Gyertyák a Nyugati téren
Gyertyák a Nyugati téren…
Tél van. nyirkos, hideg idő. Én már négy órakor a kis, körülkerített térrel szemben támaszkodtam a korlátnak. Vártam a gyertyagyújtást, nem vagyok vallásos, de a vérem bizsereg arra a gondolatra, hogy Budapest központjában zsidó zenét, rabbiszót fogok hallani. Aztán egy fiatal apa állt mellém öthat éves kisfiával, aki kipirult arccal, csillogó szemekkel kérdezgette: – Papa, mi az, ami ott áll? – Chanukka-gyertyatartó – válaszolt türelmesen az apa.
Egyre több ember gyülekezett, nem nagy létszám, de azért jöttek, egyre csak jöttek. Az arcokon várakozás, gyermeki bizalom.
A járókelők legtöbbje közömbös arccal sietett a dolgára. Már megint valami hülyeség – gondolhatták. A járókelők nem tudják, mit jelent a gyertyagyújtás. A járókelők nem ismerik a zsidó szíveket, nem ismerik a zsidó lelket! Ők fázva sietnek valahová, olyan helyre, ahol nem éri őket a hideg, ahol otthon érezhetik, vagy otthon érzik magukat, nekik a közelgő karácsony okoz izgalmat, a vásárlás izgalmától fűtötten sietnek, lótnak-futnak.
Aztán kezdték meggyújtani a gyertyákat. Kissé nehezen ment, kissé imbolyogtak a kicsiny lángok a hideg szélben, de amikor a „gyújtó” rátett egy üveggömböt a gyertyákra, azok szálfaegyenesen világítottak, ragyogtak aranysárga fénnyel, nekünk, zsidóknak a hideg decemberi estén a gyertyák fénye egész történelmünket világítja meg, melegíti fel szívünket, lelkünket! Őseink szelleme világít abban a kis gyertyafényben, őseink üzennek nekünk, magyarországi zsidóknak!
– Shalom, Izrael – visszhangozta az ifjú apa, biztatva kisfiát: – Mondd szépen, shalom, Izrael! – S a kisfiú vékony gyerekhangján lelkesen énekelte: – Shalom, Izrael!
Címkék:1999-02