„Ha nagy leszek, öngyilkos robbantó leszek” – Idézetek a palesztin médiából
„Ha nagy leszek, öngyilkos robbantó leszek”
Idézetek a palesztin médiából
A világ nagy tévéállomásai és napilapjai rendszeresen komoly terjedelemben foglalkoznak az arab-izraeli konfliktussal, és szinte mindig ugyanabban a beállításban: palesztin gyerekek és civilek az izraeli katonák ellen. Hogy mi motiválja a katonák ellen támadó palesztin gyerekeket, mi zajlik a kulisszák mögött, arról az izraeli és a zsidó médián kívül ritkán olvashatunk tájékoztatást. Alább egy palesztin napilapból és egy gyerekeknek szóló tévéadásból idézünk, ekképp próbálván érzékeltetni a közeget, amelyben a paleesztin ellenállás szelleme megszületik.
A kövek gyermekei nem félnek az elnyomók lövedékeitől
Az Alhajat Al Dzsadida palesztin napilap 2000. október 30-i számából (a Jerusalem Post-ban megjelent angol fordítás alapján).
„Azt akarom, hogy fényképezzenek le, mert nincs rólam kép, amit közzéte- gyenek, ha majd sahid (mártír – a szerk.) lesz belőlem.” így kezdte a beszélgetést a tíz éves Muhammad az Alma’ázi palesztin menekülttáborból, miközben barátaival együtt arra várt a fényképésznél, hogy egy kép készüljön róla, amit majd közzétesznek, ha megölték és sahid lett belőle.
Ez a fiú, csak úgy mint a többi palesztin gyerek, már nem fél a haláltól és nem rémítik meg az elnyomók golyói, ezért iskola után elmennek a Dir Akbakah kereszteződéshez Mar Darom település mellett, ahol szájuk palesztin nemzeti jelszavakat kiált, karjuk pedig a palesztin zászlót tartja.
Mikor a gyermek Muhammadot, aki naponta részt vesz az izraeliekkel vívott csatákban, megkérdezzük, miért cipeli örökké magával az iskolatáskáját, ami zavarhatja a kődobálásban, a fiú leteszi a táskáját, kinyitja, és nagy meglepetésünkre a táska tele van kövekkel. Mahmud pedig mosolyog, és azt mondja: „Most már értitek?”
Egy másik fiú, Muhammad társa, a karjára mutat, amire rá van írva a neve, és azt mondja: „Azért írtam ide a nevem, hogy azonosítani tudjanak, ha majd sahid leszek.”
A kövek tábornokai naponta vállalják e véres díszszemlét, sahidok lesznek, hogy megvédjék hazájukat és a szent helyeket. Az elnyomók golyói már gyerekek százait találták el és sok gyereket meg is öltek, mindenekelőtt a gyermekmártír Muhammad Al Durát. Ezek a gyerekek mellüket az izraeli elnyomó gépezetnek szegezik, amely előre megfontolt szándékkal megöli őket, nem azért, mert izraeliek életét veszélyeztetik, hanem azért, mert palesztinok.
Kölyökklub
A „kölyökklub” műsor különböző változatai világszerte népszerűek, így nem hiányozhatnak a palesztin televízió műsorából sem. A tartalmat persze mindenhol a helyi szokásokhoz igazítják kissé. Hogy a helyi kölyökklubot néző palesztin gyermeknek milyen élményekben van részük, azt egy 1998-ban készült izraeli dokumentumfilmből ismerhetik meg a külföldi érdeklődők. E műsor azóta megszűnt, de hasonló jellegű adások továbbra is a fogékony gyermekközönség rendelkezésére állnak.
Az alábbiakban részleteket olvashatnak különböző epizódokból – amennyire ezt a film képi nyelvének szöveges átírása lehetővé teszi.
Az egyik jelenetben egészen fiatal gyerekek láthatók, amint arról énekelnek, hogy „öngyilkos robbantók akarunk lenni”, gépfegyvert szeretnének, mert „erőszak, harag, harag, harag” kell az izraeliek ellen. A 4-10 év közötti gyerekek csoportjából az egyik kisfiú így dalol: „Ha Jeruzsálembe megyek, öngyilkos robbantó leszek.” Ezt követően a többiek fölállnak és ezt kiáltják: „Dzsihád! Szent háború a cionista ellenséggel!”
Egy másik adásban 8-9 év körüli fiú énekel: „Türelmem elfogyott. Az arab élet bosszúért kiált!”
Gyerekcsoport kórusban kiáltja: „Dzsihád Izrael ellen!”
Egy kislány egy iskolai osztályteremben arról énekel, hogy „harci ruhát készít”, amelyben „megtámadják a cionistákat”.
Felnőtt bemondó egy palesztin iskolai röplapból olvas föl egy idézetet: „Dzsihádra neveltem gyerekeimet, hogy soha ne adják föl országukat.”
Kisfiú az utcán énekel: „Forradalom és győzelem!’
Iskolás fiú az osztályteremben szaval: „kövekkel és golyókkal rendezzük a számlát.”
*
Roppant ijesztő, amikor az állami oktatási hálózatban azt tanítják a gyerekeknek, hogy legyenek mártírok – mondja Meyrav Wurmser, Közel-Kelettel foglalkozó szakértő, korábban az amerikai Johns Hopkins egyetem tanára. – Ez a gyerekek cinikus kihasználása. Arra tanítják őket, hogy pozitív értéknek tekintsék, idealizálják a halált. Gyakran azt mondják nekik, hogy ez nem is halál, hanem egy új élet kezdete.
Arról persze nincs szó, hogy a szülők ne elleneznék gyerekeik terrorista pályára lépését, de a vallásos fundamentalista családokban gyakran nem észlelhetők a sajnálat jelei. A Jerusalem Post tavaly október 27-i számában Gerald Steinberg palesztin szülők kijelentéseiből idéz, akiknek gyerekei elestek az intifádában. „Találkoztunk olyan anyákkal, akik elvesztették a gyerekeiket, de egyáltalán nem rendültek meg, hanem azt mondták: a fiúk nagy dicsőséget hoztak a családnak. Ezek a szülők gyerekeiket „sahid”-nak (mártírnak) nevezik, akik önként adták életüket a palesztin ügyért, a cionista ellenséggel folytatott harcban. Az egyik sokkoló jelenetben egy anya azzal dicsekedett, hogy éppen ezért hozta fiát a világra, az apa pedig büszkén közölte, hogy a fiú tőle kapta a kiképzést.”
Gadó János
a Jerusalem Post alapján
Címkék:2001-06