Hamis számlák a hitközségen III.
Karádi Gábor első fokon pert vesztett
Hamis számlák a hitközségen III.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság a dr. Derbák Attila ügyvéd által képviselt Karádi Gábor (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 10.) alatti lakos felperesnek, a dr. Steiner András ügyvéd által képviselt Szombat szerkesztősége alperes ellen sajtó-helyreigazítás iránt indított perében meghozta a következő ítéletet: a bíróság a felperes keresetét elutasítja. A bíróság kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesi képviselőnek 7500 forint perköltséget.
Részletek az indoklásból:
Az alperes által szerkesztett Szombat című folyóirat 1998. áprilisi számának 2. és 32. oldalán, a „Lapzárta után” rovatban Várai Emil tollából cikk jelent meg „Hamis számlák a hitközségen” címmel. Ebben a szerző idéz egy névtelen levélből, amely azt állítja, hogy „nem megy minden rendben a hitközségnél, lopnak, és csalnak, és semmi sem szent nekik”. A levél azt állítja, hogy a hozzá mellékelt öt számlát a felperes hamis névre állította ki, és az összegeket maga vette fel, s az ügy az áfa-visszaigénylésnél robbant ki. A cikk ezt követően, a a probléma megjelölése után, igyekezett megszólaltatni az érintetteket. A cikkben interjúalanyként szerepelt Garami László, a Chevra Kadisa igazgatója, Zoltai Gusztáv, a BZSH ügyvezető igazgatója, dr. Hajabács Júlia gazdasági vezető. Az általuk elmondottakból az derült ki, hogy az ügy kivizsgálás alatt áll. A szerző munkatársa, Gadó János telefonon beszélt a felperessel, válaszait a cikk közölte. Ennek során a felperes határozottan cáfolta, hogy ő állította volna ki a vitatott számlákat, és előadta, hogy az elszámolás módjáról nincs tudomása, miként arról sem tud, hogy az ügyben rendőrségi vizsgálat indult volna. A cikk azzal zárult, hogy a szerző Pécsett eredménytelenül kereste Nagy Sándor temető-karbantartó vállalkozót, akinek nevére a számlák szólnak. A cikk utolsó mondata az volt, hogy érdeklődéssel várják a vizsgálat végét, vagyis azt, hogy kiderüljön, ki és mennyi munkát végzett a temetőben, és kihez került a pénz.
A felperes kifogásolta a cikk azon közléseit, hogy ő az elvégzett temető-karbantartási munkák kapcsán hamis számlákat állított volna ki, és közben a pénzt maga vette fel a bankban. Előadta, hogy ő csupán az elvégzett munkát igazolta, és technikai segítséget nyújtott a vállalkozó megbízottjának, elkísérte őt a bankba, ahol ő vette fel a pénzt és adta át azonnal a megbízottnak.
Az alperes szerint minden érdekelt megszólaltatásával igyekeztek körbejárni ezt az ügyet, amelynek során többszörösen helyt adtak a felperes, illetve jogi képviselője álláspontjának kifejtésére. A cikk szerzője tanúként előadta, hogy számukra az alapvető kérdés a pénz sorsának tisztázása volt, ők oknyomozást végeztek.
A bíróság itt alapvetően helyt adott az alperesi álláspontnak. Már az első cikk, de a két cikk együttesen is egy jelenséget, vagy problémakört jár körbe, valamennyi érdekelt megszólaltatásával, rámutatva az esetleges hiányosságokra (vállalkozó személyének nem kellő ellenőrzése, készpénzes kifizetés). A felperes mindkét cikkben megszólalt, sőt a helyreigazítási kérelem közlésével a második cikkben jogi álláspontját is kifejthette. A bíróság szerint a jelen esetben tehát az alperes eleget tett a sajtótörvényben rögzített kötelezettségeinek.
*
Népszabadság, 1998. július 10.: Vizsgálat. Feljelentés alapján rendőrségi vizsgálat folyik azon számlák hitelességének tisztázására, amelyek alapján a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) 12 millió forintot fizetett ki temetői munkálatok ellenértékéként egy vállalkozónak. A vizsgálatot a X. kerületi rendőrkapitányság gazdaságvédelmi osztálya folytatja.
*
A 12 millió forintos összegre és az APEH-nek be nem fizetett, de visszaigényelt két és fél millióra tekintettel a X. kerületi rendőrkapitányságról a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályára került az ügy. Dr. Bajnai Gyula ezredes lapzártánkkor, 1998. augusztus 24- én azt az információt adta, hogy a vizsgálat tart, keresik Nagy Sándort.
Címkék:1998-09