A kollektív tagadás és a háború emlékezete*
A kollektív tagadás és a háború emlékezete
Bevezetés
A pszichológia és pszichoanalízis alapvető fogalma a tagadás (Sigmund Freud, 1930).1 Minden egyén tagad valami olyan valóságos tényt, ami kínos, traumát okoz a számára, vagy valamilyen más kellemetlen érzelmet, érzetet kelt benne. Ugyancsak előfordulhat bizonyos tényekkel kapcsolatosan egyes érzelmek beismerésének tagadása. Olyanok, akik tagadják a valóságot, elfojtással, semmissé nyilvánítással, vagy a bűnösség és felelősség magukról másokra történő áthárításával kerülik a kellemetlen tényekkel és információkkal történő szembesülést.
Ugyanakkor minden pszichiáter tudja, hogy bár a tagadás időszakosan megkönnyebbülést jelent a kellemetlen érzéseket tekintve, hosszú távon diszfunkcionális beilleszkedést okozhat, ami lehetetlenné teszi a valóságon alapuló helytállást, és egyben irreális és egészségtelen reagálást vonhat maga után a konfliktushelyzetekben (Anna Freud és J. Sandler, 1985, Michael A. Milburn és Sheree D. Conrad, 1996). A tagadást egyre növekvő mértékben nem csak a pszichiáterek és pszichológusok ismerik fel. Maga az elv már belépett az amerikai diskurzusok (sőt, a mindennapi élet) fő irányvonalába is, ahogyan azt a mindennapos „talk show”-k mutatják, amelyekben a házigazda, a vendégek és a „szakemberek” szorosan összehangolják gondolatmenetüket, hogy felismerjék a jelenséget és szembeszálljanak azzal, aki „tagadásban van”.
Ugyanakkor, amikor az amerikai nyilvánosságban tudatosodott az egyéneknek a tagadáshoz való viszonya, teljesen vakok azzal a polgári konszenzussal szemben, amely tagadja a valóság szociális komponenseit. Ebből következően a társadalmi csoportokon belül meghatározhatunk egy tagadási formát, ami párhuzamos az egyén pszichológiai tagadásával: ez egyfajta társadalmi tagadás. Amikor a társadalmi tagadást azok kezdeményezik, vagy azok vesznek részt ebben, akik közvetlenül vagy közvetve – mint helyi, állami vagy országos hatóságok – megjelenítik a múltat, kollektív tagadásnak nevezhetjük. A kollektív tagadást úgy határozhatjuk meg, mint a rossz hírnevet jelentő események téves újraformálását azok által, akik közvetlen vagy közvetett kormányzati hatalommal rendelkeznek, annak érdekében, hogy ezek az események kevésbé legyenek erkölcsileg terhelő jellegűek, ártalmatlanabbaknak látszódjanak, vagy elhárítsák a vádat azok elkövetéséért (Trouillot, 1995). Ahogyan a modem pszichiátria az egyén vonatkozásában kialakította a sémát a tagadás észlelésére és elemzésére, ugyanúgy a társadalomtudósok is kialakíthatják a paradigmát a polgári társadalomban fellépő kollektív tagadás észlelésére és elemzésére.
A kollektív tagadás elve
A védekező mechanizmus azért kezd hatni, mert az egyén nem szívesen vett érzéseket, indulatokat, magatartásokat vagy észleléseket tapasztal, amelyeket – ha fenn akarja tartani a saját pozitív önérzetét – el kell magában rendeznie. Például amikor a kellemetlen féltékenység vagy gyűlölet tudatossá válik, átmehet félelembe vagy szorongásba. Az is előfordulhat, hogy valaki ahelyett, hogy szembenézne a kényelmetlen valósággal, egyszerűen tagadja annak létezését. A védekező mechanizmus révén a tudat egyfajta fiktív valóságot alakít ki, ami a világ olyan észlelését és azzal való kölcsönhatását alakítja ki, amely minden egyén számára más és más. Ez a védekezés (amely egyénenként egy bizonyos sablon szerint alakul ki) csökkenti az észlelt stresszt (Anna Freud, 1996). A pszichoanalitikus feladata az, hogy a beteggel együttműködve áttörjön ezen a védekező „valóságon” az alatta lévő tudatalattiig, és tudatossá tegye a korábban megoldatlanul maradt konfliktus alapját, ami a neurotikus reagálást kiváltotta.
Nagyon fontos annak a felismerése, hogy a tudatalatti behatolása a tudatos valóságba nemcsak az egyén, hanem annak a csoportnak a tapasztalatából is ered, amellyel az egyén azonosítja magát.
Úgy is mondhatnánk, hogy társadalom, ország, város vagy polgári közösség gyáva, erőszakos, gonosz vagy gyűlöletes tettei képesek arra, hogy hatást gyakoroljanak polgárai pszichéjére és identitására, mintha ők követték volna el a bűnöket, vagy szerették volna, hogy maguk kövessék el azokat. Ezek a személyiségre kívülről érkező hatások a félelmen, szégyenen, depresszión és a lelkiismeret-furdaláson keresztül hasonló módon jelennek meg, mint a személyiségen belüli hatások, és védekező mechanizmust alakítanak ki, hogy az ugyanúgy kezelje a kellemetlen érzelmeket, ahogyan a személyiségen belüli hatást kezeli. „Erkölcsi magányt” hoznak létre, ami éppen olyan elviselhetetlen, mint a pszichikai magány (McLaughlin. 1966: 249.; idézi Frommot (1941) 1969: 154.).2
A kollektív kényelmetlenségi érzés az egyéni érzéstől eltérő módon alakul ki. A társadalom maga alakít ki olyan rendszereket, amelyek révén nem csak a kollektív, de az egyéni tevékenységeket is értékelik vagy elítélik (Linenthal, 1995: 7; Gillis, 1994). Ez az erkölcsi világkép vagy szellemiség be van ágyazva különféle kulturális üzenetekbe, amelyek társalgás, testbeszéd, kulturális termékek, mint például könyvek, zene útján kerülnek át a köztudatba, illetve különféle formák segítségével, mint amilyenek a múltat megörökítő emlékművek és múzeumok formája és tartalma. A társadalom vagy a csoport tagja „idomul” a ki nem mondott, de megértett identitáshoz.
Fromm (1962) ezt úgy írja le, mint a „társadalmi tudatalatti” termékét. Elmélete szerint minden társadalom egyfajta „szociálisan beidegzett szűrő” alapján tevékenykedik, amely a tapasztalatokat érthető kategóriákba szervezi. A szűrő magába foglalja a nyelvet, amely lehetővé teszi a gondolatok és érzések megnevezését, a logikai rendszert, amelynek révén a gondolatok rendszerbe foglalhatók, valamint a gondolatok, érzelmek és viselkedés tartalmát, amely egy társadalmon belül megengedett (Fromm, 1960).
A kulturális „alapelemek” nem egyformák az egyes csoportokra nézve. A társadalmi feszültségek egy része a helyes társadalmi beállítottságra törekvő különféle elképzelések közti versengésben keresendő. Egyes esetekben ez az ellentét a generációk, más esetekben etnikai csoportok, időnként pedig egy gazdasági vagy politikai érdekcsoporton belül a többség és a kisebbség jövőképe között alakul ki. Ugyanakkor a szellemiséget vagy erkölcsi világképet a társadalmi intézmények, iskolák, családok, vallási közösségek és nyilvánosságnak szánt alkotások továbbítják.
A múltat ábrázoló, a közösségnek szánt alkotásoknak, mint a szobrok és a múzeumok kiállítási tárgyai, amennyiben társadalmi jóváhagyást és támogatást akarnak elérni, összhangban kell lenniük a bennük foglalt logikai, nyelvi, tartalmi, érzelmi, kulturális és társadalmi elképzelésekkel. Ezek a nyilvánosságnak szánt alkotások erősítik és támogatják a közösségi tudat érzetét, ami a múlt fiktív létrehozásának terméke. Ha a megjelenítés a múltat úgy ábrázolja, hogy ellentétes a közösség szellemiségével, úgy a nyugtalanságot, szégyent és egyéb kellemetlen érzelmeket kelt. Nem felel meg a „társadalmi szűrő” szerepének, ami védené fiktív realitásunkat, és lehetővé tenné a pszichológiailag kellemes tartományon belül maradást. Sőt, a szellemiség rendszerén vagy egy más szellemiséget képviselő kisebbségi érdekcsoporton belüli értékrend ösztönzést ad egy olyan történelmi múlt megjelenítésére, amely a mi hajlamainkat másnak állítja be, mint amilyeneknek gondoljuk.
A mélyen szégyenteljes események közösségi megjelenítése
Közülünk, akik fogyasztjuk a kulturális üzeneteket, kevesen vonják kétségbe azokat az elképzeléseket, és nyilvános megjelenítésüket, amelyek elérnek bennünket. Amit elfogadunk, az egyrészt azon a bizonyosságon alapszik, hogy „szakértőket” alkalmaztak az ilyen elképzelések létrehozására, és ennek megfelelően az ő történelmi és pedagógiai ítéletüknek helyesnek kell lenniük. Egyidejűleg annyira hozzászoktunk saját társadalmi szűrőinkhez, hogy megérezzük egy adott megjelenítés „helyes” vagy „helytelen” voltát. Belenyugszunk abba a módba, ahogyan megjelenítjük a múltunkat. A turizmus mint iparág azon alapszik, hogy a misztikus múltból valóságot csinál az átmenő vendégek számára, akik azt akarják érezni, hogy néhány nap alatt átélték az adott hely történelmi múltjának lényegét. Amikor meglátogatunk egy várost vagy egy történelmi helyet, kevesen gondolnak arra, hogy részt vesznek a mítoszformálásban. Még azok az értelmiségiek sem gondolnak erre, akik elfogadják, hogy a posztmodem valóság az értelmezésen múlik, és az egyik értelmezés éppen úgy érvényes lehet, mint a másik, amikor múzeumba vagy más hasonló helyre látogatnak. Ehelyett rendszerint azzal a feltételezéssel élnek, hogy amit látnak, az a valóság hű ábrázolása, ám a valóságban ez a megjelenítés a saját, társadalmilag kialakított szűrőjüket teszi még hitelesebbé.
1993-ban Berlinben, a város szívében felavatták a „Neue Wache” háborús emlékművet. Ez az emlékmű számos kritikát váltott ki, elsősorban erőteljesen koncepcionális jellege miatt (Halbach, 1995). Ahelyett, hogy szimpátiát ébresztett volna, a háború minden résztvevőjét áldozatként azonosította, egyformán beleértve azokat, akik elszenvedték, és azokat, akik aktívan közreműködtek benne. Az emlékmű lényegében a Käthe Kollwitz által alkotott „Pieta” négyszeresen megnagyobbított változata, amely az emlékmű központi alakja, és amit eredetileg saját fiának mint német katonának az emlékére készített, aki az I. világháborúban belga földön esett el.
Ugyanebben az időben Budapesten a Soros Alapítvány is létrehozott egy kiállítást, amely a magyar holokauszt történetét mutatta be. A kiállítás tervezője egy interjúban elmondta, hogy a megrendezés egyetlen oka az volt, hogy olyan külső támogatást kapott, amit nem lehetett visszautasítani.3 Érdekes módon ezen a kiállításon bemutatták a Lánchíd egy 1944-ben készített, felnagyított képét, amelynek egy sötét sarkában az látszott, hogyan lőnek a Dunába több száz zsidót. Azon a helyszínen, ahol mindez történt, alig egy kilométerre a kiállítástól, semmiféle jelzés vagy emléktábla nem található.
Németországban komoly nézeteltérések vannak azzal kapcsolatban, hogyan emlékezzenek vissza, illetve hogyan emlékezzenek meg a Harmadik Birodalomról és a holokausztról. Míg a korábbi koncentrációs táborok területén az emléktáblák vagy kiállítások figyelemreméltóan részletesek és emlékeztetőek, addig egyes múzeumokban a kiállítások félrevezetőek vagy semmilyen tájékoztatást sem adnak a múlt eseményeiről. Az egyik legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy teljesen őszintén nyilatkoznak-e arról az erőszakról, amelyet az állam gyakorolt saját állampolgáraival szemben.
Stuttgartban a városi törvényszék épületében guillotine-nal végezték ki a Hitler-ellenes antifasiszta embereket, mégsem emlékezteti egyetlen felirat sem az ott elhaladókat arra, hogy azon a helyen saját polgártársaikat fejezték le (Baden-württembergi Igazságügyi Minisztérium, 1994; Endelmann. 1991). A körbefutó alacsony falon található felirat csak „kivégzést” említ.
A város központjában egy másik emlékmű is emlékeztet azokra, akik szembeszálltak a fasizmussal. Az emlékmű hatalmas blokkokból áll, belső oldalán felirattal. Ez a meglehetősen félreeső hely nemcsak elmélkedési célokat szolgál, hanem spontán módon illemhelynek is használják a járókelők.
A náci uralommal szembenállók közül számos túlélőt nem hívtak meg a városban különböző alkalmakkor tartott megemlékezésekre.4 Ezeket az embereket, politikai hitvallásuk miatt, gyakran kívülállóknak tekintik, mivel a körülmények ellenére és pacifizmusuk következtében hajlamosak szembehelyezkedni az állammal.
A guillotine használatának kérdése ismét felmerült a berlini Karlhorst Múzeum egy kiállítása kapcsán. A szervezők be akarták venni az „ellenségképpel”, illetve a negatív sztereotípiákkal kapcsolatos kiállításba a Herbert Baumra való hivatkozást, aki fiatal zsidó kommunistákból álló csoportjával 1935-ben felgyújtott egy olyan szabadtéri kiállítást, amelyen az oroszokat gyakorlatilag állatoknak ábrázolták. A berlini Karlhorst Múzeum igazgatója a negatív sztereotípiák fontosságát, azok kialakulását kívánta hangsúlyozni; hogy ezek hogyan alakítottak ki egy olyan légkört, amelyben könnyebben kerül sor atrocitásokra. Úgy találta, hogy erre elegendő a Herbert Baumra történő hivatkozás.5 A fiatalok lefejezéséről szóló hír információtartalmát nem találta elegendőnek ahhoz, hogy a kiállításon szerepeljen, ezért azt a szöveget választotta, hogy Herbert Baumot és társait elfogták és börtönbe vetették. A kiállítás kiadványában Herbert Baumot egyáltalán meg sem említik (Museum Berlin-Karlhorst, 1997).
A Harmadik Birodalomban széles körben alkalmazott kényszermunka következtében elszenvedett halál a náci korszakra történő emlékezés egyik legnehezebb tétele. Ez részben azért is olyan kényes kérdés, mert számos vállalat, amely hasznot húzott a megszállt országok lakosainak rabszolgaként történt dolgoztatásából, ma is létezik és működik. Így például a Siemens több ezer ilyen munkást foglalkoztatott, és több tucat munkahelyet alakított ki különböző táborokban vagy azok közelében, mint például Ravensbrückben, hogy javítsa a hatékonyságot (Weinmann, 1990). A Siemens cég müncheni saját múzeumában, ahol évente mintegy százezer látogató fordul meg, bemutatják a cég figyelemreméltóan haladó szociális politikáját a huszadik század elején, ugyanakkor igen kevés helyet szántak a II. világháború alatt folytatott tevékenységük ismertetésére. Azt állítják, hogy a Siemens 1941 és 1945 között rendelkezett a legnagyobb munkaerőforrással, de néhány kivételével – a szövetségesek bombatámadásai következtében – valamennyit elvesztette. Ez a példa azt is magában foglalja, hogy csak igen nagy erőfeszítéssel lehetett elvégezni az újjáépítést, és ismét azzá a nagyvállalattá válni, amilyen egykor volt.
Azt a tényt, hogy a „legnagyobb dolgozói létszám” a kényszermunkásokat is magában foglalta, nem említi a felirat, sőt azt sem, hogy a Siemens is részt vett a koncentrációs táborok munkaerőinek kihasználásában, és egyes gyárait a táborokba vagy azok közelébe telepítette. A kiállítás a Siemens veszteségeit emeli ki, és ezzel az elkövetőből áldozatot csinál.
A kényszermunkásokra való emlékezés egy másik formája látható egyes német temetőkben. Feltehetően a németek által megszállt országok állampolgárainak ezrei fekszenek azonosítatlan sírkertekben. Rudolstadtban az itt eltemetett mintegy száz kényszermunkás sírja között található egy jeltelen sírkert több tucat gyermeksírral. A város vezetősége ismeri a sírokban eltemetettek neveit, de nem tudja, vagy nem akarja feltárni, hogyan történt, hogy ezeket az embereket ebben a temetőben temették el. A tanúk felkutatása során előkerült egy személy, aki a Szovjetunióból idehurcolt kényszermunkások mellett dolgozott egy gyárban, akiket a városhoz közeli táborban szállásoltak el. A nőket a német hadsereg a hazájuk ellen végrehajtott támadása során hurcolta el. Amikor teherautókra rakták őket, sokan magukkal vitték gyerekeiket, mert nem akarták háború sújtotta hazájukban sorsukra hagyni őket. Németországba érkezve kiderült, hogy semmiféle intézkedés nem történt a gyerekek elhelyezésére, akikről nem gondoskodtak, és nagy részük meghalt.6
Egy müncheni múzeumban és képtárban számos kép, festmény mutatja be a város történelmét. Ezen a kiállításon két templom, a Mátyás-templom (nem azonos a budapestivel – a szerk.) és a zsinagóga sorsát egyformának mutatja; mindkettőt „a II. világháború előtt” rombolták le. Viszont: a Mátyás-templomot azért bontották le, hogy helyet csináljanak egy útnak, a zsinagógát pedig 1944 nyarán azért rombolták le, mert nem tudták elviselni egy olyan épület látványát, ami a zsidók életére emlékeztetett abban a városban, amely „Hitler mozgalmának fővárosa volt” (Müncheni Városi Múzeum, 1990; Frost, 1987).
A kollektív tagadás formái
Leszögeztük, hogy a közösségnek igénye van arra, hogy megvédje magát minden olyan beállítással szemben, amely csökkenti hősiességét, illetve annak nyilvános megnyilvánulási formáját. Amilyen mértékben az egyes egyének azonosítják magukat helyi vagy országos vezetésükkel, olyan mértékben származtatják abból azonosságukat. Megbízott képviselőik olyan elképzelést alakítanak ki, amely nem állítja őket agresszív módon szembe azzal a valósággal, amelyet inkább védekező módon kezelnének. Egy német múzeumigazgató a következőket mondta: „A nemzet olyan emberek közössége, akik egyetértenek abban, mire akarnak emlékezni és mit kell elfelejteniük annak érdekében, hogy fennmaradjanak.” (Jäschke, 1995, 119.). Ugyanakkor az is biztos, hogy – mint az az Enola Gay-jel kapcsolatos vitában nyilvánvalóvá vált – különböző csoportok eltérő módon szemlélik érdekeiket a történelem megjelenítésének kialakításában.7
Az állam vagy a helyi önkormányzat érdekelt lehet abban, hogy tagadjon szégyenteljes történelmi eseményeket akár azért, mert tartanak polgáraik ismereteitől, akár mert bizonyos politikai érdekeket kívánnak követni. Általánosságban egy kormánynak, képviselői útján pozitív állásfoglalást kell mutatnia annak érdekében, hogy kinyilvánítsa erkölcsi hatalmát a polgárok felett és más államok partnereként részt vegyen világméretű eseményeken. Nyilvános helyeken, múzeumokban, kiállításokon a katonai erő alkalmazásának beismerése nagyfokú rémületet válthat ki a polgárokból, gyanút és vegyes érzelmeket kelthet a kormánnyal szemben, és ellenállást válthat ki az egyénekben a jövőbeli katonai szolgálat iránt. A polgárok kétségbe vonhatják a jövőbeli háborúk jogosságát, vagy kérdésessé tehetik a nemzet részvételét jövőbeli, más népekkel közös katonai fellépésekben. Másrészt, ahogy Németország az elmúlt tíz évben az Ellenállási Múzeum révén megpróbálta bemutatni, hogy a Hitlerrel szembeni ellenállás jelentős és tiszteletreméltó volt, azt a benyomást kelti, hogy a német hadseregben meg lehet bízni. Egy nemrég rendezett kiállítás, amely a német hadsereg, illetve a Wehrmacht kegyetlenkedéseit mutatta be a II. világháború alatt a keleti fronton, nemcsak vitát és ellenkezést, hanem erőszakot váltott ki a látogatókból.8
Milyen körülmények között lehet felhasználni közpénzeket arra, hogy az eseményeket oly módon mutassák be, ami nem növeli az állam vagy a kormány imázsát? Ez gyakran akkor történik meg, amikor egyes áldozati csoportok kikövetelik, hogy történelmüket nyilvánosan ismerjék el. Ezek a helyszínek az áldozatok gyászának és tiszteletének kifejezésére szolgáló emlékhelyekké válnak. Előfordulhatnak olyan helyszínek is, ahol a történelmi események értelmezése vitatható (Gable és Handler, 1997). A körülményekhez képest a legjobb példát egyes európai koncentrációs táborok és haláltáborok emlékművei adják. Hasonló az eset Williamsburg (Virginia) egyes részein a gyarmati élet megjelenítésével, különösen a Carter liget ültetvénynél. Itt a látogatók az egykori ültetvényeknek megfelelően rabszolgáknak öltözött személyekkel létesíthetnek kapcsolatot, és történetüket a spontán kérdések és válaszok alapján ismerhetik meg.
A kollektív tagadás mechanizmusa
Ezek után a tagadás kultúrákon átható mechanizmusait a polgári környezetben beazonosíthatjuk. Azzal, hogy magyarázzuk azokat, a megfigyelő könnyebben meg tud ítélni egy kiállítást vagy emlékművet, mivel vagy hűek maradunk az eseményekhez és érzésekhez, vagy tagadjuk őket. A társadalmi elemzők számára az a fontos, hogy az egy bizonyos kultúrán belül fennálló konfliktusok a mögöttük lévő indítékok és azok világos bemutatása révén nyilvánvalóvá váljanak. Íme, néhány példa a történelem szégyenfoltjainak tagadására.
A jelentés megváltoztatása. Amikor azt mutatják be, hogyan töri le bilincseit a rabszolga az amerikai partra éréskor, ezzel megkímélik a nézőt attól, hogy felidézze a történelemnek azt a szégyenteljes időszakát, amikor nem minden bevándorló érkezett oda saját akaratából. A bevándorlás mítosza makulátlanul tiszta marad és a nézőt nem terhelik az elmúlt időszakra, sőt napjainkra vonatkozó, feszültséget okozó következtetések. Az afrikai amerikaiaknál és a sok gyereknél, akik az emlékmű előtt haladnak el, amikor hajókirándulásra mennek, zavarodottságot vagy mély megbántódást eredményezhet, ha eltűnődnek ezen a képen.
A tettek téves tulajdonítása. Amikor egy fiktív áldozatnak vagy áldozatok nem megfelelő csoportjának emlékét örökítik meg, ez lehetővé teszi a néző számára, hogy figyelmen kívül hagyja a történelmi nyilvánvalóság teljes súlyát és az abból eredő bűntudatot. Amikor ahelyett a rabszolgapiac helyett, amely Annapolis piacterén működött, „Kunta Kinté”-ről, egy történelmi regény szereplőjéről emlékeznek meg a város hivatalnokai, akkor tulajdonképpen arra ösztönzik a polgárokat, hogy szándékosan ne vegyék figyelembe azt a módot, ahogyan a város és a nemzet létrejött. Nincs szükség arra, hogy kétszáz év elteltével vizsgálják a felelősség kérdését. A város továbbra is hangsúlyozni tudja a Dél romantikáját, hagyományos szépségét és kellemes környezetét anélkül, hogy felemlegetné a jogtalanságok zavaró képét. A látogatók egyetlen hősi képpel azonosulhatnak, nem számtalan szörnyűséggel.
Egy történelmi rémtett magyarázata időben korlátozott és földrajzilag körülhatárolt megjelenítésben.
A Budapesten a magyaroknak a holokauszttal kapcsolatos élményeiről megrendezett jelentős és kitűnő kiállításon annak a hídnak a bemutatása, amely alatt magyar zsidókat lőttek a Dunába, a szemlélőben azt az érzetet keltette, hogy a város résztvevője volt ennek a történelmi korszaknak. Ugyanakkor néhány háztömbnyire a kiállítástól ennek az eseménynek semmi jele vagy nyoma sincs. A múzeum kiállítása csak néhány hétig tartott, és sok ember, aki nem látta a kiállítást, sohasem fog tudomást szerezni a Duna-parton lezajlott eseményekről, ugyanakkor a város hivatalos szervei mindig bizonyítani tudják majd, hogy bemutatták a tényeket.
Jelentős információk elhallgatása. Az olyan kiállítások, amelyek nem adnak megfelelő információt, mint a rudolstadti temető esetében, elkerülik a helyszín jelentőségének tárgyalását, valamint azokat az eseményeket, amelyek miatt létrehozták őket. Ugyanakkor viszont az ilyen megjelenítések szabadságot adnak a szemlélőnek, hogy ha úgy dönt, akkor egyéni összefüggéseket állapítson meg. Egyúttal elkerülik mind a vitát, mind a felvilágosítást. A Siemens-múzeum esetében a kiállítás kerüli a több ezer munkás rossz szándékú felhasználásával és halálával kapcsolatos büntethetőségre történő utalást, és megóvja a nézőt attól, hogy vizsgálat tárgyává tegye saját viszonyát a múlthoz, mivel közülük sokan a jelenben is kötődnek a Siemenshez.
A jelentőség csökkentése. A németországi városok elutasító magatartása, amely nem ismeri el polgárai guillotine-nal történt lefejezését, csökkenti azt az árat, amit az antifasiszták fizettek Hitler-ellenes tevékenységükért. Azáltal, hogy kizárják az ezt ellenzőket a nyilvános ceremóniákról, az önkormányzatok nem adnak lehetőséget a polgáraiknak, hogy azonosítsák magukat azokkal, akik mertek szembeszállni saját kormányukkal. Ugyanakkor lehetővé teszi a nézők számára, hogy csodálják azokat, akik általában kiálltak az igazság mellett, ami viszont szabadon értelmezhető.
Az események összefüggésének megmásítása. Ahogyan a müncheni múzeumban, illetve kiállításon két nem egyforma jelentőségű eseményt egyenlővé tesznek, az arra ösztönzi a nézőt, hogy ne legyenek kétségei, illetve hogy ne zavarják meg a tények. Az erőszakot és a normál fejlődést egyazon összefüggésbe hozzák, bár minden néző bizonyossággal tudja, hogy a zsinagógákat Németországban szándékosan és előre megfontolt módon rombolták le. Megkérdőjelezni sem kell egy ilyen kiállítást, mivel nem történelmi levéltárban, hanem egy művészi galériában került megrendezésre. A nézőt nem zavarják erőszakos tények, és szabadon szerezhet esztétikai élvezeteket.
Az elkövető szenvedése jóváteszi az áldozat szenvedését. Mind a Siemens, mind a müncheni Városi Múzeum kiállítása hangsúlyozza mindazokat a szenvedéseket, amelyet a németek viseltek el városaik és termelő ipari létesítményeik bombázása során. A berlini „Neue Wache” kapcsolatba hozza a II. világháború áldozatainak szenvedéseit az elkövetők és a tétlen szemlélők szenvedéseivel. Az emlékmű mindössze annyit mond, hogy egy háborúban mindenki szenved. Ez a szemlélet napjainkban Németországban számos különböző helyzetben figyelhető meg, olyan mindent felülbíráló elv lett, amely eltereli a figyelmet az áldozatok tragédiájáról, és sokkal nagyobb számú embert bátorít fel arra, hogy ebbe a kategóriába tartozónak érezze magát. Ez azt a benyomást kelti, hogy minden szenvedés egyforma, és az elkövető szenvedése elegendő ahhoz, hogy jóvátegye, amit a tulajdonképpeni áldozattal szemben tett.
A kollektív tagadás és a közösség szellemi egészsége
Szellemi egészsége védelme érdekében mindenkinek szüksége van védekező mechanizmusra. Neurotikus alkalmazkodás az, amikor a védekező mechanizmus beavatkozik a szellemi egészségbe és jó közérzetbe. Ennek megfelelően a kollektív tagadás tartományában kell vizsgálódni. Talán nem tudunk minden változáskor szembesülni őseink bűneivel. Ugyanakkor annak állandó és kitartó tagadása, hogy önző, erőszakos és lebecsült ösztöneink a múltban hatással voltak magánéletünkre, azt a folyamatos hiányt eredményezi, hogy az emberi közösségek természetét nem értjük meg. Azok számára, akik azonosítják magukat az áldozatokkal vagy maguk voltak az ilyen korszakok áldozatai, a kollektív tagadás kétségbeejtő lehet. Lerombolhatja a realitások iránti érzéket, élményeik értékét és ügyük jogosságát.
Sehol sem olyan fontos a kollektív tagadás, mint a háború vonatkozásában. Ahogyan Elie Wiesel emlékeztet minket (1990, 225.):
„A háború – bár időben korlátozott – úgy tűnik, örökké tart. A halál szolgálatában kigúnyolja az élőt. Lehetővé teszi, hogy az emberek olyan dolgokat kövessenek el, amihez a normál életben nem lenne joguk: hogy rászokjanak a kegyetlenkedésre. A tudatalatti ösztönök közösségi, illetve egyéni kielégülése révén a háború túlságosan is az emberi természet része ahhoz, hogy ki lehessen küszöbölni – bármikor is az emberiség történelme folyamán.”
Ha egy a társadalom tagadja múltbeli részvételét a harcokban és erőszakban, ha lealjasítja vagy becsmérli azokat, akik hallgattak lelkiismeretükre, ha dicsőíti azt, ami jogtalanság vagy embertelenség volt, vagy csupán megtagadja, hogy szembenézzen a történelemmel, akkor utat nyit afelé, hogy ezek az elkövetett tettek a jövőben megismétlődhessenek. Azok a polgárok, akik átlátnak ezen a tagadáson, kisebbségbe kerülnek, és kívül maradnak a társadalom fő áramlatán. A társadalmi szűrő továbbra is meghatározza a polgároknak, mit élhetnek vagy nem élhetnek át könnyen, és megnehezíti a következő generáció számára, hogy értékelje az öntudat kérdéseit.
Egy globális közösségben, ahol a tömegkommunikáció új formái kötik össze az embereket, az információkhoz való hozzáférés egyre növekvő mértékben cenzúrázatlan, és hallatlan mértékben változtatható. A polgárok az interneten keresztül bármilyen tárgykörben közvetlenül megoszthatják egymással információikat. Azok, akik nem félnek attól, hogy szembekerüljenek azokkal a kellemetlen érzelmekkel, amelyeket a múlt szégyenteljes eseményeinek vizsgálata hozott napvilágra, képesek lesznek arra, hogy szembenézzenek mind a nemes, mind az aljas emberi tapasztalatokkal, és a tagadás kollektív formáit mindinkább kritikus szemmel nézzék.
Márkus János fordítása
IRODALOMJEGYZÉK
Broucek, Francis J. Shame and the Self. New York: The Guilford Press, 1991.
Endemann, Fritz. „Nationalsozialistische Strafjustiz in Stuttgart.” Swäbische Heimat Heft 4, 1991.
Freud, Anna. The Ego and the Mechanisms of Defense. Madison: International Universities Press, 1966.
Freud, Anna and Sandler, J. The Analysis of Defense: The Ego and the Mechanisms of Defense Revisited. New York: International Universities Press, 1985.
Freud, Sigmond. Civilizations and its Discontents. New York: W.W. Norton & Company, 1961.
Fromm, Erich. The Sane Society. Greenwich, Connecticut: Fawcett Publications, Inc., 1955. May Mán Prevail. Garden City, New York: Doubleday & Company, 1961 „Psychoanalysis and Zen Buddhism” in Erich Fromm, D. T. Suzuki, and Richard De Martino. Zen Buddhism and Psychoanalysis. New York: Harper and Row, 1960.
Frost, Sál. Hauptsynagoge München 1887-1937. München: Aries Verlag, 1987.
Gabié, Eric, Richard Handler, and Anna Lawson. On the Uses of Relativism: Fact, Conjecture, and Black and White Histories at Colonial Williamsburg. American Ethnologist 19:791-805.
Gabié, Eric and Richard Handler. „After Authenticity at an American Heritage Site.” American Anthropologist. 98(3):568-578.
Gillis, John R., Editor. Commemorations. Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 1994.
Goffman, Erving. Stigma. Englewood Cliffs, New Jersey: Prentice-Hall, 1963.
Jäschke, Bárbel. Die Piéta der Käthe Kollwitz als Sinngebung des Sinnlosen. IN Totenkult, Robert Halbach, Editor. Berlin: Karin Kramer Verlag, 1995.
Justiz-Ministerium Baden Württemberg. „Mahnmal für die Opfer der NS-Justiz. Stuttgart, 1994.
Lewis, Michael. Shame: The Exposed Self. New York: Free Press, 1992.
Linenthal, Edward T. Preserving Memory. New York: Viking, 1995.
McLaughlin, Neil. „Nazism, Nationalism, and the Sociology of Emotions: Escape from Freedom Revisited”. Sociological Theory 14(3): 241-261.
Milburn, Michael A. and Sheree D. Conrad. The Politics of Denial. Cambridge, Massachu- setts: The MIT Press, 1996.
Mitscherlich, Alexander und Margarete. Die Unfáhigkeit zu Trauern. München: Piper, 1977.
Morrison, Andrew P. Shame: The Underside of Narcissism. Hillsdaale New Jersey: The Analytic Press, 1989.
Ochsner, Jeffrey Karl. „A Space of Loss: The Vietnam Veterans Memorial” Journal of Architectural Education 50(3) 156-171.
Schafft, Gretchen E. „Redefinitions of Heroes, Victims, and Perpetrators in the Concentration Camp Memorials of Eastern Germany.” Paper presented at the American Anthropologi- cal Association Annual Meeting, Washington, D.C. November 16, 1995.
Schafft, Gretchen and Gerhard Zeidler. KZ Mahn- und Gedenkstätten in Deutschland. Berlin: Dietz Verlag, 1996.
Sichrovsky, Peter. Born Guilty: Children of Nazi Families. New York: Basic Books, 1988. Trouillot, Michel-Rolph. Silencing the Pást. Boston: Beacon Press, 1995.
Volkan, Vamik. Linking Objects and Linking Phenomena: A Study of the Forms, Symptoms, Metapsychology, and Therapy of Complicated Mourning. New York: International Universities Press, 1981.
Weinmann, Martin. Das nationalsozialistische Lagersystem. Frankfurt/Main: Zweitausendeins, 1990.
Wiesel, Elie. From the Kingdom of Memory. New York: Schocken Books. 1990 Young, James. The Texture of Memory. New Haven:1993.
Jegyzetek
-
Köszönetemet fejezem ki dr. Ronald Turcónak, aki javasolta a jelen cikk megírását, dr. Mauricio Cortinának és dr. Barbara Lenkrendnek a kézirat gondos átolvasásáért és megjegyzéseikért, valamint Flans Gasparitschnak, aki bepillantást engedett egy túlélő szempontjaiba. A szerző ugyancsak köszönetét fejezi ki dr. William Kincade-nek a témában vele folytatott alapos vitákért. A képekért az érdem Hans Gasparitschot, Gerhard Ziedlert, Carl és Ellen Echtlert, valamint Norbert Kämpgent illeti.
-
McLaughlin emlékezteti olvasóit, hogy a tárgy elméleti kutatói szerint a fontosabb az a törekvés, ami a kapcsolatfelvételre irányul, mint ami a dicsőségre. Ez azt mutatja, hogy azok az emlékművek, amelyek nemzetiségekkel, fajokkal vagy más szimbolikus mércével azonosítják és kapcsolják össze az elkövetők utódait, további pszichikai károkat okoznak a közösség szellemi egészségének. Ezt érdemes megfontolni az emlékművek tervezésénél, de ugyanígy kényszerítő erőt képvisel a túlélők és azok leszármazottainak állásfoglalása, akik azt kívánják, hogy ismerjék el mindazokat a borzalmas viszonyokat, amiket elviseltek.
-
Interjú Horn Emillel, Budapest (Magyarország), 1994.
-
Személyes beszélgetés a túlélővel, Hans Gasparitschcsal, 1995 és 1997.
-
Személyes beszélgetés Peter Jahnnal, a Karlhorst Múzeum igazgatójával, 1997. május 29.
-
Interjú Karl-Heinz Sommerrel, Rudolstadt (Németország), 1997. július 1.
-
1995 nyarán az újságok egész Amerikában számtalan cikket közöltek arról a vitáról, amelyben a Smithsonian Országos Légügyi és Űrkutatási Múzeum kurátorai háborús veteránok csoportjának kemény ellenállásába ütköztek az Enola Gay – a II. világháborúban az atombombát Japánra ledobó híres-hírhedt repülőgép – javasolt kiállítása kérdésében. A vita következményei igen mélyek és hosszan hatóak voltak.
8 Az újságok az 1998. január 20-ával kezdődő héten Németországban és az Egyesült Államokban beszámoltak arról, hogy a kiállítás megnyitásakor Drezdában, a kiállítás helyszínén és környékén erőszakos megmozdulások voltak.
Megjelent a Journal of the American of Psychoanalysisben: 26(2):255-272., 1998. A Szombatban megjelent szöveg az eredeti rövidített változata.
Címkék:2003-04