Házavató a MAZSIKÉ-ben
Egy májusi délutánon, a Szombat szerkesztőségi értekezlete idején, svájci sapkás, hetven körüli férfi lépett be a MAZSIKE Garay utca48. alatti emeleti irodájába, két hölggyel az oldalán, akikhez héberül beszélt. A Knopfler nevel mondta bemutatkozáskor, és megkérdezte, szabad-e körülnézni. Persze, mondtam, hogyne, s arra gondoltam, hogy az iroda lehangolóan kopottas falai, az egybezsúfolt titkárság-szerkesztőség-előadóterem rendetlensége csak a „magyar zsidó jövő” mániákusainak jelentheti a hajlék élményét, de az udvariasság kedvéért kommentár nélkül ballagtam a trió mögött, s a pergő héber szavakat hallgatva igyekeztem el-elkapni a beszélgetés fonalát. – Meg lehet nézni a lenti helyiségeket is? – fordult hozzám váratlanul a férfi. – Sajnos egy labdakészítő szövetkezeté – feleltem, ő fordított, s már indultak volna, mikor eszembe jutott, hogy a labdásoktól fallal leválasztott kis tér, ahol a Szombat remittenda-raktára található az áron kódes szomorú maradványaival tulajdonképpen megtekinthető – az elmúlt évtizedek szomorú mementójaként.
A frigyszekrény romjai láttán az idős úr sírva fakadt. – Itt ültem mindig, apám mellett – mutatta a pad egykori helyét. S elmondta a történetet. A ház a családé volt, ők építtették s rendezték be az egykori ortodox imaházat, mely a Knopflereket s a környék híveit szolgálta. A háború után a család maradéka Izraelbe települt, s ő azóta először tért vissza hajdani lakóhelyére.
Láthatóan megrázta az öregembert a viszontlátás, szinte menekült felkavarodott emlékei elől. Búcsúzásuk és távoztuk nyomán, már az emeleti szerkesztőségben, néhány Szombat-számot kaptam fel, s utánuk szaladtam, hogy gyermeteg módon valami ajándékkal enyhítsem fájdalmát. Mire az utcára értem, már nem voltak sehol.
*
Amikor a nyár elején a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület a Budapesti Orthodox Hitközséggel tárgyalt, azt kérve, hogy emeleti terme mellett a labdakészítő szövetkezet megürülő földszinti helyiségét is céljaira használhassa azok elköltözte után, keserű hangú levél érkezett Izraelből Knopfler úrtól az Orthodox Hitközség címére, melyben azt írta, hogy tudomása szerint az egykori zsinagóga kultúrterme többek között zenés ifjúsági rendezvényeknek ad otthont, megszegve a szombat szentségét, s kéri intézkedésüket. Knopfler úr fájdalmát és indulatait megértve, azonban a mai magyarországi helyzetet ismerve, az orthodoxia vezetői bölcs döntést hoztak: a MAZSIKE – tiszteletben tartva a Hitközséggel kötött, vallási szempontokat is figyelembe vevő megállapodás passzusait – felújíthatta, és az október 11-én lezajlott ünnepélyes megnyitó óta közösségi és kulturális céljai érdekében működtetheti az egykori zsinagógát.
*
Telt ház csodálhatta meg az üvegablak mögül feltáruló renovált frigyszekrényt, a modem világítástechnikát s az ízléses berendezést az avatás napján. Korányi László MAZSIKE elnökségi tag, a budapesti B’nai B’rith páholy elnöke emlékezett a ház történetére, köszönte meg az újjáépítésben résztvevők közreműködését, kiemelve Simonyi Péter áldozatos munkáját. Raj Tamás főrabbi mondott áldást a mezüzére, s Fekete László főkántor a Má tovu imával tette valóban ünnepivé az eseményt.
Kóser libatepertő, falafel, flódni és szilvapálinka körítésével oldott hangulatú állófogadás kerekedett, s a tervek szerint a jövőben hétről-hétre változatos társasági rendezvényeknek ad otthont a Garay utca 48. földszintjén található helyiség.
Bízunk benne, hogyha Knopfler úr legközelebb felkeresi egykori otthonát, jó érzéssel veheti tudomásul, hogy ami itt és ma megmenthető a valahai épület fizikai és szellemi mivoltából, azt az újjáépítésben résztvevők megmentették, s a majdani vendégek folyamatosan mentik.
Címkék:1994-11