Héber dallamok
Rossitól Kodályig
A Filharmónia igen szellemes bérleti koncertsorozatának estéin a különböző hitfelekezetek liturgiájához kötődő dallamok hangzanak el, a zeneirodalom számos műfajában. Ennek a sorozatnak a keretében ment végbe a Héber liturgikus dallamok című szép hangverseny a Tomkins Énekegyüttes, az operaházi gyermekkórus, Csavlek Etelka operaénekes, Perényi Miklós gordonka-, Gergely Ferenc orgona-, Prunyi Ilona zongora-, Vigh Andrea hárfaművész, Ambrus Ákos énektanszakos főiskolás és Pásztor László, a berlini zsinagóga kántora közreműködésével (vezényelt Dobra János és Gubcsó Gyöngyvér).
A kevés hasonló zenei ínyencséget hallott terem zsúfolva volt sajátos összetételű közönséggel. A zsidó mellett más felekezetek papjai és apácák is szép számban feltűntek a sorokban, nyilván azok közül, akik kitüntetett érdeklődést tanúsítanak a kereszténység ószövetségi időkből eredő kulturális gyökerei iránt.
A műsor a legrégebbi fennmaradt héber dallam (Baruch Haggever – 12. század), valamint a Sába királynőjének (Goldmark operája) és a Mirjam diadalénekének (Schubert oratórium jellegű kórus-szopránszóló-zongoraműve) meséjén túl csakis az alapanyag eredetét tekintve volt biblikus ódonságú. A héber dallamokat feldolgozók között, a már említettek mellett Bruch, Halévy és mások, tehát a múlt század, sőt Ravel és Kodály révén a mi századunk nagy alkotóinak a neve olvasható és persze jegyei érzékelhetőek. A köztudottan megragadó zsidó melodika a legnagyobbak közül sokak érdeklődését felkeltette (eredetileg Beethoven egy feldolgozása is műsoron volt, csak Bende Zsolt operaénekes sajnálatos megbetegedése miatt maradt ki). A bécsi Seitenstädter Gasse-i zsinagóga zenei ellátásával kapcsolatban például bizonyos együttműködésféle alakult ki „a zene fővárosának” akkori muzsikusóriásai között.
A szűkös terjedelem kizárja a műsor részletes elemzését. Kizárt az is, hogy ne szóljunk elismeréssel az egészében kiváló közreműködők közül külön is két nagy művészünkről. Perényi Miklós nemzetközi rangján, bámulatos tónusával szólaltatta meg Bruch viszonylag ismert Kol Nidré című, szólógordonkára komponált művét. Csavlek Etelka már nem először bizonyította, hogy kivételes stílusérzékkel képes alkalmazni megejtően szép, drámai színekben gazdag hangját a legkülönfélébb stílusokban. Adott esetben nemcsak Schubert és Ravel stílusát, hanem a héber dallamvilág stílusát is ideértve.
Csak természetes, hogy – kántor lévén – ezt Pásztor László valósítja meg a legpontosabban; persze ő
nem egyszerűen énekelt, hanem valójában a zsidó énekes imádkozást mutatta be az erre szolgáló dallamok segítségével.
Az operai gyerekek üdítően tisztán énekelték Kelen Hugó héber népdalfeldolgozásait. A magas kulturáltságú és színvonalú est meghatározó főszereplői voltak a Tomkins Énekegyüttes tagjai, akik hallás, hang, árnyalás és stílus dolgában elsőrendű adottságú és képzettségű művészek.
R. A.
Címkék:1991-03