„Háború folyik…” – Beszélgetés Katriel Shory-val
A hatvanas években a New York-i Egyetem film tanszakán végzett, többek között Martin Scorsese tanította, s asszisztált Robert Altmann-nak is. Hosszú ideig saját produkciós cégét vezette. négy évig társelnöke volt az Izraeli Film- és Tévé Producerek szövetségének, az Izraeli Film Alapítványt másfél éve vezeti.
Milyenek a legfontosabb nézettségi mutatók?
Ha a hatmillió lakosból leszámítjuk a moziba nem járó egymillió vallásos zsidót és az egymillió arabot, körülbelül négymillió potenciális nézővel számolhatunk. 1999-ben a 88 mozi 310 termébe tizenkétmillió jegyet váltottak. Mintegy 160 külföldi filmet mutattak be, közülük 145 amerikai volt. (Egy átlagos izraeli a televízió-csatornákon hetente 100-110 filmet láthat, s azok nagy része is amerikai.) Ugyanazzal a problémával nézünk szembe, mint a legtöbb európai ország. Háború folyik, harcolnunk kell.
Hány izraeli film készül évente?
– Nagyjából tíz. 1999-ben, s 2000-ben is nyolc-nyolc film készült. Átlagos költségvetésük 750-800 ezer dollár volt. A nyolc izraeli játékfilmre 1999-ben a tizenkétmillió néző három-három és fél százaléka, vagyis 360-400 ezer ember volt kíváncsi. Boldog lennék, ha nekem ezt a nézőszámot sikerülne hatnyolc százalékra felvinni.
Mikor mondható sikeresnek egy izraeli film?
Ha a 25 ezres átlagnál több nézőt vonz. Az 1999 évi nyolc filmből három érte el ezt a határt: a Jana barátait több mint százezren, a Vulkan junctiont és a Total love-ot negyvenezren. Amos Gitai Kadoshára – amely szerepelt a 1999 évi cannes-i fesztivál hivatalos válogatásán – itthon tizenötezren, Párizsban viszont több mint háromezren voltak kíváncsiak. Hagy sikert akkor arat egy film, ha eléri a kétszázezret. Ez a mutatvány utoljára a Tel-Aviv árnyainak sikerült.
Miből és hogyan élnek a rendezők?
A körülbelül 120-130 rendező csak játék- és dokumentumfilm rendezésből nem tud megélni, de a televíziók rengeteg, jól fizető munkát adnak. Az 1993-ban indult kereskedelmi televízió programja negyven százalékának saját készítésűnek kell lennie. A rendezők taníthatnak a jeruzsálemi filmiskolán, a tel-avivi egyetem film tanszakán és még vagy hat helyen. Akárhogy is, ma jobban meg tudnak élni, mint húsz éve.
Az Alapítvány évente hány filmet támogat?
– A forgatókönyvi fázistól a bemutatásig hét-nyolcat, emellett minden évben akad négy-öt olyan film, amire a készítői valahogy össze tudják szedni a pénzt. Ezekre a produkciókra általában a nyersvágás időszakában nyújtunk 50-100 ezer dolláros segítséget az utómunkálatokhoz. Az Alapítvány nem kölcsönt ad vagy támogatást, hiszen mi befektetünk. A filmek költségvetésének kétharmadát invesztáljuk, s ezért mienk a film kétharmada. Ennek feléről azonban lemondunk, ez a rész – már, ha van miből – a rendező, az operatőr, a producer, az író, és a színészek között kerül szétosztásra. Az Alapítvány húsz éves fennállása alatt 145 film megszületését segítette elő; nélkülünk nem létezne játékfilmgyártás Izraelben. Idei költségvetésünk közel ötmillió dollár. Stábunk összesen négy emberből áll, s tízen szabadúszóként vagy szerződéses alapon időnként segítenek nekünk. Takarékoskodunk, minden egyes shékelt a filmgyártásra igyekszünk fordítani.
Ki és hogyan dönt az alapítvány pénzeinek odaítéléséről?
Alapvető változtatásokat hajtottam végre: három, mindenki által ismert művészi konzultánssal dolgozunk. 1999-ben 120 forgatókönyvet kaptunk, azért ilyen sokat, mert az alapítvány alig működött, miután 1996-ban felére csökkentették költségvetését. A konzultánsok egyenként az anyag kb. harmadát olvassák el, s kiválasztanak hétnyolc forgatókönyvet. Az így összegyűlt 20-25 forgatókönyvet aztán mindannyian elolvassák és elolvasom én is. négyen ezután 14 forgatókönyvet választunk ki és azokat – mivel nekünk csak hét filmre elegendő a pénzünk – véleményezés céljából elküldjük a televíziós csatornáknak, amelyek legalább évi két film elkészítéséhez járulnak hozzá, egyenként mintegy 250 ezer dolláros összeggel. (1999-ben ez a támogatás másfél millió dollárt tett ki.) A válogatás második fázisában négy hónapot adunk a rendezőknek, hogy megszerezzék a költségvetés egyharmadát, s hogy összeállítsák a stábot, beadjanak egy nagyon részletes költségvetést. A forgatókönyvek, s az úgynevezett produkciós csomagok alapján a végső döntést a négy évre választott, tizenegy tagú, nagyobb részt nem szakmabeliekből álló Rendezői Tanács hozza meg velem egyetértésben.
Gervai András
Címkék:2001-06