életében az erkölcs kérdései izgattak.
Heller nem fogadja el a zsákutcás magyar történelem mesterséges dichotómiái közötti választás kényszerét, és ebben korábbi keserű tapasztalatai, önnön hibái, megszenvedett politikai éleslátása mellett szerepet játszhat a kívülállás és talán e kívülállást eredményező, újra felfedezett szellemi közösség, mely – egy lehetséges olvasatban – a zsidó hagyományban gyökerező, párhuzamos értékvilágok inspirálta politikai filozófiát eredményezett Heller Ágnes esetében. Ebben a gondolkodásmódban ma helye van az egyéni szabadságot középpontba helyező személyiségközpontú liberalizmusnak, a megteremtett civilizációs értékek iránt alázattal forduló konzervativizmusnak, a szociális érzékenységből eredő közösségi gondolatnak (eltávolodva a három évtizeddel korábbi, újbaloldali fogantatású kommuna-koncepciótól), valamint az igazságra törekvés minden tabun áthasító radikalizmusának, sőt az anarchizmus egyéni autonómián kívül más autoritást el nem ismerő felfogásának. Olyan többkomponensű keverék ez, mely egyetlen modem politikai filozófiában sem lelhet nyugalmas kompatibilitást, csak egy nyughatatlan elmében, melyet egy távoli, ám lényegét illetően az örök jelenidejűséget megcélzó szellemi hagyaték inspirál beteljesedett alkotói korszakában, sikerek és kudarcok, bűnök és bűnhődések, hitek és megcsalattatások, nagy narratívák és szétesett világmagyarázatok után. Olyan hagyomány, mely a személyesség varázsát, a mester-tanítvány viszonyt, a racionális embert is megbabonázó misztikumot, a hitetlent is gyötrő végső bizonytalanságra csupán a vallásban meglelt magyarázatot, a kérdések alázatát s egyben nyughatatlan szellemét kínálja a válaszok dölyfös és kényelmes kultúrája helyett.
Félreértés ne essék: Heller Ágnes nem megtért, csak visszatért oda, ahonnan útra kelt. Szabadságának az a titka, hogy tudja, honnan indult, s hogy azt is tudja már, mindig mindenhonnan hazamehet, s hogy haza is talál. Léteznek ilyen utak, mert nemcsak mi élünk a történelemben, de a történelem is bennünk él.
Heller Ágnes 70 éves. I-ten áldja!
Címkék:1999-06