Gyűlöletbeszéd – Bezárult körök
Gyűlöletbeszéd
Az elmúlt hónapokban ismét sokat hallhattunk a gyűlöletbeszédet szankcionáló törvény módosításáról, amit kis túlzással újra- vagy megalkotásnak is nevezhetnénk. A kérdés természetesen nem először vetődik fel a rendszerváltás óta.
A legnagyobb problémát a gyűlöletbeszéd kifejezésnek a definiálása okozza. Míg az antiszemita könyvek, gyűlöletkeltő szónoklatok esetében evidensnek tűnik a használata, addig egy politikus kifütyülésekor (történjék az akár olyan gyalázatosán is, mint ez év október 23-án) már olyan érzékeny pontokat sérthet a törvény, mint az alkotmányban lefektetett gyülekezési jog vagy szólásszabadság. Tamás Gáspár Miklós egy tévéműsorban leszögezte, hogy a gyűlöletbeszéd általánosan elfogadott meghatározása a vallási, faji és egyéb kisebbségek elleni uszítást jelenti, ám hazánkban minden „politikai gorombaságot” annak minősítenek. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a megoldást nem az ilyen ügyekben kezdeményezett perek fogják jelenteni. (Egyébként Tamás Gáspár Miklóst is vádolták uszítással, amikor azt találta írni, hogy fel kell borítani azokat az újságosbódékat, ahol olyan lapokat árulnak, melyekben Lovas István írásai szerepelnek). Azzal a véleménnyel, miszerint nem a törvényen, hanem a társadalom és a közélet egészének kulturáltságán múlik a gyűlöletbeszéd megszűnése, több neves jogász is egyetért. Bárándy Péter igazságügyminiszter a közelmúltban tett, kijelentése nagy vihart kavart: szeretné – úgymond – ha Magyarországon nyugodtan lehetne árusítani a Mein Kampf-ot a könyves boltokban, és nem kéne annak gyűlöletkeltő hatásától tartani. Ezzel együtt a törvény módosítását mára sokan elodázhatatlannak tartják.
Magyarországon nem tiltja külön törvény a holocaust-tagadást. Ennek büntethetősége érdekében legutóbb tavaly tett kísérletet három MSZP-s képviselő, Suchman Tamás, Szabó Zoltán és Kósáné Kovács Magdolna, javaslatukat azonban még a törvénytervezetek közé sem vették fel. Az angolszász országokban ugyan sokkal többet engednek meg e tekintetben, amíg „nem uszító jellegű” (milyen lehet még?), Európa más országaiban azonban a nyilvános holocaust-tagadás vagy akár az áldozatok számával való manipulálás több éves börtönbüntetést vonhat maga után. Érthető okokból így van ez Németországban, de említhetnénk Franciaországot, ahol az ilyen jellegű kiadványoknak nemcsak a szerzőit vagy terjesztőit, de még a könyveket előállító nyomdát is megbüntethetik. Összehasonlításként, a magyar törvények hiányosságait érzékeltetendő, érdemes megtekinteni a Magyar Fórum utolsó oldalát, ahol a következő videokazetta hirdetést olvashatjuk: „Lásd, halljad és győződj meg magad! Milyen történelmi tények alapján tagadják a világ legképzettebb zsidó és nem zsidó történészei az auschwitzi gyilkos gázkamrák létét.” Mindez a beszédes „Hová tegyük a zsidókat?” és „A zsidó világszövetség veszedelme az emberiségre” című nemzetvédelminek nevezett könyvek társaságában, de minden gond nélkül megrendelhetőek Bosnyák Zoltán művei vagy a „nemzettest biológiájáról” és „fajegészségéről” szóló, állítólag európai hírű tudósok tanulmányai is.
Noha Magyarországon is érvényben vannak olyan törvények, melyek tiltják a társadalom egyes csoportjai elleni gyűlöletkeltést, ezeket még a rendszerváltás előtti időkből örököltük, az annak megfelelő terminológiával és gyakorlattal. Többen úgy vélik, hogy a jelenleg hatályos törvények, ha nem is a legjobbak, de eredményesen alkalmazhatóak – legalábbis az Igazságügyi Minisztérium így válaszolt, amikor a Mazsihisz azért bírálta Dávid Ibolya minisztert, amiért az előző parlamenti ciklusban nem szigorították a törvényt. Kissé meglepő, hogy az ügyészség – nem tudni miért éppen az idén – vádat emelt a hírhedt Gede Testvérek könyvkiadó ellen, amely az antiszemitizmus és a fajvédelem „klasszikusainak” reprint kiadását tekinti fő feladatának. Korábban a Mazsihisz tett feljelentést a kiadó ellen Kolosváry-Borcsa Mihály: A zsidókérdés magyarországi irodalma című művének új kiadása miatt. Az ügyészség úgy találta, hogy a mű sokakban ellenérzést válthat ki, de nem uszít gyűlöletre, ami pedig elengedhetetlen eleme a közösség elleni izgatás törvényben foglalt tényállásénak. Mindez az Alkotmánybíróság egy 1991-es határozatának köszönhető, ami jelentősen leszűkítette a közösség elleni izgatás büntetőjogi fogalmát. Bár a testvérpár itthon élő tagjánál tartottak házkutatást, ennek semmi következménye nem lett. A jogi felelősséget magára vállaló fivér ugyanis, a már említett okokból Ausztráliában él. Büntethetőségük így nemcsak a bürokrácia útvesztői, de az alapjaiban eltérő jogrend miatt is hiú ábránd marad csupán. A nyomozást megtagadták.
A Mazsihisz azonban – ekkor már más okból – követelte ennek lefolytatását. A könyvben ugyanis a zsidó írók névsorát régi neveikkel együtt közölték, ami a törvények értelmében sérti a még élő hozzátartozók személyiségi jogait. Schweitzer Gábor, az Antiszemita közbeszéd Magyarországon című kiadványban, amiben a fenti ügy „kórrajzát” részletesen elemzi, megemlíti a Magyar Fórum egyik cikkét, melynek szerzője arra hivatkozik, hogy az említett régi-új nevek több zsidó kiadványban, de még a tankönyvekben is megtalálhatóak. Így van. Ez azonban csupán annyit jelent, hogy az ügyészség és a bíróságok keze is meg van kötve, amíg nincs egy pontos definíciókat és szankciókat tartalmazó törvény, hiszen így olyan szubjektív elemek alapján kell dönteniük, még az oly egyértelmű esetekben is, mint a megjelenés helye, a szövegkörnyezet vagy a kontextus még tágabb köre. Hasonló a helyzet két betiltott könyv: a Cion bölcseinek jegyzőkönyvei és a Mein Kampf kiadásával is. Míg a megfelelő jegyzetekkel és tanulmányokkal ellátva az egyetemi hallgatóknak, kutatóknak forrásanyagként szolgálhatnak, addig a puszta szöveg közreadása, vagy annak bőséges idézése már kétes indítékú lehet.
Az Összeesküvés: a nietzschei birodalom című művéről elhíresült Mónus Áron, akit saját bevallása szerint évtizedek óta üldöznek a szabadkőművesek, könyvében a zsidó burzsoázia és a nácik összejátszásának teóriáit fejtegette, a véleménynyilvánítás szabadságának nevében. Mikor közösség elleni izgatás címén perbe fogták, a bíróság neki adott igazat. Sőt, 1994-ben, amikor egy nyilvános szereplése után a Mazsihisz azt állította egy közleményében, hogy az elhangzottak kimerítették a közösség elleni izgatást, a Fővárosi Bíróság Zoltai Gusztávot, a Mazsihisz ügyvezető igazgatóját részesítette megrovásban rágalmazás miatt, mivel az idézett állítás nem bizonyítható. Fontos megjegyezni, hogy a véleménynyilvánítás bizonyos mértékben korlátozható az emberi méltóság védelmében.
Sajnos több ilyen műveket közreadó kiadó tevékenykedhet zavartalanul, termékeik pedig mindenki számára könnyűszerrel beszerezhetők az aluljárókban, az állami elismerésben részesült Püski Könyvesházban, de olykor még az ünnepi könyvhéten is. Közvetett tettesként az árusokat és terjesztőket is felelősségre lehetne vonni. Ehhez azt kell bizonyítani, hogy a mű tartalmával tisztában voltak és azt tudatosan terjesztették. Az erre szakosodott könyvesboltok esetében ez nem is kétséges. Ám ha a könyvet egyszer kiadták, és nem tiltották be, miért ne árulnák őket? A törvény végrehajtásához elsőként szükséges lenne tisztázni, hogy kinek is a feladata az. Az illegális mobil árusítás kiszorítása az önkormányzatokra tartozik, tekintet nélkül arra, hogy paprikát vagy Mussolini könyvet árulnak-e, bár nem hivatalos közlés szerint ezen változtatni kívánnak. A könyvek elkobzása a rendőrségre hárulna, ami kivitelezhetetlennek bizonyult. A törvény kijátszására alkalmas kiskapuk és hiányosságok ismeretében ezen nem is lehet csodálkozni.
A feljelentéseket szinte minden esetben a Mazsihisz, vagy felháborodott magánszemélyek tették meg. Tény hogy történtek vádemelések, a könyvkiadás területén mégsem sikerült még érdemleges ítéleteket hozni. Nemrégiben a Legfőbb Ügyészség főosztályvezető ügyésze egy jogi szaklapban hívta fel a figyelmet arra, hogy a Btk. még mindig nem minősítette bűncselekménnyé az ilyen eseteket. Ez annál is inkább probléma, mert Magyarország több nemzetközi szerződésben, így az 1993-as bécsi nyilatkozatban is kötelezettséget vállalt arra, hogy szigorítja jogrendjét az antiszemitizmussal és rasszizmussal szemben. Jó ideje indokolt tehát egy olyan európai normákhoz igazodó törvény, ami nem csak papíron létezik, és amelynek érvényesítéséről felkészült, pontosan körülhatárolt jogkörrel felruházott szakapparátus gondoskodik.
Csáki Márton
Címkék:2002-12