„Ha létünkben fenyegetnének, ismét fegyvert fognék”
Interjú Ámosz Oz jeruzsálemi íróval fanatikus rabbikról és a kétséges pacifizmusról
Ámosz Ozt „Izrael lelkiismeretének” nevezik. Orosz cionisták gyermeke, eredeti családi neve Klausner. Jeruzsálem egyik külvárosában született, és tizenöt éves korában kibucba ment. A ma 56 éves Ámosz Oz irodalomtanár, nemzetközileg ismert író, az izraeli Aradon él. 1992-ben kitüntették a Német Könyvkereskedés Békedíjával a fanatizmus és erőszak elleni tevékenységéért. Az interjút a Der Spiegel német hetilapból vettük át.
Ön egyszer úgy jellemezte önmagát, mint ’a mindenféle fanatizmus szakembere’. Fel volt-e készülve arra, hogy a fanatikus erőszak zsidókat állíthat szembe zsidókkal?
Igen, mindig is aggódtam amiatt, hogy ilyesmi előbb-utóbb bekövetkezik. Tartottam tőle, hogy Rabin és Peresz a fanatikusok céltáblájává válhatnak. A riasztósziréna szüntelenül búgott bennem, amióta a terrorista Baruch Goldstein 1994 februárjában Chevronban meggyilkolt 29 imádkozó arabot – sírja pedig egyes honfitársaink számára zarándokhellyé vált. Ha egy ilyen szörnyeteg – akárcsak egy jelentéktelen kisebbség számára is – hőssé válhat Izraelben, az azt jelenti, hogy lehullottak az utolsó korlátok is, és akkor lehet, sőt biztos, hogy lesz valaki odakint a sötétben, akit ismét felszabadítóként fognak ünnepelni.
Az igazságtalanság egy áruló, izzó kifejezésmóddal jelenti be magát – mondta ön egyszer. Vajon az ellenzék jelentős része nem hibás-e azért, hogy árulónak kiáltva ki Rabint, megteremtette a gyűlölet légkörét, amelyben már minden gaztett lehetséges?
Ugyan, mi egy olyan nép vagyunk, amely szereti a hangos üvöltözést. A mi helyünk nem valami Ingmar Bergman- filmben van, ahol a hősök némán szenvednek. Inkább Fellinihez tartozunk: kalandos arculatok, amelyeknél minden a legmagasabb hőfokon történik, nagyon erős a kísértés arra, hogy barikádot emeljenek az izraeli nép kettéosztására. Így aztán el lehetne mondani, hogy az egyik oldalon a felvilágosultak, a békeszeretők, az Európa felé orientálódó izraeliek állnak, a barikád túloldalán pedig a héják, a fanatikusok, az ultra-ortodoxok és soviniszták. Valójában azonban nem létezik két ilyen különálló csoport, csak egy mozaik.
Ma ön hol vonja meg a választóvonalat? Mindenkit le kell tartóztatni, aki megelégedését fejezi ki a Rabin-gyilkosság miatt?
A zsidók számára most világossá kell váljon, hogy mit akarnak tulajdonképpen, hogyan határozzák meg önmagukat, milyen történelmi példaképeket kívánnak követni. Az én véleményem szerint ez a gyilkosság ahhoz az ősi vonalhoz tartozik, amely annak idején a zelótákat elválasztotta a kompromisszumokra hajlamos zsidóktól, a Második Szentély idején. Az én számomra nem a Mászádá jelenti a hősiesség emlékművét. Sohasem szerettem azt a radikalizmust, amely a római megszállók elleni harcban a tömeges öngyilkossághoz vezetett. Hogyan léphetnénk azoknak a nyomába, akik végül a saját torkukat metszették keresztül? Mi lelkileg is azoknak az utódai vagyunk, akik mindent túléltek, mert hajlandók voltak engedményekre.
Kik az ö zsidó mintaképei?
Mászádá alternatívája: Jávne. Ebbe a kis helységbe menekült Johánán Ben-Zákáj rabbi, tanítványai lopták ki Jeruzsálemből egy koporsóban. Ebben a helységben fejlesztette magát tovább fizikailag és lelkileg a zsidóság, itt dolgozták ki azt a túlélési edzőprogramot, amely a későbbi harcokhoz erőt adott.
Ön egyszer azt írta, hogy a laikus cionizmus, amely Izrael államának a megalapításához vezetett, feltehetően csak rövid epizódja lesz a zsidó történelemnek. Egy szép napon az újraéledő ortodox zsidóság elnyeli. Most, 1996-ban elérkezett ennek az ideje?
Két tábor összecsapásának szemtanúi vagyunk. Úgy érzem azonban, hogy az izraeliek többsége a világi és nem a vallási csoportot választja. Rabin meggyilkolása után ez a tendencia növekszik.
Mitől annyira biztos ön ebben? S hol húzódik a frontvonal?
A metaforikus lövészárkok Jeruzsálem és Tel-Aviv között húzódnak – e két város, persze képletesen, hadiállapotban áll egymással. Jeruzsálem erősen kötődik a múlthoz. Egyesek ott Dávid királyságát akarják visszaállítani. Mások Izrael államából egy kelet-európai Stétl, zsidó városka hasonmását akarják kialakítani. Olyanok is akadnak, akiknek meggyőződése, hogy a koncentrációs táborok és a náci üldöztetés nem ért véget, az üldözők csak ruhát váltottak, s most palesztin egyenruhában feszítenek. Úgy gondolják, a harc arra megy ki, hogy vagy ők maradnak meg, vagy mi.
Jeruzsálem teljesen meg van mérgezve egy történelmi túladagolással.
Ezt a mondatát az ön – történelmükre büszke – honfitársai elviselhetetlennek fogják tekinteni.
A történelem egy adott pillanatban olyan lehet, mint egy káros szenvedély. Úgy vagyunk vele, mint minden kábítószerrel: a túladagolás halálos. Hitler és a Messiás uralják a falakat, Jeruzsálem szelleme itatja át a várost, amely az apokaliptikus múlt és az elképzelt mennyei jövő között lebeg – csak éppen a jelen nem jelent semmit ezeknek az embereknek.
Ön nem szereti Jeruzsálemet?
Már hogyne szeretném! Lehet nem szeretni ezt az egyedülálló várost? Csak éppen nem tudom naponta elviselni, ezért nem lakom ott.
És hogy áll Tel-Avivval?
Tel-Aviv ma az élet jegyében létezik. Csúnya, hangos, nyüzsgő, materialista város, s földközi-tengeri a szó legszebb értelmében. Jeruzsálem kelet felé halad, Irán irányába, Khomeini szent városa, Ghom felé. Tel-Aviv viszont Nápoly és Barcelona irányába fejlődik. Egy föld alatti szakadék választja el a két életstílust. Nemrég ezen a vonalon valóban volt egy földrengés. Isteni humor, mondanám.
Miért akarja ön az izraeli társadalmat Tel-Aviv irányába terelni, a világi – felvilágosult – irányba?
Drámai jellegű változás szemtanúi vagyunk az izraeli társadalmat illetően, amely az utóbbi események hatására inkább előrelendült, mintsem lefékeződött volna. Azok a keleti származású, szerény társadalmi helyzetben lévő zsidók, akik a múltban a Likud táborát erősítették s ezáltal a Nagy-Izrael gondolat hívei voltak, egyre inkább a középosztályba emelkedtek. Ezek az emberek még mindig konzervatívok, nem szeretik a palesztinokat, s ezt finoman ki is mondják. Bensőjükben azonban már elbúcsúztak a megszállt területektől. A harc a galambok és a héják között véleményem szerint elvben befejeződött: a „Területet békéért, területet a személyes biztonságért” gondolat került ki győztesen.
Mit jelent ez egy palesztin állam számára?
A konfliktus az izraeliek és a palesztinok között a joggal szemben elven alapszik. A palesztinok azért tartanak igényt e földre, mert elődeik már 1300 évvel ezelőtt is itt laktak. Az izraeliek, vagyis mi, azért tekintjük a magunkénak, mert a mi elődeink viszont évezredekkel ezelőtt itt éltek, és mert nekünk más hazánk nincs. így aztán muszáj megosztanunk, mert egyébként nincs kiút az erőszak bűvös köréből. Az az érzésem, hogy egy palesztin állam létrehozása Izrael’ nemzeti érdekei közé tartozik – de ez egyben erkölcsi kötelességünk is.
És Jeruzsálem?
Jeruzsálem egységes város marad, ahol mindenki számára biztosítják a szent helyek látogatását, kiszélesített városrésszel, amelyben a palesztinok hivatalai működnek majd. A palesztinok El-Kudsnak fogják nevezni, Palesztina fővárosának – ez számomra nem jelent problémát.
Izraelben csak egy szűk kisebbség viseltetik ilyen fesztelenül Jeruzsálem jövőjével kapcsolatban.
Egyesek sértett vallási érzelmeinek sokkal kisebb jelentősége van, mint a palesztin menekülttáborok kérdésének vagy a kétoldali erőszaknak. Bízzuk a jövőre a vallásos meghatározások kinyilatkoztatását. Anyám bölcsességéből táplálkozom ezen a téren. Gyermekkoromban így magyarázta meg nekem a zsidó-keresztény konfliktus lényegét: „Ha egy szép nap megjön a Messiás és azt mondja: Halló, örvendek, hogy viszontláthatlak benneteket! – akkor a keresztényeknek van igazuk. Ha viszont megérkezik, és azt mondja: Szervusztok, örvendek, hogy első ízben találkozhatunk – akkor az egész kereszténységnek bocsánatot kell kérnie a zsidóktól. Amíg azonban nem tudjuk, mi a helyzet a Messiással, nem lenne jobb mégis testvériesen együtt élni?”
Ön a hatnapos háborúban. 1967-ben, majd a Jom Kippur-i háborúban, 1973-ban. katonaként harcolt hazájáért El tudja képzelni, hogy ismét előállhat egy olyan helyzet, amelyben önnek fegyvert kell ragadnia?
Istennek hála, ez nem valószínű. Ám teljesen bizonyos, hogy amennyiben létünket fenyegető helyzetről volna szó, tudnék és akarnék is fegyvert fogni. Ha Kairóban például egy fanatikus fundamentalista rendszer ragadná kezébe a hatalmat, és más országok radikális muzulmánjaival együttesen megtámadná országunkat…
…nem mondhatni, hogy ön pacifista. Ön bírálta a német békemozgalmat, amely az öbölháború ellen tüntetett, Kuvait erőszakkal való felszabadítását kifogásolta.
Az ilyen békebarátokat romantikus pacifistáknak nevezném. A világ azonban nem mindig romantikus. Az erőszak minden formája rossz, az is, amelyet önvédelmünkre kell alkalmaznunk. Az én számomra azonban az erőszak legelvetendőbb formája az agresszió, s ha ez előtt kapitulálunk, az annyi, mint felhívás újabb erőszakra. Ha a náci Németország ellenfelei visszariadtak volna a fegyverhasználattól, akkor nem egy pacifista paradicsom jött volna létre, hanem a földi pokol.
Úgy tűnik, hogy németek és izraeliek más-más következtetéseket vontak le a holocaustból. A németek számára a legfontosabb, hogy soha ne váljanak többé tettesekké. Az izraeliek jelszava: sose váljunk többé áldozattá!
Ennek a dolognak pontosabban utána kell nézni. A békeszerető németeknek óvatosaknak kell lenniük, amikor ismereteiket és tapasztalatukat a Közel-Keletre akarják kivetíteni. Nem kétséges ugyanis, hogy arab államok és mozgalmak létében fenyegették Izraelt. Egyébként is: nem kell a zsidó szenvedések hatását eltúlozni.
Ezt hogy érti?
A szenvedés megtisztítja a lelket, gondolják egyesek, és örök időkre morális magatartásra indíttatja az embert. Ám felvetődik a kérdés: egy népnek vajon etikusabban kell viselkednie, mint más népeknek, csak azért, mert megszenvedte a gázkamrákat? A gázkamrákat utólag egyfajta morális tusolóként állították be az áldozatok számára – csakhogy azokban ciklon-B gázt használtak, nem mást. A zsidókat nem lehet a holocaust okán más népek morális vezércsillagának kikiáltani. Én a magam részéről ezt az elvárást mindig is irreálisnak tartottam, s láthattuk is, hogy egyes izraeliek miként viselkedtek palesztinekkel szemben – a megszállás korrumpálja a megszállót, ez általános szabály.
Ön szerint a ,kiválasztott nép’ már most olyan néppé vált, mint a Közel-Kelet bármely más népe? Talán mindig szüksége van egy külső ellenségre ahhoz, hogy önmagát meghatározza?
Hogy mi lesz Izraelből a jövőben, az még nyitott kérdés. Szerintem Izrael normális nemzetté kell, hogy váljon. Számos zsidó Messiás-komplexusa ellenáll e normalizálódásnak, de valójában a messiási gondolat ígéret csupán. A Tórában ön sehol nem talál egyetlen szót olyan Messiásról, aki Megváltóként lép fel. A judaizmust nagyon sokféleképpen lehet értelmezni. Nekünk gyakran hiányzik a belső mérlegünk – nincs kizárva, hogyha egy szép nap kitör a nagy közel- keleti béke, az izraeliek képzeletbeli ellenségek felkutatására indulnak. Még az is elképzelhető, hogy az izraeliek egy része az izraeliek egy másik részét tekinti legvadabb ellenségének.
Címkék:1996-03