Hatmillió Jób kiáltása
Izraelben sokan tanulnak művészeti iskolákban az érettebb generáció tagjai közül. Az az elszántság, mellyel a napi munkájukban helytálló családanyák és apák dédelgetett álmaik megvalósításába belevágnak, félresöpri az életkorból származó rossz beidegződéseket. Többnyire éppen azok a megpróbáltatások, melyek korlátozták lehetőségeiket, késztetik őket az önkifejezésre. A többéves idegaszaló stúdiumokat megkurtítva indulnak el egyéni utakon.
Az életrajz tanúsága szerint Sara Atzmon hat gyereket nevelt. 49 évesen beiratkozott egy művészeti szabadiskolába, de tanárai hamarosan eltanácsolták. Egyéni látásmódját féltették az akadémikus jellegű tanulmányoktól.
Saját bevallása szerint egy magyarországi turistaút, a szembesülés azzal a 11 éves Gottdiener Sárával, aki 1944-ben ott állt az Auschwitz felé induló halálmenetben, késztette megnyilatkozásra. Végül is Bergen Belsenbe érkezett meg, így elkerülő Mengele doktor halálosztó kezét, mely szülőfalujának, Hajdúnánásnak és a környékbeli falvaknak zsidó lakóit a krematóriumba küldte. Sára arra ítéltetett, hogy tudósítson.
A Goldmark-teremben kiállított szuggesztív erejű, kiérlelt alkotások alapján joggal gondolja a néző, hogy egy nagy ívű művészpálya delelőjén álló alkotóval találkozik. Technikailag japánosan könnyed ecsetrajzai egy digitális készüléknél érzékenyebben követik a tudat rezdüléseit. Az egyszerű technika, a könnyed ecsetkezelés súlyos mondanivalót hordoz. A már-már írásjelekké lemeztelenített jelekből embertömegek állnak össze, melyeket Eizenstein-i biztonsággal mozgat. Képei nyersek és kifejezőek. A holocaust borzalmait ábrázolja a valóságon felülemelkedő látomásokban. Vágóhíd című képén a halálba menetelő embersorokat a magasból láttatja, ahonnan talán, Isten nézi az áldozatot. Hatmillió Jób kiált a mélységből az Örökkévalóhoz. Minden négyzetcentiméternek súlya és jelentősége van. Ecsetkezelése indulatos, expresszív, félelmetes, mint a lávafolyam megannyi apró tűzcsóvája. Izrael őrzője című képén vádolja Istent, aki aludt, s nyáját farkasokra bízta. Mások évek, évtizedek fárasztó anatómiai tanulmányai után jutnak (ha jutnak), a tömegábrázolásnak arra a szintjére, melyre őt készteti a belső izzás.
Sara Atzmon képei feledtetik a kései indulás terhét. Fiatalosság és férfias erő rejlik ebben a gyenge asszonyban, aki az alkotás szüneteiben gyermekeihez, unokáihoz vonul vissza. Budapesti kiállítása jelentős állomás. A 11 éves kislány, aki a Moszád Alijával Bergen Belsenből került az Országba, most szembesül szülőföldjével, ahonnan stációi felé elindították. (Goldmark terem, május 12-26.)
N. N.
Címkék:1992-06